Арести в Швейцария след първата евтаназия с херметична капсула
Акценти
|
Смъртта на жена, използвала капсула за асистирано самоубийство край град Мерисхаузен, доведе до ареста на няколко души в Швейцария. Според местни доклади устройството, наречено Sarco Pod, е било разположено в гориста местност в близост до германската граница и е използвано за първи път.
The Last Resort, организацията зад Sarco Pod, съобщава, че починалата жена е 64-годишна американка, която в продължение на години страда от редица здравословни проблеми, свързани с автоимунно заболяване. Освен това тя е преминала психиатрични прегледи, преди да сложи край на живота си.
Подозрения за подстрекаване и склоняване към самоубийство
Арестите са потвърдени от полицията в кантона Шафхаузен, граничещ с Германия, а прокуратурата съобщава, че е започнато разследване по подозрение за подстрекаване и склоняване към самоубийство. Освен това властите разследват дали са извършени и други подобни престъпления.
>>> Парламентът на Португалия одобри декриминализирането на евтаназията
Сред арестуваните е Флориан Уилет, съпрезидент на The Last Resort, за който се смята, че е присъствал на смъртта на жената. Нидерландски журналист и двама швейцарски граждани също са задържани, единият от които, според съобщенията, е фотограф, документирал използването на херметичната капсула.
Как действа капсулата Sarco?
Устройството представлява херметична капсула с футуристичен външен вид. Смъртта в капсулата настъпва след натискането на специален бутон, задействащ изпускане на азот, който в рамките на минути намалява количеството кислород до нива, които са несъвместими с живота. Процесът е изцяло контролиран от човека в уреда, поради което е осигурен и авариен бутон. Веднъж активиран бутона за азот, човекът в капсулата изпада в безсъзнание и умира в рамките на десет минути, без да има нужда от прием на лекарства.
Устройството, рекламирано като хуманен метод за слагане на край на живота, е разработено от Филип Ничке, австралийски лекар и виден защитник на асистираното самоубийство от 90-те години на миналия век.
Ничке, който е и основател на Exit International – организация с нестопанска цел, застъпваща се за легализирането на евтаназията, заяви по-рано, че според швейцарски правни експерти не съществува проблем капсулата да бъде разположена в Швейцария. Тяхното тълкуване предполага, че устройството е в съответствие със законодателството на страната относно асистираното самоубийство.
Асистираното самоубийство в Швейцария е законно при определени условия
Швейцария е известна с прогресивната си позиция относно асистираното самоубийство, което е законно при определени условия. Въпреки това използването на различни устройства, като капсулата Sarco, предизвика дебат. Министърът на здравеопазването Елизабет Бауме-Шнайдер изрази загриженост относно капсулата, заявявайки, че тя не отговаря на стандартите за безопасност на продуктите и че използването на азот за подобни цели не е законосъобразно.
Макар асистираното самоубийство да е разрешено в Швейцария, законът изисква лицето, което желае да сложи край на живота си, да не бъде принуждавано или склонявано от други хора.
Капсулата Sarco е в основата на дискусии не само относно нейната безопасност и законност, но и по отношение на предлагането на подобни устройства. Критиците твърдят, че това може да доведе до злоупотреба, докато защитниците разглеждат капсулата като хуманна опция за хора, страдащи от терминални заболявания или тежки, необратими състояния. Случаят в Мерисхаузен също поражда въпроси дали швейцарските власти ще забранят или регулират допълнително използването на подобни технологии в бъдеще.
- Several arrested after American woman dies in first use of controversial suicide pod: https://edition.cnn.com/2024/09/24/europe/switzerland-arrests-sarco-suicide-capsule-intl-hnk/index
- US woman dies in first use of Swiss suicide pod, several arrested: https://www.business-standard.com/world-news/us-woman-dies-in-first-use-of-swiss-suicide-pod-several-arrested-124092500474_1
НОВИНАТА е свързана към
- Евтаназия в България - Рени Григорова даде ход на петиция за узаконяването й
- Трябва ли да се легализира евтаназията в България?
- Испания е шестата държава в света, която одобри евтаназията
- Долната камара одобри закон за евтаназия в щата Виктория
- Подкрепа за пациентите в терминален стадий на заболяване– евтаназията в България
- Първи случай на асистирано самоубийство в Италия
- На 8 април 2021 г. френските депутати ще обсъдят законопроекта, легализиращ евтаназията
- Програмата на нацистите за ликвидиране на шизофренията
- През 2015 г. в Белгия са извършени повече от 2 хиляди евтаназии
- Неизлечимо болни хора пътуват до места, където евтаназията е разрешена
Коментари към Арести в Швейцария след първата евтаназия с херметична капсула