Парламентът на Португалия одобри декриминализирането на евтаназията
Португалският парламент гласува окончателната версия на закон, който декриминализира евтаназията. Това се случва след шест години дискусии и четири гласувания в Народното събрание на Португалия и въпреки последното вето на президента Марсело Рибелу ди Соуза. Десните партии заплашват да обжалват решението в Конституционния съд.
Законът, който разрешава евтаназията, и дебатите за него
Гласуването на 12 май 2023 г. показа, че законът, който декриминализира евтаназията получава подкрепата на 129 депутати от общо 230-те членове на Народното събрание. 81 гласуват против. Така Португалия се нарежда сред малкото страни в света, които дават зелена светлина на асистираното самоубийство.
>>> Испания е шестата държава в света, която одобри евтаназията
Проектът за закон се променя няколко пъти, съобразно забележките в наложеното вето от президента. Последното е от 19 април 2023 г., след което четвъртата версия на проекта се връща отново в парламента.
Тогава Марсело Рибелу ди Соуза заявява в писмо до парламента, че е „важно да се изяснят два въпроса – кой удостоверява невъзможността на човека да извърши сам евтаназия и кой трябва да контролира асистираното самоубийство“. Друг важен въпрос, който е задължително да бъде изяснен според президента, е да има повече яснота и точност при определянето на разликите между асистираното самоубийство и евтаназията.
Темата за евтаназията е във фокуса на вниманието в Португалия от шест години.
>>> Португалският парламент легализира евтаназията
През последните три години парламентарното мнозинство на управляващата Социалистическа партия гласува четири пъти в подкрепа на това асистираната смърт да бъде декриминализирана. След всяко от гласуванията обаче президентът на страната Марсело Рибелу ди Соуза налага вето. Своите резерви за законопроекта два пъти изразява и Конституционният съд.
След гласуването на 12 май Марсело Рибелу ди Соуза разполага с осем дни да обнародва закона.
Специалистката по конституционно право и депутат от Социалистическата партия Изабел Морейра, коментира, че президентското вето няма да попречи на закона да влезе в сила. Аргументите на народната представителка са, че в Конституцията е посочено ясно, че въпреки ветото, когато подкрепата е от повече от 116 депутати, законът е одобрен.
„Няма друга държава освен Португалия, която толкова много години, с толкова подробности и процедури да е посветила на обсъждането на регламентация на евтаназията“, казва още Изабел Морейра.
Общественото мнение
Темата за евтаназията разделя католическа Португалия. Особено силна е реакцията на представителите на десните партии и на консервативния президент, който е практикуващ католик. Марсело Рибелу си Соуза смята, че концепциите в документа са прекалено неясни.
Всички, които критикуват закона, искат въпросът да бъде подложен на референдум и изразяват надежда, че опозицията отново ще поиска Конституционният съд да се произнесе.
>>> Евтаназия в България - Рени Григорова даде ход на петиция за узаконяването й
„Приемането на този закон стана относително бързо особено в сравнение с други страни, но борбата не спира дотук“, заявява от своя страна Пауло Сантос, член на Световната федерация на обществата за правото да умреш.
Организацията е създадена през 1980 г. и обединява 57 организации от 28 страни, а целта й е да гарантира, че всеки има право да умре с достойнство, мирно и без страдание. Пауло Сантос изразява притеснението си, че много лекари могат да използват възражение по съвест, за да избегнат евтаназията. „Както това се случва по отношение на аборта, който беше легализиран на референдум през 2007 г.“, казва той.
>>> Комитетът по етика във Франция проправи пътя за законодателни промени, разрешаващи евтаназията
Проучване, осъществено през февруари 2023 г. от Aximage за различни португалски медии, показва, че 61% от португалците подкрепят декриминализирането на евтаназията, а във възрастовата група от 18 до 35 години процентите са 70%.
Законът
Одобреният текст определя медицински асистираната смърт като настъпваща по избор за хора над 18 години, които изпитват „силно страдание и непоносима болка и имат нелечимо заболяване и когато всичко това е извършено от здравен специалист“.
>>> Първи случай на асистирано самоубийство в Италия
Евтаназията може да бъде прилагана на хора, които са физически неспособни да я извършат сами. Мярката ще действа само за граждани на Португалия или пребиваващи в страната, но не и за чужденци, които идват единствено, защото асистираното самоубийство е разрешено.
НОВИНАТА е свързана към
- Трябва ли да се легализира евтаназията в България?
- Евтаназия в България - Рени Григорова даде ход на петиция за узаконяването й
- Бедност, а не фатално заболяване, тласка канадски граждани към евтаназия
- Връзката между сардоничната усмивка и евтаназията на стари хора
- Краят на един живот: Ален Кок, мъжът, който поиска да умре достойно
- Испания е шестата държава в света, която одобри евтаназията
- Арести в Швейцария след първата евтаназия с херметична капсула
- Подкрепа за пациентите в терминален стадий на заболяване– евтаназията в България
- Програмата на нацистите за ликвидиране на шизофренията
- Лекар за асистираното самоубийство: Стресиращо е да убиеш някого
Коментари към Парламентът на Португалия одобри декриминализирането на евтаназията