Губим здравните си права, ако не отидем на профилактичен преглед
Хората, които не отидат профилактичен преглед до края на 2010 г, ще загубят здравноосигурителните си права за един месец през следващата година, съобщават от Министерството на здравеопазването.
Предвижда се също глоба от 50 до 100 лв., а при повторно неявяване санкцията ще бъде между 100 и 200 лв.
Родители, които не осигуряват задължителните имунизации за децата си, също ще бъдат санкционирани.
Ваксините на децата се правят само от личния лекар, според имунизационния календар на страната. За първи път през 2010 г. децата до 18 години ще имат неограничен достъп до детски специалисти, т.е. личният лекар не може да откаже направление. Досега тази възможност имаха пациенти до 14-годишна възраст.
Всяка болница, която иска да сключи договор с НЗОК за 2010 г., трябва да осигурява денонощна възможност за прием при спешни състояния. Размерът на здравната вноска през 2010 г. е 8 на сто. Тя се поделя между работодателя и работника в съотношение 60 към 40.
Expert.bg
-
Министър Ивкова: Здравеопазването работи въпреки тежкото наследство в системата
-
Здравното министерство отново предлага промени в наредбата, която регулира цените на лекарствата
-
МЗ изготвя нова наредба за основния пакет от дейности
-
ВАС отмени окончателно наредбата, определяща пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК
НОВИНАТА е свързана към
- Доц. д-р Петко Стефановски, д.м.
- Министър Ивкова: Здравеопазването работи въпреки тежкото наследство в системата
- Здравното министерство отново предлага промени в наредбата, която регулира цените на лекарствата
- Регламентира се правото на фелдшерите да оказват спешна помощ
- ВАС отмени окончателно наредбата, определяща пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК
- МЗ изготвя нова наредба за основния пакет от дейности
- Министерство на здравеопазването
- Шокиращи разлики в цените, които плащат 7 болници за едно и също лекарство
- Здравното министерство: По-малко са напусналите медици през 2015 г.
- Министрите на здравеопазването на България и Македония подписаха план за сътрудничество
Коментари към Губим здравните си права, ако не отидем на профилактичен преглед