Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Евтаназия в България - Рени Григорова даде ход на петиция за узаконяването й

Евтаназия в България - Рени Григорова даде ход на петиция за узаконяването й

от 20 апр 2021г., обновено на 10 сеп 2021г.
Автор: Гергана Караилиева
Евтаназия в България - Рени Григорова даде ход на петиция за узаконяването й - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

От 20 април 2021 г. Рени Григорова започва да събира подписи за създаването и приемането в България на закон за контролираната евтаназия.

„Призовавам ви в името на сина си Стефан, който в момента е оставен да умира в адски мъки, но и в името на всички в това положение. Не е човешко. Затова моля подпишете, за да бъдем наистина милосърдни!“, призовава авторката на петицията, чийто син в момента е в будна кома.

Рени Григорова признава, че не става дума единствено за личния й казус, независимо колко тежък и драматичен е той. Става дума за възможността да не обричаме на нечовешки страдания и да не удължаваме мъките на хората.

„Мисля, че това е нормален и човешки подход – по хуманен начин да освободиш някого от страданието. И разбира се, че това не може да става безконтролно, точно затова настоявам за създаването на закона за контролирана евтаназия“.

Историята на Рени Григорова и синът й Стефан

Стефан е на 31 години. Роден е с множество тежки малформации, които с течение на времето се усложняват. Вече е прекарал няколко инсулта. От години не става от леглото. Проблемите се усложняват, когато вследствие на лекарство за епилепсия изведнъж започва рязко да покачва теглото си и сега е 160 кг. Дори няма как да бъде преместен от апартамента, а и по време на пандемията от COVID-19 това реално няма как да се случи.

Детето ми си отива по отвратителен и мъчителен начин, споделя Рени Григорова (на снимката) и в същото време е категорична, че не иска да акцентира върху личната си история, когато става дума за петицията, защото като Стефан има много жени и мъже. „Защо трябва да се мъчат хората като в Средновековието? Невероятно е това.“

Рени Григорова

В момента Стефан изпитва страшни мъки. Не по-малко са тези на майка му и баба му, които се грижат за него. Да гледаш страданието на детето си е страшно. Рени Григорова признава, че не издържа. Вероятно затова през януари 2017 г. тя изпраща отворено писмо до президента, политиците и държавните институции, в което моли тя и синът й да бъдат евтанизирани. Отговор няма от никого, единствено Мая Манолова, която в този период е омбудсман отговаря. "Мисля, че го направи, за да измести фокуса върху себе си. И успя. Въпреки всичко й благодарих", казва жената, която е категорична, че не иска съжаление. Единственото, което иска, е детето, което обича и за което се грижи три десетилетия, да не се раздира от кански мъки.

Рени Григорова насочва вниманието и към Закона за личната помощ, който е написан така, че не облекчава по никакъв начин страданието на хората, които стигат до идеята за евтаназия.

Петицията за закон за евтаназията

В никакъв случай страданието на детето й, чийто свидетел е всяка минута от раждането му до днес, не е в основата на публикуваната днес петиция за създаването и приемането на закон за евтаназията. Рени Григорова признава, че много преди да роди Стефан, тя се е срещнала със страданието. Виждала е мъките на хора с увреждания. За съжаление, за последните десетилетия нищо не се е променило, когато става дума за хората от тази най-уязвима група в обществото ни. Тъпчем на едно място, казва Рени и отговоря на въпроса ми кога ще се промени отношението на обществото към хората с увреждания така: „Никога. Едва когато станем истинско общество, тогава ще започнем да приемаме различните. Сега не сме общество“.

Жената, която е юрист по образование, не крие тревогата си от нарастващата у нас социална и здравна миграция. Това е може би най-ясният показател за това какво е обществото, в което живеем.

Рени Григорова не вярва, че приключилите преди петнайсетина дни избори ще променят картината. „Защото продължавам да виждам единствено желание за власт, но не и желание да се грижиш за хората и те да са във фокуса на усилията на политиците.“

Те, хората и животът им в повечето случаи са просто пълнеж в нечия реч, встъпление или заключение на доклади, проекти и стратегии. Липсват реалните грижи за тях. Още по-лошото е, че център са не хората, а политиките.

