Джо Байдън с амбициозен план за намаляване на смъртността от рак
Президентът на САЩ Джо Байдън обяви, че администрацията му ще поднови инициативата за борба с рака, наречена „Cancer Moonshot“, чиято амбициозна цел е да намали смъртността от болестта с 50% през следващите 25 години.
Пандемията от COVID-19 е една от причините за подновяването – според съобщенията инициативата ще бъде фокусирана върху скрининговите програми за рак, много от които бяха преустановени поради ограничителните мерки през последните две години. „Това е приоритет на Белия дом.“, каза Байдън на пресконференция, по време на която беше обявено подновяването на инициативата.
Президентът Джо Байдън има дълбок личен интерес към изследванията на рака – през 2015 г. синът му Бо умира от глиобластом – агресивен рак на мозъка.
Инициативата за борба с рака
По изчисления на Националния институт по рака близо 40% от мъжете и жените ще бъдат диагностицирани с някакъв вид рак в даден момент от живота си. Американското онкологично дружество изчислява, че тази години ще има 1,9 милиона нови случаи на рак в Съединените щати и повече от 609 000 смъртни случаи.
Първите усилия по „Moonshot“ (лунен удар), приложени в борбата с рака, са извършени от Ричард Никсън през 1971 г. Бившият президент на Съединените щати смята, че „същите концентрирани усилия, които отвеждат човека до Луната, трябва да бъдат насочени към преодоляване на тази страшна болест“. През 2016 г. Джо Байдън, който по това време е вицепрезидент, стартира първата официална инициатива „Cancer Moonshot“, с цел ускоряване на научните открития за рака.
Подновената инициатива на Байдън разширява целите на предишните администрации за борба с болестта. В допълнение към „призива за скрининг на рака“, програмата също ще има за цел да се справи с неравенствата, пред които са изправени хората по отношение на скрининга, диагностицирането и възможностите за лечение.
„Въпреки че това е амбициозна цел, тя е осъществима.“, казва д-р Карън Уинкфийлд, радиационен онколог и член на Националния консултативен съвет по рака. „През последните 20 години смъртността от рак е намаляла с 25%. Технологията, с която разполагаме сега, ще ни позволи не само да подобрим видовете скрининг, които се провеждат, но и диагностицирането на болестта.“
Какво е постигнато и какви са бъдещите цели на инициативата?
От старта си през 2016 г. „Cancer Moonshot“ е подкрепила над 240 изследователски проекта в повече от 70 научни програми за рак. Тези програми проправят пътя за подобрения в имунотерапията, педиатричните изследвания на рака, картографирането на тумори и справянето с лекарствената резистентност.
При възобновяването на инициативата администрацията на Байдън постави нови цели на масата – намаляване на смъртността от рак с 50% през следващите 25 години и подобряване на познанията на хората, живеещи с рак, и на техните семейства. Всичко това се извършва с надежда за „премахване на рака, какъвто го познаваме днес“.
За да постигне тези цели, администрацията на Байдън планира да разгледа някои ключови стратегии по отношение на диагностицирането и превенцията на рака, неравенствата, лечението, изследванията и подкрепата на пациенти с рак.
Подобреният достъп до скрининг на рак чрез предоставяне на повече опции – скрининг у дома и мобилни устройства – може да помогне за откриване на болестта в по-ранни етапи, особено за хората, които живеят в отдалечени райони. Тези усилия са особено важни в момента, като се има предвид настоящите обстоятелства – ограничено провеждане на скринингови програми за рак на гърдата и шийката на матката през 2020 г. и повече случаи на рак в късен стадий.
Но пандемията от COVID-19 също отвори възможности – технологията на иРНК, която може да бъде използвана за ограничаване на раковите клетки, веднага щом се появят в тялото. Също така е възможен по-голям тласък за премахване на рака на шийката на матката, който до голяма степен е предотвратим чрез ваксинация срещу HPV.
