Дългосрочната употреба на някои медикаменти срещу стомашни киселини и рефлукс увеличава риска от деменция
Според ново изследване дългосрочната употреба на определени медикаменти за рефлукс и стомашни киселини, известни като инхибитори на протонната помпа (PPI), увеличава риска от деменция. Досега учени твърдяха, че този тип лекарства могат да увредят бъбреците, да причинят инсулт и да доведат до преждевременна смърт, но според екип от Университета на Минесота те застрашават човека и от болести като деменцията.
При хората над 45-годишна възраст, които приемат инхибиторите повече от 4 години, рискът от деменция е 33% по-висок, сочат резултатите от изчисленията, публикувани на 09.08.2023 г. в списание Neurology.
Деменцията е термин, който не описва конкретно заболяване, а дългия процес на загуба на паметта и когнитивен упадък, отключен вследствие на увреждане на мозъчните клетки.
Принцип на действие на инхибиторите на протонната помпа (PPI)
Инхибиторите на протонната помпа намаляват стомашните киселини, като атакуват ензимите в коремната стена, виновни за тяхното производство. Те се използват и за облекчаване симптомите на киселинен рефлукс и гастроезофагиална рефлуксна болест (ГЕРБ) – сериозна форма на киселинен рефлукс, когато храна или течност се придвижва от стомаха нагоре към хранопровода.
Медикаментите се продават без рецепта и не крият риск за хората, които прибягват до тях от време на време, например след консумация на пикантни храни.
Водещият автор и невролог от Университета на Минесота д-р Камакаши Лакшминарян уточнява: „Нашето изследване не доказва, че лекарствата за стомашен рефлукс водят до деменция, а само разкрива връзката между двете. Нужно е да се проведат допълнителни по-мащабни проучвания,които да потвърдят нашите заключения.“
Връзка между инхибиторите на протонната помпа и деменцията
В своето изследване Лакшминарян и екипът й включват 5712 доброволци на възраст 45-64 години, които не страдат от деменция към момента на неговото начало. Близо 1500 от тях, или 26%, приемат инхибитори.
След коригиране на резултатите с факторите възраст, пол, раса и здравословни проблеми като диабет и високо кръвно налягане учените откриват, че от всички 497 души, приемали инхибитори в продължение на 4 години и половина, 58 развиват деменция.
От онези 4222 участника, които не са се лекували с медикаменти за стомашни киселини и рефлукс, неврологичното заболяване развиват 415.
Сред хората, приемали лекарства по-малко от 4,4 години, не се наблюдава по-висок риск от деменция.
Ограничения на изследването
Доброволците дават информация за приема на медикаменти само веднъж годишно, докато трае проучването. Това означава, че ако междувременно част от тях са спирали и подновявали лечението си, изчисленията не са коректни.
Екипът разглежда ефекта само от медикаменти, за които е необходима рецепта, но не и от такива, които се продават свободно.
Дефицитът на B12 и нарушената способност за премахване на амилоидните плаки в мозъка
Според експертите прекомерната употреба на инхибитори на протонната помпа (PPI) вероятно води до дефицит на витамин B12 и нарушен амилоиден метаболизъм, които от своя страна са предпоставки за развитието на деменция.
Лакшминарян допълва още: „Според някои по-стари проучвания употребата на лекарствата срещу стомашни киселини и рефлукс е свързана с ниски нива на B12, а те могат да бъдат причина за когнитивни увреждания и влошена памет.
Д-р Грегъри Дей, доцент от катедрата по неврология в клиника Mayo Clinic във Флорида, е съгласен, че инхибиторите на протонната помпа може да имат негативен ефект върху патологичния амилоид, произвеждан в мозъка. Според него лекарствата могат „да доведат до изменения в ензимите в мозъка“, чиято основна задача е да отстраняват натрупаните амилоидни плаки, причина за болестта на Алцхаймер, която от своя страна е водещ фактор за отключване на деменция.
Има ли алтернативи приемът на PPI
Лакшминарян препоръчва на пациентите, които приемат инхибитори на протонната помпа за справяне със стомашните киселини, да обсъдят възможните алтернативи със своя лекар. Тя предупреждава, че рязкото им спиране би могло да влоши симптомите.
Хората, които често страдат от стомашен рефлукс, са по-застрашени от ГЕРБ, а тя крие риск от кървене от стомашно-чревния тракт или рак на хранопровода. Експертите поясняват, че има средства срещу киселини, които се продават без рецепта и могат успешно да заместят PPI. Те облекчават симптомите, като неутрализират стомашната киселина.
Ако пациентът търси дълготрайно облекчение, може да обсъди със своя лекар вариант за лечение с H2 блокерите, които обаче започват да действат няколко часа след приема.
Според д-р Дей има много хора, които употребяват инхибитори на протонната помпа твърде дълго или за симптоми, които не са толкова тежки и могат да бъдат овладени с алтернативни средства. Добре би било те да си зададат въпроса защо ги приемат и да се замислят за ефекта им върху паметта.
Промяна в хранителните навици и избягване на хранения късно вечер могат да помогнат за ограничаване на употребата им. Наднорменото тегло също предизвиква стомашен рефлукс.
Ако симптомите не отшумяват въпреки направените промени в начина на живот, е необходимо да се потърси медицинска помощ.
Long-term use of certain reflux medications is associated with a higher risk of dementia, study suggests: https://edition.cnn.com/2023/08/09/health/acid-reflux-medication-dementia
Продукти свързани с НОВИНАТА
РЕФАЛГИН таблетки * 20 НАТУРФАРМА
РЕФАЛГИН сироп 150 мл НАТУРФАРМА
ВАЯ СТОПРЕФЛУКС саше * 14
ЛЕНИРЕФ дъвчащи таблетки * 20
НовДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ГЕЛ ПРОТИВ СТОМАШНИ КИСЕЛИНИ И ПРИ РЕФЛУКС саше * 20
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ СЛАДЪК ПОРТОКАЛ 30 мл
НОВИНАТА е свързана към
- Домашни средства и методи облекчаващи киселинен рефлукс и киселини
- Инхибитори на протонната помпа
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Метоклопрамид
- Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане
- Циметидин
- Лечение на гастрит
- ЕМА одобри лекарство срещу лека форма на болест на Алцхаймер
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- Тест за общ белтък в ликвор
Коментари към Дългосрочната употреба на някои медикаменти срещу стомашни киселини и рефлукс увеличава риска от деменция
Дарина Куцарова
Какво уврежда гавискона ако се приема дълго време?
Здравейте! В статията се разглеждат рискове при дългосрочен прием на лекарства, наречени инхибитори на протонната помпа. Гавискон не принадлежи към тази група лекарства.
Какво уврежда гавискона ако се приема дълго време?