Д-р Тедрос Аданом Гебрейесус: Дезинформацията за ваксините е толкова заразна и опасна, колкото болестите, срещу които те се борят
В специално изявление генералният директор на СЗО д-р Тедрос Аданом Гебрейесус обръща внимание на ролята, която имат по отношение на здравната информация социалните медии.
Битката на Световната здравна организация с фалшивите новини и дезинформацията се засили последните години, когато стана ясно колко дълбоки и опасни могат да бъдат пораженията, които те нанасят. Като например избухването на епидемии от болести, които бяха останали в миналото.
Д-р Гебрейесус заявява, че СЗО приветства лидерството на Pinterest за опазване на общественото здраве, като предоставя информация единствено на базата на ясни и безспорни доказателства. „Надяваме се и други платформи на социални медии в света да следват примера им“, казва той.

Социалните мрежи са мястото, откъдето много хора получават информация и най-вероятно ще бъдат основния източник за нея и на следващите поколения родители. „Това е тема, на която трябва да посветим общите си усилия, за да защитим здравето и живота на хората“, подчертава генералният директор и припомня, че дезинформацията за ваксините се разпространи със скоростта на светлината по всички социални медийни платформи в света и присъстваше дори по време на кампаниите срещу полиомиелит в Пакистан и срещу жълта треска в Южна Америка.
„Истината е, че ваксините са една от най-мощните иновации в историята на общественото здраве, най-добрата инвестиция за безопасен и здравословен свят и че те наистина работят! Едрата шарка е изкоренена благодарение на тях, отново те ще направят така, че полиомиелитът ще изчезне. Много са и болестите, които намаляха благодарение на ваксините. Ние, в СЗО, изчислихме, че всяка година те спасяват поне 2 000 000 живота“, казва д-р Тедрос Аданом Гебрейесус.
В своето изявление обаче той признава, че социалните медии са само част от цялото. Не по-малки трябва да бъдат усилията на правителствата в света, чиято задача е да изградят здравни системи, на които хората имат доверие. Ангажиментът родителите да вярват в смисъла и силата на имунизацията за доброто здраве и пълноценен живот на децата си е на всички – медии, платформи, социални мрежи, институции, правителства, личности.
„Никога не забравяйте, че няма здраве без ваксини. Разчитам, че представителите на частния сектор ще направят всичко по силите си, за да има здраве за всеки. Призовавам всички тях да водят активна борба срещу разпространението на лъжливата, неточна и подвеждаща информация, която пречи на здравето и благополучието на хората. Не забравяйте, че ваксините работят“, категоричен е генералният директор на СЗО.
who.int
-
Тедрос Гебрейесус: Дълбоко загрижен съм от бързата ескалация и глобалното разпространение на COVID-19
-
СЗО предприема мерки за справяне с ръста на болните от диабет в световен мащаб
-
СЗО: За да бъдат здрави, децата трябва да играят повече и да седят по-малко
-
СЗО: 20 000 000 деца в света не са ваксинирани
НОВИНАТА е свързана към
- СЗО предприема мерки за справяне с ръста на болните от диабет в световен мащаб
- Световна здравна организация
- СЗО: За да бъдат здрави, децата трябва да играят повече и да седят по-малко
- СЗО: 20 000 000 деца в света не са ваксинирани
- Всяка година 500 000 души умират преждевременно от коронарна болест на сърцето заради трансмастните киселини
- СЗО и ФИФА си сътрудничат за насърчаване здравословния начин на живот чрез футбол
- СЗО: Движете се, за да сте здрави
- Болните от морбили в света се увеличават
- COVID-19 не е просто криза в здравеопазването, а ярка демонстрация, че няма здравна сигурност без устойчиви здравни системи
- В половината от болниците в света липсва елементарна хигиена, което поставя в сериозен риск близо 4 милиарда души
Коментари към Д-р Тедрос Аданом Гебрейесус: Дезинформацията за ваксините е толкова заразна и опасна, колкото болестите, срещу които те се борят