Екипът на проф. Нобутоши Ота запази жизнен 25 дни мозък, извън черепа на мишка
Японски учени от Центъра за изследване на биосистеми RIKEN BDR в Кобе успяха да запазят в продължение на 25 дни жизнената активност на мозък, изваден от черепа на мишка.
Екипът се ръководи от Нобутоши Ота и в него участват още Кенки Канда, Хироюку Моригучи, Юсуфу Аишан, Рикухиро Ямада, Хироки Уеда и Йо Танака.
Учените разработват специална система за хранене и овлажняване на тъканите, която осигурява нужните вещества на мозъка чрез микроскопични канали. Специална мембрана решава проблема с изсушаването на тъканите.
Голямото предизвикателство през екипа на Нобутоши Ота е свързано с факта, че тъканта може много трудно се поддържа жива повече от няколко дни, защото бързо изсъхва, освен ако не е във влажна среда с подходящи хранителни вещества. Поставянето й в течност обаче може да я повреди.
За да решат проблема, учените от RIKEN BDR разработват микрофлуидно устройство, което използва полидиметилсилоксан ( PDMS ). Устройството има полупропусклив канал, заобиколен от изкуствена мембрана. На пръв поглед това не е толкова сложно, но сериозно предизвикателство се оказват нужните настройки. Нобутоши Ота определя като труден контрола на средния поток, защото образувалият се микроканал е бил твърде необичаен. „Въпреки това след множество проби и грешки, промени на порестата мембрана и корекции на скоростта, постигнахме успех”, казва проф. Нобутоши Ота.
В опитите са включени мишки, чиято мозъчна тъкан е модифицирана така, че мозъчните биоритми си взаимодействат с производството на флуоресцентни протеини. Експериментите показват, че флуоресценцията не спира в продължение на 25 дни, а това означава, че мозъкът, който вече не е в черепа, продължава да функционира.
В контролна проба, жизнеспособността на която се поддържа по конвенционални методи, след десет дни се регистрират признаци на намаляване на активността. Според оценките на японските учени периодът на активност на тъканите с помощта на новата техника може да достигне 100 дни.
Екипът е убеден, че разработената технология може да бъде пробив в областта на трансплантацията на органи и тъкани. В същото време тя ще помогне и за откриването на нови лекарства, тъй като става възможно тъканите да бъдат системно манипулирани и така да се тестват различни медикаменти или комбинации от тях.
riken.jp
Продукти свързани с НОВИНАТА
СИЛА НА НЕРВНАТА СИСТЕМА капсули * 180
СОЛГАР DLPA капсули 500 мг * 50
БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ЗА КОНЦЕНТРАЦИЯ / ИЗПИТ 50 мл
СУПЕР КУРКУМА капсули * 60 DOCTOR NATURE
АСТАКАПС капсули * 60
ЛИЗИ ОМЕГА 3 дъвчащи капсули * 60 856877
НОВИНАТА е свързана към
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Асоциативни корови зони
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- Дефицитът на калций и магнезий влияе на когнитивното здраве
- Черимоя
- Перила
- д-р Александър Францов Босилков
- Обикновен габър
Коментари към Екипът на проф. Нобутоши Ота запази жизнен 25 дни мозък, извън черепа на мишка