Тедрос Гебрейесус: Дълбоко загрижен съм от бързата ескалация и глобалното разпространение на COVID-19

Генералният директор на СЗО изрази своята загриженост от бързото разпространение в света на коронавирусната инфекция. В своето обръщение Тедрос Аданом Гебрейесус припомня, че през последните пет седмици броят на заразените расте експоненциално и COVID-19 е достигнал до всяка държава, територия и област в света.
„В следващите дни ще достигнем до 1 000 000 потвърдени случая, но и до 50 000 смъртни. През последната седмица на март броят на смъртните случаи се е увеличил двукратно“, каза д-р Гебрейесус.
Генералният директор на СЗО насочи вниманието и към икономическите последици: „В много държави молят хората да си останат вкъщи и спират движението на населението, което може да помогне за ограничаване предаването на вируса, но може да има нежелани последици за най-бедните и уязвими хора. Затова и призовах правителствата да въведат мерки за социално подпомагане, за да гарантират, че най-уязвимите имат храна и всичко жизнено необходимо по време на тази криза“.
Като добър пример Тедрос Гебрейесус даде Индия, където премиерът обяви пакет от 24 милиарда долара, който включва безплатна храна за 800 000 000 индийци в неравностойно положение, парични средства за 204 000 000 бедни жени и безплатно готвене на газ за 80 000 000 домакинства през следващите три месеца.
СЗО призовава за облекчение на дълга на развиващите се страни, защото това е от съществено значение за тях и ще им позволи както да се погрижат за хората, така и да избегнат икономически крах.
Преди три месеца светът не знаеше почти нищо за този вирус, заедно научихме много и всеки ден научаваме все повече, каза още в обръщението си д-р Гебрейесус и подчерта, че СЗО разработва насоки, основани на всички доказателства, събрани от целия свят. „Ние непрекъснато преглеждаме и актуализираме нашите насоки, докато научаваме повече и работим за адаптирането им към конкретен текст. Например, препоръчваме миене на ръце и физическо дистанциране, но и признаваме, че това е практическо предизвикателството на хората, които нямат достъп до чиста вода или живеят натясно“.
Затова заедно с Червения кръст и UNICEF СЗО публикува нови насоки за подобряване на достъпа до вода. Ръководството препоръчва изграждането на станции за миене на ръцете на входа на обществени сгради, офиси, автобусни спирки и гари.
СЗО работи активно и усилено с изследователите от целия свят, за да представи доказателства кои са най-ефективните лекарства за лечение на COVID-19. „На нашия призив към държавите да се присъединят към този процес и да сравняват четири комбинации от лекарства откликнаха 74 страни. До сутринта на 1 април 2020-а 200 пациенти са били включени само в едно от проучванията, а всеки нов болен, който се присъедини, ни приближава с една крачка към знанието кои лекарства действат“.
За СЗО е приоритет всички здрави работници да имат достъп до основните предпазни средства и затова продължават да работят с правителствата и производителите за ускоряването на производството и разпространението им.
Д-р Гебрейесус подчерта, че продължава търсенето на научни доказателства за ползата от предпазните маски, както продължава и дебатът за носенето им от всички. СЗО препоръчва медицински маски да носят болните и хората, които се грижат за тях, но в тези случаи самите маски са ефективни само в комбинация с други защитни мерки.
„Ние продължаваме да търсим и да събираме всички налични доказателства. Учим се непрекъснато. С развитието на пандемията се увеличават както нашите доказателства, така и съветите, които даваме. Ситуацията е динамична и бързо се променя, това, което е постоянно обаче е ангажиментът на СЗО да защитава здравето на всички хора въз основа на най-добрите научни постижения и без страх“, категоричен е генералният секретар на СЗО.
who.int
-
Д-р Тедрос Аданом Гебрейесус: Дезинформацията за ваксините е толкова заразна и опасна, колкото болестите, срещу които те се борят
-
България вече може да изнася аналгин-хинин
-
Проф. Григор Горчев и екипът му оперираха по спешност онкоболна със съмнение за COVID-19 чрез телемедицина
-
Американско проучване: Антивирусното лекарство „Ремдесивир“ ускорява възстановяването от COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Хранене при грип
- България вече може да изнася аналгин-хинин
- Проф. Григор Горчев и екипът му оперираха по спешност онкоболна със съмнение за COVID-19 чрез телемедицина
- Американско проучване: Антивирусното лекарство „Ремдесивир“ ускорява възстановяването от COVID-19
- Увеличава се броят на заразените с COVID-19 в Ямбол, новите случаи са 12
- В МБАЛ „Христо Ботев“ – Враца отваря лаборатория за PCR тестове
- Д-р Георги Тодоров: Колеги, защо не реагирахте на лишените от смисъл промени в Закона за здравето?
- Институции и мерки срещу действителност и болни по време на COVID-19
- Първи съмнения за коронавирус в България
- Над 3,5 милиона души в световен мащаб са заразени с COVID-19
Коментари към Тедрос Гебрейесус: Дълбоко загрижен съм от бързата ескалация и глобалното разпространение на COVID-19