Във Франция забраняват производството и употребата на нитазени
Акценти
|
От 9 юли 2024 г. във Франция забраняват производството, продажбата и употребата на синтетичните опиоиди нитазени, съобщават от Националната агенция за безопасност на лекарствата (ANSM). Причината е, че новият клас нитазени са „особено опасни и има висок риск от потенциално фатално предозиране, дори когато дозите са ниски“.
Забраната на нитазените
Нови синтетични опиоди циркулират на пазара на незаконни наркотици в момента, предупреждават здравните власти във Франция. Те са особено опасни, защото са много по-мощни от познатите до момента, има висок риск от потенциално фатално предозиране и при много ниски дози. Голям е и рискът от зависимост. В последните месеци се наблюдава увеличаване на разпространението им.
Това е в основата на решението на Националната агенция по безопасност на лекарствата да вземе решение, с което включва съединенията в списъка на наркотиците, чието производство, продажба и употреба са забранени от 9 юли 2024 г.
За нитазените
Нитазените са клас от 20 синтетични химични съединения, създадени като вид опиоидни болкоуспокояващи.
Те имат обща химична структура от бензимидазолов тип и се наричат бензимидазолови производни. Повечето от тях са 500 пъти по-мощни от морфина. Предлагат се под формата на прах, на таблетки, течност и спрей. Могат да се инжектират, инхалират или да се приемат през носа или ректума. Открити са в проби от хероин, кокаин, фентанил и дори фалшиви лекарства. Използват се главно за облекчаване на болка подобно на морфина и фентанила, които също се продават и приемат незаконно.
Здравните власти припомнят, че опиоидите представляват група вещества, които действат върху централната нервна система. Могат да причинят предозиране. Влияят пряко върху възприятията, съзнанието и когнитивните способности, както и респираторна депресия.
>>> Вендинг машини в САЩ спасяват хора, предозирали с опиоидни обезболяващи
Предозирането се появява внезапно и в много кратък период след приемането на наркотика. Животозастрашаващи са заради много голямата си сила.
Признаците на опиоидна интоксикация могат да се появят няколко часа след приема. Най-често те са затруднено дишане, свити зеници, гадене, сънливост до състояние на кома, което може да доведе до смърт.
Първата група от случаи във Франция е установена в началото на 2023 г., има и няколко завършили със смърт. Смъртни случаи от нитазените има във Великобритания и Източна Европа. В САЩ също изразяват загриженост от все по-бързото им разпространение на черния пазар.
>>> Непознат до момента синдром се наблюдава при новородени, изложени на фентанил в майчината утроба
В доклад на службата на ООН срещу наркотиците и престъпността от края на юни 2024 г. се посочва загрижеността от появата на тези вещества, които причиняват увеличаване на смъртните случаи от свръхдоза. От Службата подчертават, че в последните години този вид наркотици са особено разпространени в страните с високи доходи и представляват реална заплаха пред общественото здраве.
СЗО описва ефекта от нитазените като психоактивен, тоест оказващ влияние върху менталните процеси, възприятието, съзнанието, емоциите. През февруари 2024 г. от Европейския център за мониторинг на наркотиците съобщават, че все по-често нитазените биват откривани в кръвта на хора, починали от свръхдоза.
- Наркотикът „флака“ предизвиква неконтролируемо поведение
- Непознат до момента синдром се наблюдава при новородени, изложени на фентанил в майчината утроба
- Най-употребяваният наркотик в страната от младежите до 24 години е марихуаната
- В България се разпространява смъртоносен наркотик, покосява само с едно вдишване
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Кодеин
- Морфин
- Клонидин
- Наркотик ли е синият лотос и какви са страничните му ефекти
- Первитин - наркотикът на нацистката армия
- Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
- Лечение на наркозависимост (наркомания)
- Барбитурати
- Сънотворен мак, Опиумен мак, Мак-градински, Питомен мак
- Лечение на наркотична зависимост с ибогаин
Коментари към Във Франция забраняват производството и употребата на нитазени