В УМБАЛ – Бургас изваждат монета от хранопровода на 2-годишно дете, престояла там над месец
Екипът на доц. Даниел Петков от отделението по УНГ в Университетската болница – Бургас спасява живота на двегодишната Мелиса. Специалистите вадят от хранопровода й монета от 20 стотинки, престояла в него близо месец и половина.
Случаят на Мелиса
Двегодишната Мелиса е от Карнобат. Родителите й разказват, че детето обича да играе с монети и затова в случаите, когато е неспокойно винаги му дават стотинки, които то подрежда. Така става и на 5 юни 2022 г. В процеса на играта Мелиса изведнъж започва да се дави и да кашля. Майката е притеснена и решава, че е погълнала стотинка. Дори бърка в гърлото, но не открива нищо. Водят Мелиса в болницата, където снимката показва, че в корема й няма нищо, същият е и резултатът от прегледа на гърлото.
Лекарите приемат, че ако въобще детето е погълнало монета, то тя е излязла по естествен път. Майката и бащата също са спокойни, тъй като дъщеричката им се чувства добре. Храни се нормално и няма затруднения с дишането.
В средата на юли Мелиса започва да вдига висока температура. Личната лекарка сменя няколко антибиотика, но така и не успява да се справи с проблема и затова дава направление за снимка на белия дроб. И точно на нея се вижда монетата, която е в края на гърлото и в началото на хранопровода.
Операцията
Веднага след като става ясно, че това е монетата, която момиченцето е погълнало преди почти месец и половина, приемат Мелиса в отделението „Уши, нос, гърло“ на Университетската болница – Бургас.
Доц. Даниел Петков и колегата му д-р Ивайло Илиев вадят монетата. Според тях е напълно възможно, опитвайки се да извади стотинката, майката да я е избутала навътре. Специалистите споделят, че е странно как за толкова голям период от време детето е продължавало да се храни. Високата температура, обяснява доц. Даниел Петков, е резултат от възпалението на хранопровода, предизвикано от чуждо тяло. В тези случаи има голям риск от много сериозни усложнения и перфорация.
Медиците ще опишат подробно случая с малката Мелиса от Карнобат, защото за първи път вадят чуждо тяло, което е престояло толкова дълго в организма на дете. Иначе специалистите по УНГ в отделението много често спасяват малчугани, погълнали монети, батерии и всякакви други предмети.
Лекарите съветват родителите да бъдат особено внимателни и да не позволяват на децата си особено в ранна възраст да играят с малки предмети, които те много бързо могат да погълнат.
За доц. Даниел Петков
Доц. Даниел Петков е един от най-добрите УНГ специалисти в страната. Завежда УНГ отделението в Университетската болница – Бургас. Той е автор на щадящ и безкръвен метод за отпушване на слъзни канали с лазер. Методът е въведен за първи път в страната през 2016 г. именно в УМБАЛ – Бургас.
- Екипът на д-р Стоян Христов извърши за първи път в УМБАЛ – Бургас костна пластика
- Второ детско отделение на УМБАЛ - Бургас вече разполага с двуканална инфузионна помпа
- В УМБАЛ -Бургас осъществиха една от най-сложните операции в съдовата хирургия и поставиха аорто-бифеморален байпас
- Екип от УНГ отделението в УМАБЛ - Бургас спаси дете със заседнал две седмици зъб в трахеята
Коментари към В УМБАЛ – Бургас изваждат монета от хранопровода на 2-годишно дете, престояла там над месец