Въвеждането на диагностично-свързаните групи (ДСГ) няма да доведе до повишаване на здравната вноска
Той участва в кръгла маса "Диагностично-свързаните групи като метод за финансирането на болничната помощ", организирана от парламентарната комисия по здравеопазване.
Министър Константинов отново изрази желанието си през следващата година да отпадне плащането по клинични пътеки, като в рамките на една година болниците да работят с фиксирания си бюджет, а ДСГ да се въведат пилотно в няколко университетски болници.
След тази една година ДСГ да бъдат въведени в останалите болници в цялата страна, иска министърът.
По думите му чрез ДСГ ще има много по-достоверна информация за заболяванията и лечението на пациентите. По думите му 2-3 години е оптимистичен и приемлив период да се премахнат клиничните пътеки и да се въведат ДСГ.
Рут Хумбел, член на Комисията по социална политика и здравеопазване към долната камара на парламента на Швейцария, представи опита на страната при въвеждането на ДСГ. Парите за здравеопазване на Швейцария са 10.7 на сто от Брутния вътрешен продукт. От следващата година Швейцария задължава със закон болниците във всички кантони да работят по модела на ДСГ.
Лекарите обаче остават песимистични относно въвеждането на системата.
Несериозно е да се мисли, че диагностично-свързаните групи могат да се въведат в болниците през следващите две-три години, както иска министър д-р Стефан Константинов, каза пред журналисти д-р Цветан Райчинов, председател на Българския лекарски съюз, цитиран от БТА.
Чрез въвеждане на ДСГ може да се повиши качеството на медицинската помощ, но няма да се подобри финансирането, каза още д-р Райчинов. По думите му държавата реално не участва в здравеопазването.
Коментари към Въвеждането на диагностично-свързаните групи (ДСГ) няма да доведе до повишаване на здравната вноска