Комисията за защита от дискриминация установи, че здравните власти осъществяват тормоз по признак увреждане на болните от гноен хидраденит
Комисията за защита от дискриминация (КЗД) излезе с решение (№ 232), в което посочва, че министърът на здравеопазването, чрез липса на клинична пътека и въведено ограничение в Наредба 38, е осъществил непряка дискриминация спрямо болните от рядката болест гноен хидраденит.
Комисията установи, че е извършен "тормоз по признак увреждане" заради бездействието на здравните власти за решаването на тежките проблеми, свързани с лечението на тази група български граждани. Заболяването е изключително тежко поради хроничния си характер, протича с възпаления в областта на подмишниците и слабините, което води до непрестанни болки. Обичайни за здравите хора дейности като ходене, сядане, лягане са мъчение за пациентите. Гнойният хидраденит засяга основно млади хора. У нас са диагностицирани около 100 души. Трайно лечение няма, но има начини заболяването да се контролира и пациентите да живеят нормален живот. При неадекватно поддържащо лечение гнойният хидраденит прогресира и води до пълна, стопроцентова инвалидизация на човека. Парадоксално е, че за тежката форма на заболяването се предвижда 100 % нетрудоспособност, но държавата не покрива лечението му.
Решението на КЗД идва точно една година след изявлението на управителя на НЗОК д-р Глинка Комитов, с което той публично оповести, че ръководената от него институция от началото на 2016 г. ще заплаща стойността на лекарствените продукти и медицинските изделия за домашно лечение на болните с тази диагноза, но това и до момента не е факт.
За пациентите с тази диагноза няма предвидена клинична пътека и по тази причина болните се лекуват по пътеката за спешни хирургични интервенции, независимо от това, че ходът на болестта е хроничен и изисква многократни хоспитализации, както и системно лечение и проследяване от специалист. Не е предвиден и ред за диспансеризация на пациентите, а това е едно от условията гнойният хидраденит да бъде включен в Наредба 38 на МЗ, с която се определят заболяванията, за които НЗОК покрива стойността на медикаменти, медицински изделия и диетични храни за домашно лечение. Това безразличие на институциите, което продължава вече немалко време, е поводът днес да изпратим открито писмо до министъра на здравеопазването д-р Петър Москов, до управителя на НЗОК д-р Глинка Комитов и до председателя на Надзорния съвет на НЗОК г-н Кирил Ананиев. В него за пореден път ги призоваваме да предприемат необходимите стъпки за промени в нормативната уредба, така че да бъде дадена възможност на болните от гноен хидраденит да получат качествено и адекватно съвременно лечение.
Тук е мястото да припомним, че с поредица от писма до МЗ и НЗОК водещи български дерматолози – проф. Евгения Христакиева, която е европейски експерт по гноен хидраденит и националният ни консултант по дерматология и венерология проф. Любка Митева, настояваха за болните да се заплаща медикаментозно лечение и превръзки. В момента пациентите са принудени сами да заплащат за лечението си и дори и за хирургични интервенции, което е непосилно за повечето от тях, останали без трудов доход. Липсата на адекватно лечение и проследяване обрича болните на живот в адски мъки и социална изолация.
Данислава Захариева /председател на сдружението "Открито за раните"/ и Владимир Томов
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Хирургически дренаж
- Дренаж на абсцес
- Изтеглете гной от рана с домат
- Направете смес от брашно, жълтък и мед за издърпване на гнойта
- L73.2 Гноен хидраденит
- Срещу възпаление на ухото, мазоли или гнойни рани използвайте листа от дебелец
- Възрастова дискриминация (ейджизъм) – същност, признаци и последици
- Фотодинамична терапия
- Черен оман, Окопник, Зарасличе, Чернокос, Див тютюн, Мазен корен, Страсник, Голям кокеш
- Лук кромид
Коментари към Комисията за защита от дискриминация установи, че здравните власти осъществяват тормоз по признак увреждане на болните от гноен хидраденит