Законът за евтаназията в Словения: между приемането му и ветото

Народното събрание на Словения потвърди за втори път решението си, с което одобри Закона за асистираното самоубийство (в Словения той е известен под името Закон за асистираното доброволно прекратяване на живота).
Повторното гласуване на 24 юли 2025-а на извънредно заседание на словенския парламент е резултат от наложеното на 22 юли вето от Държавния съвет. Основните аргументи за ветото че, новият регламент повдига сложни философски, етични и правни въпроси, които трябва да бъдат решени. Според държавния съветник Даниел Кастелич първо мрежата от хосписи и палиативните грижи в страната трябва да бъдат модернизирани, а на второ място да започне да се прилага, при това изцяло, Законът за дългосрочните грижи.
Законът за асистираното самоубийство
На 18 юли 2025 г. Парламентът на Словения прие с 50 гласа „за“, 34 „против“ и трима „въздържал се“ закон, който легализира асистираното самоубийство. Вносител на предложението е Тереза Новак от управляващото Движение „Свобода“, която е категорична, че: „Би било неморално, когато медицината не е в състояние да помогне, да лишава хората от правото им да умрат.“
„Правителството на Роберт Голоб и коалицията, водена от „Свобода“ доказват за пореден път, че могат да отговорят с политическа зрялост на сложните предизвикателства на времето. Това са не просто законодателни мерки, а визията за Словения, която се основава на човешкото достойнство, на етиката, реда и свободата на избор. Асистираното доброволно прекратяване на живота е преди всичко зачитането му“, коментират от Движение „Свобода“ и подчертават, че с приемането на регулацията Словения става част от съвременните страни в света, които признават правото на своите граждани да вземат решение, с което доброволно да прекратят живота си, когато е белязан от непоносимо страдание.
Народната представителка Тереза Новак е категорична, че животът има своя край, а обществото обществото трябва да уважава достойнството на личността и приживе, и в смъртта.
Законът важи за навършилите пълнолетие, които са способни да взимат решения и отговарят на няколко условия.
Сред тях са да е доказано, че заболяването е нелечимо, уврежданията са трайни, страданията са непоносими, надежда няма. Болният подава заявление, придружено от становище на лекаря, което комисията разглежда. Но дори когато комисията разреши, решението остава изцяло в ръцете на пожелалия да сложи край на живота си и той може да го промени.
Преди гласуването Тезера Новак заявява пред депутатите: „С този закон даваме възможност за пълноценен живот, дори когато той е към своя край, живот без страх, че ще страдаме непоносимо и никой няма да ни се притече на помощ.“
Подкрепящите закона са убедени, че той поставя в центъра човека, дава му свобода и съхранява достойнството му, че регулацията не е край на живота, а единствено край на страданието.
Сериозен аргумент в подкрепа на закона е и факта, че с него се изпълнява волята на словенците, 55% от които го подкрепят на референдума през 2024 г.
Сред основните противници на узаконяването на асистираното самоубийство са католическата църква и Християнския форум на Демократическата партия.
В отворено писмо преди гласуването от Християнския форум призовават законопроектът да не бъде приет, защото създава прецедент, който може да доведе до разпадане на фундаментални човешки ценности. „Подобен закон е цивилизационно поражение, отклонение от състраданието и отговорността към най-уязвимите в обществото. Това е стъпка към дехуманизация“. Допълват още, че държавите, разрешили евтаназията, са изправени през сериозни злоупотреби и натиск върху хората да изберат доброволно да умрат, защото са бреме за системата.
„Член 17 от Конституцията ясно казва, че човешкият живот е неприкосновен. Това е отражение на фундаменталния етичен и цивилизационен консенсус, че всеки човешки живот има неотменима стойност независимо от възрастта, болестта или състоянието му“, пише в позицията на католическата църква на Словения. Оттам твърдят още, че предложението ще промени и основата мисия на здравните специалисти, защото ги принуждава да действат по начин, който противоречи на етичния им кодекс.
Ветото
На 22 юли 2025 г. Държавният съвет наложи вето на Закона за асистираното самоубийство. Основните аргументи на съветниците са, че е важно най-напред мрежата от хосписи в страната да бъде модернизирана, а палиативните грижи подобрени. Крайно време е законът за дългосрочните грижи да започне да се прилага изцяло, посочва държавният съветник Кастелич, който е един от гласувалите (общо 20) за налагане на ветото. Към тези аргументи се добавя и отрицателното становище на католическата църква и част от опозицията в страната.
Повторното гласуване на закона
На 24 юли 2025-а Народното събрание потвърди за втори път решението си, с което дава зелена светлина на Закона за асистираното самоубийство. По правилник затова са нужни 46 гласа, а в негова подкрепа гласуваха 50 депутати.
След гласуването Тереза Новак отново напомня, че не става дума за евтаназия и че човек може да се откаже по всяко време. „Законът само дава право на умиращите, които страдат непоносимо, да имат достоен край на живота си“, заявява Новак.
НОВИНАТА е свързана към
- Евтаназия в България - Рени Григорова даде ход на петиция за узаконяването й
- Трябва ли да се легализира евтаназията в България?
- Неизлечимо болни хора пътуват до места, където евтаназията е разрешена
- Великобритания разрешава асистираното самоубийство
- Връзката между сардоничната усмивка и евтаназията на стари хора
- Във Франция приеха закона, известен като "правото да заспиш, преди да умреш"
- Краят на един живот: Ален Кок, мъжът, който поиска да умре достойно
- Португалският парламент легализира евтаназията
- Запознайте се с една от най-красивите реки на Земята: река Соча
- Бедност, а не фатално заболяване, тласка канадски граждани към евтаназия
Коментари към Законът за евтаназията в Словения: между приемането му и ветото