Португалският парламент легализира евтаназията
На 29 януари 2021 г. 136 депутати от Парламента на Португалия подкрепиха легализирането на евтаназията. „Против“ се обявиха 78, четирима се въздържаха.
Законът трябва да бъде подписан от португалския президент Марселу Рибелу ди Соуза, който все още не е коментирал публично темата. Възможно е избраният преди седмица президент да наложи вето или да го отнесе към Конституционния съд.
Законът беше приет въпреки сериозния натиск от страна на католическата църква, която поиска да бъде организиран национален референдум по темата.
Законът
Новият закон позволява асистирана смърт за възрастни, подложени на физическо или психическо страдание, което те смятат за нетърпимо, при страдание от сериозно и нелечимо заболяване и ако са в недееспособно състояние, което не може нито да се подобри, нито да бъде излекувано.
Пациентът отправя доброволно и в писмена форма две молби с разлика между тях 15 дни. След първото искане лекарят провежда разговори с пациента за диагнозата, терапията и очакваните резултати и възможността за палиативни грижи. След това медикът отново задава въпроса дали пациентът иска да се оттегли или ще продължи с искането си. Лекарят следва да се консултира със специалист, който разполага с десет дни, за да оформи мнението си. Комисия от лекари и адвокати ще наблюдава дали всички изисквания са изпълнени.
Желанието на пациента трябва да бъде потвърдено от няколко лекари и от психиатър, когато има съмнения за способността на човека да направи свободен и съзнателен избор. Уточнява се, че когато настъпи моментът, лекуващият трябва да гарантира за последен път, че пациентът му желае да завърши дните си в присъствието на свидетели.
Асистираната смърт може да бъде осъществена в центровете на Националната здравна служба. Може да бъдат и на място, което пациентът е избрал, стига да има адекватни условия затова.
Мненията
Католическата църква има ясна позиция по въпроса, която не се е променила. През октомври 2020-а беше внесена петиция, събрала около 100 000 подписа, с която се настояваше да има референдум по въпроса дали да бъде одобрена или не евтаназията. Тогава португалският парламент отхвърли предложението за референдум. От католическата организация, организирала събирането на подписите коментират, че в случая става дума да причиняване на смърт, а ролята на държавата е да се грижи за болните, а не да ги убива.
Преди гласуването говорителят на португалската епископска конференция отец Мануел Барбоса заяви, че се надяват законът да не бъде приет и допълни, че позицията на църквата не се е променила.
Според депутатката Изабел Морейре, специалист по конституционно право, която участва в създаването на окончателния проект на закона, текстът е консенсусен и защитава човешкото достойнство. Законът беше подкрепен от депутатите от социалистическата партия, Левия блок, социалдемократите. Според всички тях обществото вече се е успокоило по този въпрос.
В същото време темата е особено чувствителна за избраният за втори петгодишен мандат преди седмица президент та страната. Според политолога Паула Есприто Санто е много вероятно президентът да се изкуши и да обжалва решението пред Конституционния съд. Други не изключват възможността за вето.
Марселу Рибелу ди Соуза е специалист по конституционно право и консервативен политик и това, според анализаторите, е знак, че със сигурност ще предприеми по-скоро налагане на вето или обжалване пред КС на закона за евтаназията.
До момента евтаназията е разрешена в Нидерландия, Белгия и Люксембурт.
em.com.br, eltiempo.com
НОВИНАТА е свързана към
- Трябва ли да се легализира евтаназията в България?
- Евтаназия в България - Рени Григорова даде ход на петиция за узаконяването й
- Бедност, а не фатално заболяване, тласка канадски граждани към евтаназия
- Връзката между сардоничната усмивка и евтаназията на стари хора
- Краят на един живот: Ален Кок, мъжът, който поиска да умре достойно
- Испания е шестата държава в света, която одобри евтаназията
- Арести в Швейцария след първата евтаназия с херметична капсула
- Подкрепа за пациентите в терминален стадий на заболяване– евтаназията в България
- Програмата на нацистите за ликвидиране на шизофренията
- Лекар за асистираното самоубийство: Стресиращо е да убиеш някого
Коментари към Португалският парламент легализира евтаназията