Едрите бебета са по-застрашени от сърдечна аритмия на по-късен етап от живота
Бебета, които се раждат с тегло над нормата, е много по-вероятно да развият атриална фибрилация (предсърдно мъждене) на по-късен етап от живота си, заявиха учени по време на 31-ия Международен конгрес по кардиология „Great Wall“ (GW-ICC).
Конгресът се проведе виртуално от 19 до 25.10.2020 г.
Автор на проучването д-р Сонгзан Чен от университета „Zhejiang“ в Хангжоу, Китай, уточнява, че рискът от атриална фибрилация застрашава на по-късен етап бебетата, родени с тегло над 4 кг. Според него един от начините да се избегнат подобни сърдечни нарушения в бъдеще е като се възпрепятства сериозното наддаване на тегло на бебето. Това може да се постигне чрез балансирано хранене, редовни профилактични прегледи, особено за бременните с наднормено тегло, затлъстяване или диабет.
Той добавя: „Хората, които се раждат с наднормено тегло, трябва да се стараят да водят по-здравословен начин на живот, за да намалят риска от сърдечна аритмия.“
Атриална фибрилация
Атриалната фибрилация е най-често срещаната форма на нарушен сърдечен ритъм и засяга над 40 милиона души в световен мащаб. Хората, които страдат от сърдечното нарушение са 5 пъти по-застрашени от инсулт. Връзката между теглото при раждане и атриалната фибрилация e спорна. Екипът цели да изчисли до каква степен теглото може да увеличи риска от атриална фибрилация (предсърдно мъждене) в дългосрочен план.
Изследователите провеждат рандомизиран контролиран експеримент с метод, наречен Менделова рандомизация. При Менделовата рандомизация причините се търсят в случайното естествено разпределение на гените, а не във външни фактори.
Първоначално експертите използват данните за 321 223 души, включени в мащабно геномно проучване, благодарение на което са открити 132 генетични варианта, обуславящи теглото на новородените.
По-късно те посочват кои от тях крият риск от атриална фибрилация, като се позовават на данни за други 537 409 души, предоставени от Консорциума по атриална фибрилация. 55 114 от всички тях страдат от нарушението, а останалите 482 295 – не.
Въпросните 132 генетични варианта са разпределени на напълно случаен принцип между всички 537 409 участници, като се взема под внимание теглото при раждане в грамове на всеки един. След това учените анализират връзката между теглото и атриалната фибрилация (предсърдно мъждене).
500 г над средното тегло при раждане увеличава риска от атриална фибрилация с 30%
Наднорменото тегло при раждане се асоциира с повишен риск от атриална фибрилация в зрял етап от живота. Така например, пациенти, родени с тегло 482 г над средното 3 397 г, са с 30% по-застрашени от нарушение на сърдечния ритъм (при коефициент на вероятност = 1.30; 95% доверителен интервал 1.18-1.44; p=0.0000004).
Д-р Чен посочва, че най-голямото предимства на проведеното от екипа му изследване е методологията, чрез която те могат да докажат връзката между наднорменото тегло при раждане и атриалната фибрилация. Той, разбира се, не изключва възможността роля да играят също височината и теглото на възрастния индивид. Специалистът по-скоро приема теглото при раждане като надежден предупредителен знак за възможна сърдечна аритмия при по-високи и едри хора. При предишни проучвания, когато теглото на възрастния не е включвано в изчисленията, връзката между теглото на новороденото и атриалната фибрилация е била по-слаба.
Проф. Гуошенг Фу от болница “Sir Run Run Shaw“ работи в сътрудничество с екипа от Медицинското училище към университета „Zhejiang“ и заявява: "Намерихме генетични доказателства между теглото и сърдечната аритмия. Смятам, че би било достатъчно да се следи развитието на бебето още в утробата, за да се намалят случаите на атриална фибрилация (предсърдно мъждене). Затова е важно бременните жени да обръщат сериозно внимание на храненето си, особено онези, които страдат от затлъстяване или диабет. Добре би било и хората, които са родени с наднормено тегло, да бъдат наясно с рисковете и да полагат усилия за здравословен живот, за да ги снижат до минимум.“
Според проф. Микел Комайда, бивш президент на Европейското кардиологично дружество, атриалната фибрилация е сериозно заболяване, което може да причини инсулт, ако не се лекува. Хората, които живеят нездравословно и се хранят неправилно, са много по-застрашени от атриална фибрилация. Физическата активност и контролът на теглото са ефикасни средства за намаляване на този риск.
medicalxpress.com/ European Society of Cardiology, "European Heart Journal"
Снимка: freepik.com
- Лекари от „Токуда“ извършиха първата криоаблация на предсърдно мъждене с интракардиална ехокардиография у нас
- В смолянската болница прегледаха над 130 души за предсърдно мъждене
- Екип от лекари приложи криоаблация срещу предсърдно мъждене за първи път в страната
- Диабетът е сред основните причини за развитието на рак
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ЗА ПРЕДМИШНИЦА ПРОЛАЙФ PA3 BACKLIGHT
Безплатна доставка за България!ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ЗА ГОРНА ЧАСТ НА РЪКАТА МИКРОЛАЙФ BP A7 TOUCH BT
Безплатна доставка за България!АКТИСЛИМ капсули * 60
НовКАМБОДЖАНСКА ГАРЦИНИЯ капсули * 60 БИОТИКА
НовБИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА МЕХУРЧЕСТО ВОДОРАСЛО 100 мл
КОКОСОВО МАСЛО ОРГАНИК капсули 1000 мг * 120 NATURE'S WAY
НОВИНАТА е свързана към
- Гарциния камбоджа, Индийска ягодка
- Билки и храни за потискане на апетита
- Затлъстяване
- Експерименталното лекарство Tirzepatide с отлични резултати при хора с наднормено тегло
- Апетит потискащи лекарства
- Наднорменото тегло увеличава риска от рак
- 6 упражнения за хора с наднормено тегло
- Луо Хан Гуо
- Рамбутан
- Д-р Антония Кишева - Как да различим предсърдното мъждене?
Коментари към Едрите бебета са по-застрашени от сърдечна аритмия на по-късен етап от живота