Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Нидерландия въвежда промени, с които ще узакони евтаназията на деца между 1 и 12 години

Нидерландия въвежда промени, с които ще узакони евтаназията на деца между 1 и 12 години

от 04 май 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
 Нидерландия въвежда промени, с които ще узакони евтаназията на деца между 1 и 12 години - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Министърът на здравеопазването на Нидерландия Ернст Куиперс наскоро обяви, че се извършват законодателни промени, които ще позволят на лекарите да слагат край на живота на терминално болни деца между 1 и 12 години.

Досега бе разрешено, при това в редки случаи, умишленото прекратяване на живота на бебета под 1 година, както и на по-големи тийнейджъри, които сами са пожелали да сложат край на страданията си. В момента единствената държава по света, която разрешава евтаназия на деца под 12-годишна възраст, е Белгия.

През 2005 г. нидерландски здравни специалисти и юристи публикуваха насоки, известни като протокола Грьонинген. Той описва случаите, в които умишленото прекратяване на живота на бебета под 1 година е допустимо и не се наказва от закона. Условията са категоричност на диагнозата и прогнозата, „тежко страдание“, съгласие на двамата родители и експертна оценка от страна на независим лекар.

Промените, които предстои да бъдат извършени, ще се основават на същите принципи, като единствената разлика ще бъде възрастта на детето – между 1 и 12 години.

Кога ще може да се прилага евтаназия на деца между 1 и 12 години

През 2019 г. нидерландското здравно министерство започва разследване на смъртта на голям брой деца, починали 4 години по-рано. Не са открити доказателства за лекарска намеса с цел по-бързо прекратяване на живота.

Педиатрите и родителите на някои от тях обаче споделят, че малчуганите са изпитвали ужасни болки, преди да починат, въпреки осигурените им палиативни грижи. Обикновено това са деца с нелечим тумор в мозъка, който предизвиква тежко повръщане и гърчове и ги кара да крещят от болка, или деца с епилепсия, която не се повлиява от медикаментозното лечение и причинява десетки, дори стотици пристъпи дневно.

След направеното проучване експерти подчертават, че трябва да се улесни и разшири достъпът до палиативни грижи за деца (грижи, които целят да облекчат страданието им), както и да се промени наредбата, която позволява извършването на евтаназия на малките пациенти в най-тежко състояние.

Данните сочат, че законовата промяна в Нидерландия би помогнала средно на 5-10 деца годишно да се избавят от мъките.

Жена държи ръката на друга млада жена, която лежи в болнично легло

Законът за евтаназия на деца в Белгия

Важно е да уточним, че направеното предложение се различава от закона в Белгия. През 2014 г. белгийското правителство премахна долната възрастова граница като условие за умишлено прекратяване на живота на деца. На теория дори тези на възраст под 12 години могат да поискат евтаназия, ако отговарят на строго регламентираните условия: фатално заболяване, нетърпими болки, които не могат да бъдат облекчени, ясно осъзнаване на случващото се с тях и съгласие на родителите.

Тези условия обаче няма да засягат децата в Нидерландия, ако са в невръстна възраст или в твърде тежко състояние, за да вземат подобно решение.

Въпреки че въвеждането на по-либерален закон буди тревога сред гражданите, статистиката показва, че в Белгия са регистрирани само четири случая на асистирано самоубийство при малчугани под 18-годишна възраст.

>>> Лекар за асистираното самоубийство: Стресиращо е да убиеш някого

Опасна тенденция?

Противниците на идеята да се разреши извършването на евтаназия на деца в Нидерландия смятат, че това е само началото на една опасна тенденция. Според тях отпадането на предишните ограничения ще доведе до непрекъсната либерализация и ще създаде допълнителни проблеми. Протоколът Грьонинген за малки деца също е считан за доказателство за негативната посока на либерализация на евтаназията.

Статистиката в Нидерландия сочи точно обратното – вместо да се увеличават, случаите на прекратяване на живота намаляват с времето. Нидерландският здравен министър съобщава, че от 2007 г. до днес са регистрирани само два случая на деца под 1 година.

