Първи случай на асистирано самоубийство в Италия
В Италия е осъществено първото за страната асистирано самоубийство. Федерико Карбони си поставя сам смъртоносното лекарство чрез специален апарат, съобщава Агенция „Лука Косчиони“, която работи активно по казуса „Марио“, както от години е познат мъжът, чието истинско име става известно едва в деня, когато сам си поставя лекарството, с което слага край на живота си.
Историята на Федерико Карбони
Животът на Федерико Карбони се преобръща през 2010 г. Шофьорът на камион претърпява катастрофа. В резултат на наранявания на гръбначния стълб 32-годишният тогава мъж е напълно обездвижен. Над едно десетилетие той е на легло. За него се грижат, но това не успява да намали страданията му, които се увеличават. Мъжът е парализиран изцяло от врата надолу.
Както признава самият той: „Направих всичко възможно, за да живея добре, да се опитам да се справя с увреждането си и да се възползвам максимално от него. Вече съм на края на силите си – и физическите, и психическите“.
>>> Краят на един живот: Ален Кок, мъжът, който поиска да умре достойно
Постоянното страдание и невъзможността да се справи със състоянието си са в основата на решението на 44-годишния мъж да поиска разрешение за самоубийство с медицинска помощ. Федерико Карбони е първият италианец, поискал от властите да сложи край на живота си. След почти двегодишна битка получава разрешение да го стори.
Асоциация „Лука Косциони“ и битката й за правото на евтаназия в Италия
Повече от 18 месеца продължава съдебната битка за правото на Федерико да напусне този свят. Зад него през цялото време е екипът на Асоциация „Лука Косциони“.
„Благодарим на Федерико за доверието му към нас през последните две години. Той се отказа от възможността да умре в Швейцария и избра да отстоява правата си тук, в Италия“, коментират от Асоциацията. Марко Капато, който е неин секретар, подчертава, че в този случай „Лука Косциони“ е трябвало да замени държавата. „Ще продължаваме да го правим за всички, които ни помолят“, казва Марко Капато.
Първият отказ, който мъжът получава, е от здравните власти. Успява да преодолее това, след като неговият случай влиза в съда. Битката там е тежка и продължителна. И това въпреки факта, че още през 2019 г. Върховният съд на Италия се произнася в полза на асистираното самоубийство, но при спазването на определени изисквания.
За да бъде разгледано желанието за асистирано самоубийство на първо място трябва да е потвърдено по категоричен начин, че пациентът не може да бъде излекуван и изпитва непоносими физически и психически болки. Друго задължително условие е той да е напълно способен да взима сам решения и да разбира последствията от тях.
През ноември 2021 г. получава разрешение от етичната комисия. В него се посочва, че състоянието на мъжа отговоря на изискванията, определени от Конституционния съд, основното от които е наличието на хронична и необратима патология, която причинява непоносимо страдание.
>>> Евтаназия в България – Рени Григорова даде ход на петиция за узаконяването й
Окончателното одобрение пристига на 9 февруари 2022 г. В него има становище за лекарството и за начина на самоубийството.
Специалното оборудване и лекарството струват 5000 евро. Парите са събрани от Асоциацията и на 16 юни 2022-а техниката е доставена в дома на Федерико.
Както поясняват юристите от Асоциацията, държавата не поема разходите за подпомагане на самоубийството, защото няма специален закон за него.
Последни думи
„Ще бъда лъжец, ако кажа, че не съжалявам, че напускам живота, защото той е фантастичен и е само един. Но, за съжаление, се налага да го направя. Въпреки че направих всичко възможно да се справя с увреждането си, съм изтощен психически и физически. Знам какво ме очаква в бъдеще и съм спокоен за това, което ще направя“, казва мъжът малко преди сам да натисне копчето, което ще вкара лекарството, слагащо край на земните му дни. Федерико Карбони признава още, че през цялото време се е чувствал зависим от хората около себе си за всичко: „Аз съм като лодка, плаваща в океана“.