Рени Григорова е категорична, че е нужен обществен дебат за евтаназията. Надява се, че петицията ще го провокира. Нужно е да се чуят различни мнения, казва тя и отсега е наясно, че най-яркият противник ще бъде Българската православна църква. Православието е против евтаназията, тъй като в нея припознава убийство и самоубийство. Такова е и становището на католическата църква. Рени споделя, че вярата е едно, а догмата нещо различно.

Коментирайки липсата на палиативни грижи у нас, тя насочва вниманието към начина, по който не само те, но и евтаназията са уредени в много държави. Смята, че е добре да се проучи техният опит. Защото, не може хората в България да са по-онеправдани от животните. И защото, водени от християнско милосърдие, обричаме на неистово страдание, при това го правим, за да успокоим собствената си съвет, казва Рени Григорова.

Къде евтаназията е законна

До момента евтаназията е законна в Норвегия, Белгия, Люксембург, Нидерландия, Канада, Колумбия, Швейцария, Испания. Предстои да бъде приета до края на 2021 г. в Нова Зеландия. Беше одобрена и в Португалия, но Конституционният съд я отхвърли с мотива, че са използвани „неточни концепции“.

На 8 април 2021 г. френските депутати обсъдиха законопроекта на Оливие Фалорни за евтаназията, но така и не успяха да го приемат поради липса на време. Това се очакваше, тъй като в проекта бяха внесени над 3000 промени. Френските парламентаристи обаче приеха първи член на проектозакона, според който „медицинска помощ за смърт може да бъде поискана от всеки пълнолетен ако се намира в напреднала или крайна фаза на сериозно и нелечимо заболяване, което причинява физически или психически страдания, които не могат да бъдат облекчени“. Тепърва дебатите по законопроекта, с който във Франция ще бъде узаконена евтаназията, ще продължат, както ще продължи и дискусията по темата в обществото.

През 2011 г. депутатите от българския парламент отхвърлиха внесения от Любен Корнезов от БСП законопроект за легализиране на евтаназията за неизлечимо болни. Човек трябва да може да избира между живота и смъртта, ако страданията му са непоносими, заяви тогава Любен Корнезов и подчерта, че въпросът винаги ще бъде спорен, но според него евтаназията е висша форма на хуманизъм.

До 12:30 часа на 20 април 2021 г. петицията беше подписана от 50 души. Всеки, който иска да я подкрепи, може да го направи:

>>> Петиция за създаване и приемане на закон за контролирана евтаназия в Република България

Петицията ще бъде изпратена в ЕС, ООН и в международната общност за здравните права на гражданите на ЕС.

Епилог

Днес, на 9 септември 2021 г., Стефан напусна света на живите. Дойде краят на нечовешките му мъки, които накараха майка му Рени Григорова преди месеци да инициира петицията за създаването и приемането у нас на закон за контролираната евтаназия.

Смъртта на Стефан го дари с покой и това е краят на поредната история, която разказваме. От април 2021 г., когато стартира петицията, нищо не се е променило. И няма надежда, че ще се промени.

Тези истории са винаги в периферията. Захвърлени и някак невидими. Докога?

Светла да е паметта на Стефан и дано е намерил покой! Ние вероятно няма.

