Десет на сто от българчетата имат функционални промени на пикочния мехур
4% от българчетата имат аномалии в бъбречната система, които протичат без симптоми. 10 на сто от хлапетата пък имат функционални промени на пикочния мехур, тъй като не ходят редовно до тоалетната. Мехурите на тези деца са огромни, защото се стискат и не се освобождават навреме, а това създава условия за развитието на инфекции, обяснява доц. Анелия Буева, шеф на Клиниката по нефрология и хемодиализа в Специализираната болница по детски болести в София.
Раздутият мехур (мегацист) не позволява да се изхвърли цялата урина, известно количество остава, уточни специалистката. Именно остатъчната урина може да създаде проблеми на бъбречната система, която при раждането е била без каквито и да е отклонения. Едно от най-честите оплаквания е от цистит (възпаление на пикочния мехур). Това сочи изследването сред 3519 деца от бебешка до 18-годишна възраст от София, Варна, Добрич, Смолян и Кърджали. До края на годината ще бъдат изследвани още 1500 хлапета от Враца, Перник и отново в Кърджали. Това е първото изследване не само у нас, но и в Европа за честота на скритата бъбречна заболеваемост.
Пикочният мехур е много интелигентен - това е единственият орган, който човек командва волево, изтъква доц. Буева. При неправилно функциониране се стига до инфекции, които увреждат здравите бъбреци. Влезлите през уретрата бактерии се увеличават при задържане на урината и освен цистит могат да провокират и появата на пиелонефрит (възпаление на бъбреците). Ето защо е важно родителите да приучват децата си към навика да ходят редовно до тоалетна от най-ранна възраст. Детето трябва да се освобождава от урината, щом стане от сън на всеки 2-3 часа и преди лягане, обяснява доц. Буева. Причината за задържане на урина са различни. Варират от лоши навици, до нарочно въздържание заради липса на тоалетна на детската площадка или лоша хигиена на WC-то в училище.
Запекът също води до увреди на бъбреците, подчерта експертката. Задържаното количество изпражнения притискат пикочния мехур, вследствие на което той работи непълноценно. Подмокрянето при смях е сигнална лампа, че нещо не е наред, т.е. мехурът е препълнен и не работи добре. От 10 момиченца, които имат раздут мехур, 8 правят рецидивиращи възпаления. Причината е, че жените имат по-къса уретра от мъжете и бактериите стигат по-бързо до бъбреците. Скринингът на здрави деца е направен с информираното съгласие на родителите. Целта е още в детска възраст да се открият функционални и морфологични проблеми с бъбреците и да се вземат ранни мерки за тяхното решаване.
Статистиката сочи, че 10% от хората над 18-годишна възраст са с някаква степен на бъбречна недостатъчност (I, II, III и терминална бъбречна недостатъчност, при която се налага хемодиализа или бъбречна трансплантация). Проблемът при една част от тези пациенти се дължи на ненавременното откриване на отклонения във функцията и структурата на нежния орган, защото са протекли без симптоми. Колкото по-малко е детето, толкова по-раними са бъбреците, изтъква д-р Буева.
Най-важни са първите 7 години. Децата след една годинка трябва да се приучават да се изпишкват редовно, а не да се разглезват с памперси, изтъква специалистката. Възрастта от 1 до 3 годинки е много важна за бъдещото здраве на бъбречната система.
5,2% от децата имат протеинория (белтък в урината), сочат първоначалните резултати от скрининга. Малките стойности на белтък могат да бъдат симптом за гломерулонефрит, за наличие на единствен бъбрек, затлъстяване и т. н. Белтъкът в урината се изчиства с медикаменти и диета. По време на скрининга децата са изследвани с неинвазивни и съвсем безвредни методи. Използвахме ехография, измерване на артериалното налягане със специални монитори, изследване на урината по 12 показателя със специални тест ленти, измерване на теглото, ръста и коремната обиколка, уточни доц. Буева. Ултразвуковото изследване помага да се огледа цялата отделителна система - бъбреците, пикочния мехур и уретрата. Средствата за изследването са набавени от клиниката, Българската бъбречна асоциация и благотворителни инициативи на радио "Витоша". Част от парите са набрани от томбола и дарения по време на Световния ден на бъбречните заболявания, който се отбелязва на 10 март.
Коментари към Десет на сто от българчетата имат функционални промени на пикочния мехур