Напускащият този свят мъж споделя още, че са водили битките заедно с асоциацията, че е благодарен за защитата от тяхна страна. „За мен е гордост и чест, че бях до вас. Сега най-накрая съм свободен да летя, където поискам“.
В 11:05 часа на 16 юни 2022 г. Федерико Карбони полита. В тези последни мигове около него са членовете на семейството му, на Асоциацията и приятели. Самоубийството става в присъствието на анестезиологът д-р Марио Ричио, който е консултант на Федерико Карбони по време на съдебното производство.
След съобщението за смъртта му от „Лука Косциони“ разкриват истинската му самоличност, тъй като по време на съдебната сага той е известен на италианците като Марио.
„Много се гордея със сина си. Той ме научи как трябва да се живее“, споделя майката на Федерико Роза Мария Карбони и признава, че изборът за асистираното самоубийство е бил труден и за сина й, и за нея, както и за всички до него. Роза Мария Карбони казва, че болката й е огромна, а сърцето й е разбито, но разбира решението на сина си.
За евтаназията и начина, по който я приемат в Италия
В Италия дебатите са разгорещени, а позициите много и различни. В крайна сметка обаче става дума за две ясно изразени гледни точки. Първата е, че човек разполага с живота си и в случай на невъзможност да продължава да живее, трябва да е в състояние да се разпорежда с него свободно. Става дума за правото на избор в ситуации, подобни на тази на вече напусналия този свят Федерико Карбони.
Другата гледна точка е свързана с идеята, че няма нищо по-безценно от живота и той е един. В ситуации като тази на Федерико е нужно да бъде осигурено всичко, което ще поддържа живота на човека до неговия естествен край.
Лаура Палазани, професор по философия на правото и член на Папската академия за живот, изразява недоумение от факта, че има решение на Конституционния съд, но няма закон. Законопроектът за асистираното самоубийство е одобрен до момента от Камарата, но предстои обсъждането му в Сената. В този смисъл според проф. Палазани не може да става дума за „право на асистирано самоубийство“. Тя подчертава още, че казусът „Марио“ дори не попада в условията, установени от съда.
„В нашата правна система и в конституцията ни като ценност е заложена защитата на живота. В същото време въвеждането на асистираното самоубийство като част от законодателството би довело до голяма промяна в етичния ни кодекс, според който лекарят трябва да лекува, а не да подпомага отнемането на живота. Много неща трябва да бъдат обсъдени. Мисля, че в момента не сме готови за тази стъпка – нито от регулаторна, нито дори от етична гледна точка“, казва проф. Лаура Палазани и подчертава, че в драматични казуси като този на „Марио“, е нужно страдащият да получи възможно най-голяма и разнообразна подкрепа и грижа.
От своя страна адвокат Филомена Гало, която е част от правния съвет на Асоциацията и защитник на Федерико, смята за неприемливо изпитанието между физическата болка и дългия съдебен процес.
„Преживяхме това със семейство Карбони. До приемането на добър закон ще използваме цялата си енергия, за да защитим правата на други болни хора, които искат изборът им да бъде уважен“, категорична е адвокат Гало уточнява, че има нужда от законодател, който да поеме отговорност за приемането на закон за всички, нуждаещи се от него.
„Няма нужда от политически прокламации, които не зачитат живота и избора на хората. Реалността е различна и Федерико и майка му са доказателство за това“, казва Филомена Гало.
НОВИНАТА е свързана към
- Трябва ли да се легализира евтаназията в България?
- Евтаназия в България - Рени Григорова даде ход на петиция за узаконяването й
- Бедност, а не фатално заболяване, тласка канадски граждани към евтаназия
- Връзката между сардоничната усмивка и евтаназията на стари хора
- Краят на един живот: Ален Кок, мъжът, който поиска да умре достойно
- Испания е шестата държава в света, която одобри евтаназията
- Арести в Швейцария след първата евтаназия с херметична капсула
- Подкрепа за пациентите в терминален стадий на заболяване– евтаназията в България
- Програмата на нацистите за ликвидиране на шизофренията
- Лекар за асистираното самоубийство: Стресиращо е да убиеш някого
Коментари към Първи случай на асистирано самоубийство в Италия