Източник:

снимки: livelaw.in, личен архив

Още по темата:
  • Във Франция приеха закона, известен като "правото да заспиш, преди да умреш"  Във Франция приеха закона, известен като "правото да заспиш, преди да умреш"
  • Бедност, а не фатално заболяване, тласка канадски граждани към евтаназия Бедност, а не фатално заболяване, тласка канадски граждани към евтаназия
  • Арести в Швейцария след първата евтаназия с херметична капсула Арести в Швейцария след първата евтаназия с херметична капсула
  • Краят на един живот: Ален Кок, мъжът, който поиска да умре достойно Краят на един живот: Ален Кок, мъжът, който поиска да умре достойно
4.4/5 5 оценки

Коментари към Евтаназия в България - Рени Григорова даде ход на петиция за узаконяването й

От сайта (6)
Напиши коментар 6 коментара
  1. Снежана Козумова 
    на 14 April 2023 в 04:20
    Погрешно мнение относно Хипократовата клетва. И друго, когато няма надежда , животоподдържащата апаратура се изключва, Това решават екипите на Реанимация. И това ли е убийство, Други чакат за спешна реанимация, е също имат човешкото право да се направи опит за спасяване на живот. Не е споменато като смъртен грях , човек да пожелае да му бъде отнет живита. Ако погледнем дори историческите данни , много хора са пожелавали да бъдат убити с достонство , вместо да бдат измъчвани, страдащи и подложени на нечовешки мъки.
  2. Емилия Маринова 
    на 03 November 2022 в 11:07
    Сашо, много си тъп бе САШО. тИ АКО СИ ПРОЧЕЛ ХИПОКРАТОВАТА КЛЕТВА, ИЗОБЩО НЕ СИ ВНИКНАЛ В НЕЯ. Ноо българинът е мнителен и подозрителен до дупка.
  3. Росица Колева 
    на 03 November 2022 в 11:00
    Свободният човек трябва да има право на достоен живот, но и на правото на смърт. Нечовешко е някой да се мъчи с години, или да живее като зеленчук - оглупял и безпомощен. Стига с тези стигми и "грехове". Българинът има особена слабост към ограниченията, моделите на поведение и други видове еснафски схващания. Както човек има правото на живот, на любов, на щастие, така трябва да има право на избор в нещастието. Животът си е наш, както тялото, както душата и когато няма смисъл от мъките, няма, надежда и перспектива, човек трябва да има право на избор, т.е. на достойна смърт.
  4. Сашо Петков 
    на 17 May 2022 в 11:47

    Eвтаназията противоречи на Хипократовата клетва която са дали всички доктори! Но евтаназията е изгодна за някои хора които искат да се отърват от грижите за свои близки и роднини, или пък да неследят имуществото им! И не на последно място, тя е удобен метод за отстраняване на нежелани конкуренти, съперници, заемодатели и длъжници.

  5. Народеее!!! 
    на 29 March 2022 в 14:01

    Григорова това което сте тръгнали да правите е ГОЛЯМ ТЕЖЪК ГРЯХ!Единствен ГОСПОД БОГ ИСУС ХРИСТОС ИМА ПРАВО НАД ЖИВОТА НИ!ТОЙ Е НАШ СЪЗДАТЕЛ !За такива като вас има едно име бесновати и служещи на дявола!ЕДИН ДЕН ГОСПОД ЩЕ СЪДИ ВСИЧКИ НИ!

  6. Доктора 
    на 20 April 2021 в 17:37

    А кастрацията на циганите, кога?

НОВИНАТА е свързана към

  • Трябва ли да се легализира евтаназията в България?
  • Неизлечимо болни хора пътуват до места, където евтаназията е разрешена
  • Връзката между сардоничната усмивка и евтаназията на стари хора
  • Подкрепа за пациентите в терминален стадий на заболяване– евтаназията в България
  • Арести в Швейцария след първата евтаназия с херметична капсула
  • Бедност, а не фатално заболяване, тласка канадски граждани към евтаназия
  • Във Франция приеха закона, известен като "правото да заспиш, преди да умреш"
  • Испания е шестата държава в света, която одобри евтаназията
  • Първи случай на асистирано самоубийство в Италия
  • Програмата на нацистите за ликвидиране на шизофренията
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 8 часа и 8 мин.

Къде мога да намеря млека Comidamed в България?

преди 90 дни, 10 часа и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 23 часа и 8 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 23 часа и 20 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 23 часа и 27 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 6 дни, 23 часа и 34 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival