ЕК алармира за нуждата от рециклиране
Първият доклад показва огромния потенциал за увеличаване на дела на рециклиране при металите. Едва 18 метала се рециклират над 50%, а болшинството не достигат дори 1%. Вторият доклад подчертава нуждата от радикално отделяне на природните ресурси от икономическия растеж, за да се избегне глобален срив в наличността на ресурсите към 2050 г. и представя научно обосновани сценарии за бъдещото им потребление.
Двата доклада, съставени от международния комитет по ресурсите на ЮНЕП, призовават законодателите и политиците да намерят пътища за намаляване на потреблението на ресурси и увеличаване на рециклирането. Публикуването им в рамките на Зелената седмица подготвя предстоящото представяне от Комисията на „Пътна карта за ефективно използване на ресурсите в Европа".
„В тези доклади се подчертава спешната нужда от преминаване към икономика на ефективно използване на ресурсите. Имаме нужда от плодотворен диалог с държавите-членки, тъй като предстои да се вземат важни решения в области като данъчна реформа и премахване на неефективните субсидии", заяви европейският комисар по околната среда Янез Поточник.
Голямото предизвикателство пред днешното поколение е постигането на устойчив икономически растеж и генерирането на разумна трудова заетост, но по начин, който запазва въглеродния отпечатък на човечеството в границите на планетата, каза Ахим Щейнер, заместник-генерален секретар на ООН и изпълнителен директор на UNEP.
„Отделянето на растежа от използването на природните ресурси играе ключова роля за осъществяване на прехода към ефективна екологична икономика с ниски въглеродни емисии", допълни той.
Метали като желязото, стоманата, медта, алуминия, оловото и калая се радват на висок процент на рециклиране - между 25 и 75 в световен мащаб - макар и в някои развиващи се икономики този процент да е по-нисък. Увеличаването на дела на рециклиране чрез по-добри системи за събиране и рециклираща инфраструктура може да спести милиони, дори милиарди тонове емисии на парникови газове, особено в развиващите се страни, и да разкрие значителен брой екологосъобразни работни места.
Енергийната ефективност на рециклирането на метали е между два и десет пъти по-висока от тази на добиването им от руда, се твърди в доклада.
До 2050 г., при запазване на обичайните стопански практики, потреблението на ресурси ще се увеличи до три пъти в сравнение с настоящото си ниво, в резултат на което годишно ще се използват 140 милиарда тона минерали, руди, изкопаеми горива и биомаса. Тъй като това е очевидно непостижимо, решението е „отделяне" на икономическия растеж от темпото на използване на природни ресурси чрез повишаване на ефективността на използване на ресурсите. Предлагат се три сценария, като най-амбициозният от тях призовава развитите страни да намалят потреблението си с две трети - в момента 16 тона на глава от населението годишно, а други държави да запазят настоящите си нива на потребление. При това положение използването на ресурси ще остане на нивата от 2000 г.
Коментари към ЕК алармира за нуждата от рециклиране