Европейската седмица на фертилността призовава за равен достъп до лечение на стерилитета в Европа
Европейската организацията „Fertility Europe” инициира за четвърти път Европейска седмица на фертилността (EFW 2020).
Събитието започна на 2 ноември и ще продължи до 8 ноември 2020 г. Темата: „Равен достъп до лечение на стерилитета в цяла Европа. Подкрепя ли вашата страна правото на всеки да опита да има дете?“
Основният акцент през тези дни е върху една от значимите и проблемни теми - неравния достъп в Европа. Според организаторите бариерите пред възможността за лечение са породени отмножество ограничения, но причината никога не е свързана с медицински съображения за безопасността на пациенти и донори.
Все още има държави, където самотни жени не могат да се лекуват. Мъжкото безплодие продължава да бъде стигма. Примерът, който дават от „Fertility Europe” е, че мъжът е причината за безплодието при 40% от двойките. 25 % от тези мъже отказват да посетят специалист и да започнат решаването на проблеми.
Сату Раутакалио-Хоканен, която е начело на европейската организация, е убедена, че гражданите имат право на целия спектър от информация, на основата на която да бъдат в състояние да вземат решение дали да създадат семейство и поколение.
За съжаление дори и днес, в 21 век, безплодието продължава да бъде неразбрано и над него да тегне стигма. И това въпреки данните, че от него страдат повече от 25 000 000 европейци, а една от шест двойки в целия свят е засегната от безплодие.
Около 150 000 са двойките в България, изправени пред проблема.
„Най-важното е да търсят решение, защото такова има“, казва председателката на УС на „Зачатие“ Стефка Сарафова- Захариева.
Сдружението е първата в страната организация на пациентите с репродуктивни проблеми и е пълноправен член на „Fertility Europe” от десет години. Създадена е през 2004 г. и както признава Стефка Захариева тогава не е имало и ред на български по темата. Ситуацията отдавна е променена.
„Днес обаче наблюдаваме друго и то е притеснително. На фона на огромната информация, която ни залива от всички страни, се забелязва една летаргия и нежелание сам да потърсиш пътя. Много често чувам как "някой ми е длъжен“, а това не работи. Ти имаш проблем и търсиш как да го решиш, няма как друг да го направи“, казва председателката на „Зачатие“.
Тя определя като най-сериозно предизвикателство липсата на информация и знание за възможностите. За разлика отпреди 16 години, когато няма и средства, сега държавата отпуска достатъчно за осъществяването на програмите „ин витро“. "Така че, не, не липсата на пари е проблемът".
Справянето с безплодието не трябва да бъде битка със стигмата и липса на информация, нито борба за възможността да се лекуваш или да търсиш финансова помощ чрез кампании, за да го направиш, още по-малко трябва да е битка за основните човешки права, категорични са от „Fertility Europe”.
По време на тазгодишната Седмица те призовават европейските политици и държавници:
- Признайте правото на опит да имаш дете като универсално право в целия ЕС
- Направете възможното достъпът до терапия на безплодието да е справедлив
- Осигурете публично финансиране за всички възможности за лечение
- Нека информираността и образоваността по въпросите на фертилитета и стерилитета бъдат сериозен анжаимент за обществото
- Провеждайте кампании за премахване на стигмата, свързана с безплодието
Европейската организация разработва Атлас за лечение на стерилитета. Атласът ще показва разликите по отношение на достъпността до видове лечение на репродуктивни проблеми в европейските страни.
fertilityeurope.eu, zachatie.org la-croix.com
- СЗО алармира, че безплодието нараства в глобален мащаб
- Ивермектин води до безплодие при 85% от мъжете, сочи изследване от Нигерия
- Броят на сперматозоидите в спермата намалява прогресивно: Изправени ли сме пред репродуктивна криза
- Мъжете не са запознати с рисковете, водещи до безплодие, или ги подценяват
Коментари към Европейската седмица на фертилността призовава за равен достъп до лечение на стерилитета в Европа