За ракови заболявания, които не са потенциално предотвратими или лесно откриваеми, д-р Уинкфийлд отбелязва, че кръвните тестове, които биха могли да открият множество видове рак наведнъж – невъзможна мисъл само преди пет години – може да са по-достъпни сега поради развиващите се технологии. Възможно е да има и по-усъвършенствани методи на лечение, особено сега, когато пандемията от COVID-19 показа, че клиничните изпитвания могат да се движат с по-бързи темпове без допълнителни рискове като компрометирана безопасност или ефективност.
Има ли пречки пред инициативата?
Инициативата „Cancer Moonshot“ е способна да подобри грижите за 1,6 милиона души в САЩ, диагностицирани с рак, казва д-р Уинкфийлд. Към момента обаче не е одобрено допълнително финансиране.
По данни на Националния институт по рака чрез Закона за грижите, първоначално подписан през 2016 г., са отпуснати 1,8 милиарда долара за инициативата в продължение на седем години. Към момента са останали средства на стойност 400 милиона долара.
Налично е и предложение за създаване на Агенция за напреднали изследователски проекти в здравеопазването. Необходими са обаче 6,5 милиарда долара за три години, за да „движи биомедицински пробиви – от молекулярни до социални – които ще осигурят трансформиращи решения за всички пациенти“. Но всички законопроекти, които биха финансирали този проект, в момента са в процес на разглеждане в Конгреса.
Сантош Кесари, невроонколог и директор на невроонкологията в Здравния център „Providence Saint John“, казва, че финансирането на изследванията за рак и разработването на лекарства в началото ще бъде скъпо, но хората трябва да го разглеждат като дългосрочна инвестиция. Според него новите терапии и разширяването на скрининговите програми в крайна сметка ще доведат до по-рентабилни лечения, тъй като раковите заболявания в начален стадий са по-лесни за лечение.
„Мисля, че целта не е твърде амбициозна, защото проследяваме резултатите след 25 години. Спестяването на разходи ще се случи по-късно, а не веднага.“, казва д-р Кесари. „С течение на времето ще хванем много ракови заболявания в начален стадий и това ще означава по-малко работа, по-малко операции и по-малко агресивна радиация или химиотерапия.“
Въпреки че в момента широката общественост не може да се възползва от това, администрацията на Байдън насърчава всички хора с рак да споделят своите лични истории и да отправят предложения къде правителството да съсредоточава усилията си.
„Като част от мисията за намаляване на смъртността от рак, ние също трябва да подобрим живота на пациентите. Какви са преживяванията на хората, когато влязат в раков център, болница или инфузионен център? Когато работят със своя хирург? Ние ще се справим по-добре единствено, когато слушаме пациентите.“, казва д-р Уинкфийлд. „Имаме възможност да продължим заедно, за да направим нещо по отношение на болестта, която засяга извънредно много хора всяка година.“
Датата на публикацията е обновена по технически причини.
- РЗИ- Шумен с различни инициативи по повод Европейската седмица на скрининг за ХИВ и хепатит
- Здравните власти в Канада препоръчват да се прави скрининг на бременни жени за повишени нива на бактерии в урината
- Нови скринингови методи за ранно откриване на предрака и рака на шийката на матката
- В САЩ препоръчват скринингът за рак на гърдата да започва след навършване на 40-годишна възраст
Продукти свързани с НОВИНАТА
РАКЪТ: МИТОВЕ И РЕАЛНОСТ - ИВАН НЕУМИВАКИН - ЖАНУА 98
РАКЪТ МОЖЕ ДА БЪДЕ ИЗЛЕКУВАН - Отец Романо Заго от Ордена на францисканците минорити
ГАНОДЕРМА RG капсули * 30 DXN
ЛЕЧЕНИЕТО НА ВСИЧКИ НАПРЕДНАЛИ ФОРМИ НА РАК - Д-р Хулда Регер Кларк
КОРДИЦЕПС капсули 450 мг * 60 DXN
Безплатна доставка за България!ЛЕЧЕБНИ ГЪБИ ПРОТИВ РАК И ДРУГИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - Д-р Георги Георгиев
НОВИНАТА е свързана към
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
- БЦЖ ваксина
- Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
- Палиативно лечение
Коментари към Джо Байдън с амбициозен план за намаляване на смъртността от рак