Електростимулацията на гръбначния мозък подобрява качеството на живот на децата с церебрална парализа
Електростимулацията е един от най-ефективните начини да се подобри значително качеството на живот на децата с тежката диагноза ДЦП. Осъществените няколко операции в Пензенската областна детска болница „Н. Ф. Филатов“ в руския град Пенза, дават надежда тежката диагноза да не звучи вече като присъда.
Електростимулацията срещу ДЦП
Един от най-ефективните начини, чрез който може да се подобри качеството на живот на децата с тежката диагноза Детска церебрална парализа, е електростимулацията.
Върху повърхността на гръбначния мозък лекарите поставят електроди, които получават импулси от имплантиран стимулатор.
Неврохирурзите имплантират система за електрическа стимулация на гръбначния мозък. Целта е непокорните крачка да започнат да се подчиняват. Импулсът облекчава спазмите в мускулите на долните крайници, а това от своя страна дава реален шанс на пациента да ходи без чужда помощ, обяснява д-р Сергей Кирсанов, главен детски неврохирург на Пензенска област.
Двете операции, които екипът от неврохирурзи в Детската болница в Пенза осъществява, показват ясно, че тенденцията е положителна. Мускулният тонус намалява при повечето от болните. Точно след подобна оперативна намеса едно от децата успява да направи и първите си самостоятелни крачки, на друг от малките пациенти походката е равна и момчето е в състояние да се движи нормално.
Усвояването на метода от страна на медиците дава реален шанс на децата с диагнозна ДЦП, коментират от Детската болница и уточняват, че резултатите са най-добри, когато операцията се извърши между третата и осмата година на детето.
Историята на Арсений
В момента медиците от Детската болница се грижат за шестгодишния Арсений от Саранск. Майката на момчето е обнадеждена, че може да му се помогне, след като научава да успешните операции, осъществени от екипа неврохирурзи.
>>>„Адезно“ или да виждаш как мечтата ти се сбъдва и едно дете с ДЦП покорява върха
Детето се ражда недоносено и веднага е отнесено в реанимацията. След като навършва година, му поставят диагнозата Детска церебрална парализа. Майката на Арсений обяснява, че твърде дълго е крила за заболяването, защото не успявала да се примири с диагнозата и състоянието на сина си.
Сега е в Пенза с надеждата, че детето й ще има шанс и ще бъде изправено на крака.
За Пензенската областна детска болница „Н. Ф. Филатов“
Болницата е една от водещите в областта. Разполага с 548 легла. Разполага още със здравен, травматологичен, консултативен и диагностичен центрове, с диагностична лаборатория и отделения по лъчева, ултразвукова и ендоскопска диагностика.
През 2014 г. се открива и отделението по детска неврохирургия, което е оборудвано с всичко нужно за извършването на високотехнологични операции.
Както поясняват от лечебното заведение екипът му получава неоценима помощ за лечението на деца с ДЦП от колегите си от Татарстан, които споделят опита си по отношение на грижите, които се полагат след операцията. Особена роля в този процес играят лечебната физкултура и постоянната рехабилитация.
Д-р Сергей Кирсанов завършва Саратовския медицински университет със специалност „Обща медицина“. Следват квалификация по обща хирургия и преквалификация по неврохирургия в Руската медицинска академия.
За проекта „Лети с мен“
Проектът „Лети с мен“, който се прилага и в Татаристан, е насочен към социалната рехабилитация и физическа адаптация на децата с ДЦП. Стартира през 2020 г. и е общо дело на специализирани неправителствени организации, бизнеса и рехабилитационни центрове. Реализира се в Москва, Санкт Петербург, Уляновск и Челябинск, като това е първият му етап. Следват Казан, Новосибирск, Кемерово, Сургут, Красноярск, Иркутск. Постепенно се присъединяват и други градове и райони.
Рехабилитацията се осъществява чрез иновативни методи, които са комбинация от адаптивна физическа култура с аеродинамична гимнастика, която се провежда в аеродинамични тунели. 120 деца се възползват безплатно в продължение на година от рехабилитацията.
Проектът е дело на Благотворителната фондация на Екатерина Иноземцева. Жената е майка на дете с ДЦП и заместник-председател на Обществения съвет на родителите на деца с увреждания, на още няколко организации както и на едноименната фондация.
Иновативният метод на аеродинамичния тунел представлява безопасен и ефективен симулатор не само за парашутисти, но и за любителите на парашутизма. Той създава условия да се тренира вестибуларния апарат, сензорите и усъвършенства двигателните способности на човека. За децата с ДЦП се моделират програми за обучение, които са съобразени изцяло с индивидуалните особености на детето. Упражненията във въздушния поток облекчават мускулното напрежение, развиват издръжливостта на мускулите, премахват спазмите и развиват както силата на мускулите, така и пространствената ориентация и координацията.
НОВИНАТА е свързана към
- Детска церебрална парализа (ДЦП)
- Лечение с мускулни релаксанти
- КП № 260 ФИЗИКАЛНА ТEРАПИЯ И РЕХАБИЛИТАЦИЯ ПРИ ДЕТСКА ЦЕРЕБРАЛНА ПАРАЛИЗА
- Уилям Джон Литъл и ролята му за разбирането на церебралната парализа
- Специализирана болница за рехабилитация на детска церебрална парализа "Света София" ЕООД, гр. София
- Проф. Евгени Дюкенджиев приложи за първи път у нас бионична рехабилитация
- Първият състезател по киокушин карате с втори дан в света, страдащ от церебрална парализа, е българинът Панайот Чанков
- Стефани Хамерман – жената, която побеждава церебралната парализа чрез спорт
- Да финишираш в триатлон на 8-годишна възраст и въпреки церебралната парализа
- Андреас Андреу - Помощ за двигателното развитие на деца с церебрална парализа
Коментари към Електростимулацията на гръбначния мозък подобрява качеството на живот на децата с церебрална парализа