Важният етичен въпрос, който трябва да си зададем, е какво очакваме от лекарите. Как трябва да постъпят в редките, но много тежки случаи, когато дете е обречено да страда до края на живота си? Да му даде успокоителни, за да изпадне в безсъзнание, и да чака смъртта му? Да направи всичко възможно, приемайки мисълта, че страданието невинаги може да бъде избегнато? Или да предприеме действия, с които да сложи край на мъките му?

В повечето държави последната опция не е разрешена дори когато родителите и лекарите смятат, че това е най-доброто за детето. В Нидерландия обаче евтаназията на деца между 1 и 12 години скоро ще бъде легална, макар и в крайни случаи. Оставаме с надеждата, възрастните да се изправят рядко пред тежката дилема дали да го направят или не. 

Източник:

Dutch government to expand euthanasia law to include children aged one to 12 – an ethicist’s view: https://theconversation.com/dutch-government-to-expand-euthanasia-law-to-include-children-aged-one-to-12-an-ethicists-view

Още по темата:
  • Евтаназия в България - Рени Григорова даде ход на петиция за узаконяването й Евтаназия в България - Рени Григорова даде ход на петиция за узаконяването й
  • Арести в Швейцария след първата евтаназия с херметична капсула Арести в Швейцария след първата евтаназия с херметична капсула
  • Във Франция приеха закона, известен като "правото да заспиш, преди да умреш"  Във Франция приеха закона, известен като "правото да заспиш, преди да умреш"
  • Бедност, а не фатално заболяване, тласка канадски граждани към евтаназия Бедност, а не фатално заболяване, тласка канадски граждани към евтаназия
5.0/5 1 оценка

Коментари към Нидерландия въвежда промени, с които ще узакони евтаназията на деца между 1 и 12 години

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте  Нидерландия въвежда промени, с които ще узакони евтаназията на деца между 1 и 12 години
    www.framar.bg 
    на 23 May 2025 в 14:13
    Коментирайте " Нидерландия въвежда промени, с които ще узакони евтаназията на деца между 1 и 12 години"

НОВИНАТА е свързана към

  • Трябва ли да се легализира евтаназията в България?
  • Неизлечимо болни хора пътуват до места, където евтаназията е разрешена
  • Подкрепа за пациентите в терминален стадий на заболяване– евтаназията в България
  • Евтаназия в България - Рени Григорова даде ход на петиция за узаконяването й
  • Връзката между сардоничната усмивка и евтаназията на стари хора
  • Арести в Швейцария след първата евтаназия с херметична капсула
  • Бедност, а не фатално заболяване, тласка канадски граждани към евтаназия
  • Във Франция приеха закона, известен като "правото да заспиш, преди да умреш"
  • Испания е шестата държава в света, която одобри евтаназията
  • Първи случай на асистирано самоубийство в Италия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 11 дни, 17 часа и 29 мин.

Келтска сол, месолонги, трапана - каква е разликата между различните видове сол

преди 231 дни, 15 часа и 48 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 7 дни, 2 часа и 18 мин.

Какво представлява прозяването

преди 11 дни, 17 часа и 18 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 11 дни, 17 часа и 36 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 11 дни, 17 часа и 43 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЦИНК ЦИТРАТ таблетки 15 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ЗЕИН ФАРМА ВАСКОРИН АРГИНИН ПЛЮС капсули * 120

ИНОФАРМ РЕНЮ ВЪЗСТАНОВЯВАЩ СЕРУМ ЗА УВРЕДЕНА И ТРЕТИРАНА КОСА 30 мл

ДЖОНСЪН ВИТА РИЧ ДУШ ГЕЛ С ЕКСТРАКТ ОТ ЦВЯТ НА НАР 400 мл

ИНОФАРМ РЕНЮ ВЪЗСТАНОВЯВАЩ БАЛСАМ ЗА УВРЕДЕНА И ТРЕТИРАНА КОСА 250 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 12:21:15

ТИРОИД КОД капсули * 30 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 12:20:56

ПРОКТИС-М ПЛЮС ректална маз 30 г НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 12:06:26

СТРЕЗАМ капсули 50 мг * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 12:05:45

СИНХРОЛАЙН КЛОЗЕБАКС SD ФЛУИД ПРОТИВ ПЪРХОТ 50 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 12:04:00
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival