Европейската седмица на общественото здраве започва от 11 май 2020 г.

Как да се обединят усилията, за да бъде подобрено здравето на населението? Това е темата, по която ще разсъждават специалистите по време на Европейската седмица на общественото здраве, която започва от 11 май и ще завърши на 15 май 2020 г.
В условията на пандемията от COVID-19 е по-важно от всякога да се подкрепят сътрудничеството, координацията на действията и комуникацията, обявиха организаторите от Европейската асоциация за обществено здраве, които припомнят, че през 2019-а в събитието се включиха 35 държави и бяха осъществени 145 събития.
Въпреки че през 2020-а ще доминира темата за коронавирусната инфекция и начините за нейното ограничаване, за всеки ден е избрана и по още една значима в контекста на общественото здраве тема. И това са популяризиране на здравето, първичната помощ в дигиталната ера, психичното здраве, стареенето в добро здраве и възможността за равен достъп до здравеопазване.
На днешния 11 май 2020-а Националният център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) организира онлайн проявата „5G. Факти и митове“, по време на която специалисти от отдела „Физически фактори“ ще споделят знанията и ще отговарят на въпроси.
Петото поколение мобилни мрежи не просто провокира интереса, но се превърна в една от най-обсъждани теми и стана предмет на множество конспиративни теории, сред които и „връзката“ между 5G мрежата и коронавирусната инфекция.
Специалистите от НЦОЗА са убедени, че хората трябва да получат адекватна и обективна информация, която ясно да обясни какво е въздействието върху здравето и какви са мерките, гарантиращи сигурността на хората. Този е начинът да се избегне разпространението на неверни или подвеждащи и манипулативни твърдения.
СЗО обяви, че големият брой проведени изследвания доказват, че нито един неблагоприятен ефект върху здравето не е причинен в резултат на облъчване от безжичните технологии. Все още изследванията върху 5G не са толкова многобройни, но те набират скорост.
Другата тема, по която може да задавате въпроси и за получите отговори от проф. Веселка Дулева, която оглавява отдела „Храни и хранене“ в НЦОЗА, е посветена на храненето и безопасността на храните в условията на COVID-19.
Отново по темата за начина на хранене по време на епидемията, но този път с акцент върху бременните и кърмачките, ще говори доц. Лалка Рангелова.
Доц. Красимира Костадинова ще отговаря на въпросите, свързани с патронажната грижа за бременните и децата до 2 години от ромската общност. Това са темите за 14 май 2020 г.
Още подробности за инициативите и начина, по който да се включите в тях, може да намерите на официалната страница на НЦОЗА.
ncpha.government.bg, euro.who.int
-
МЗ не одобрява идеята за задължителен тест за COVID-19 при постъпване в болница
-
Едва 35,2% от българите са съгласни да бъдат донори на органи, показва социологическо проучване от октомври 2019-а
-
Психиатърът проф.Хинков оглави здравното министерство в кабинета Денков/Габриел
-
МЗ въвежда безплатни прегледи за рак на гърдата и на простатата
НОВИНАТА е свързана към
- Доц. д-р Петко Стефановски, д.м.
- Психиатърът проф.Хинков оглави здравното министерство в кабинета Денков/Габриел
- Едва 35,2% от българите са съгласни да бъдат донори на органи, показва социологическо проучване от октомври 2019-а
- В МБАЛ „Христо Ботев“ – Враца отваря лаборатория за PCR тестове
- МЗ въвежда безплатни прегледи за рак на гърдата и на простатата
- България вече може да изнася аналгин-хинин
- Първи съмнения за коронавирус в България
- Над 3,5 милиона души в световен мащаб са заразени с COVID-19
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
- Половината българи не знаят за какво служи телефон 112
Коментари към Европейската седмица на общественото здраве започва от 11 май 2020 г.