Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Редки генни мутации могат да доведат до церебрална парализа

Редки генни мутации могат да доведат до церебрална парализа

от 13 окт 2020г., обновено на 14 окт 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Редки генни мутации могат да доведат до церебрална парализа  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Международен екип от експерти, част от които от Университета на Аделаида, откриха нови доказателства, че рядък вид генни мутации може да причини церебрална парализа. Откритието им би могло да помогне за по-ранното диагностициране и намирането на нови форми на лечение за състоянието.

В изследване, публикувано в списание „Nature Genetics“, учените прилагат метода на генното секвениране, за да анализират ДНК на 250 семейства,  в които има страдащ от церебрална парализа. Контролната група наброява почти 1800 здрави семейства. След това специалистите демонстрират върху плодова муха как точно редките генни мутации повлияват способността за контрол на движенията.

Заключенията на експертите ще бъдат от особена полза за родителите и семейното планиране, което включва консултации в случаите на генетична предразположеност. Според статистиката около 10% от пациентите развиват тежкия синдром, ако друг член на семейството страда от него.

Съавтор на проучването е почетният професор Аластер МакЛенън от Университета на Аделаида. Той оценява високо положения труд от страна на австралийския изследователски екип по въпросите на церебралната парализа, който е базиран в института „Robinson.“

Церебрална парализа – същност и симптоми

Проф. МакЛенън описва заболяването като непрогресиращо нарушение на двигателните функции, което засяга 1 на всеки 700 новородени по целия свят. Симптомите могат да варират от леки до тежки, като дори могат да включват изоставане в интелектуалното развитие.

Според него в исторически план церебралната парализа се е възприемала като следствие от перинатална асфиксия – кислороден дефицит в мозъка на бебето преди и по време на самото раждане. Оказва се обаче, че само при 8-10% от заболелите причината се крие в недостига на кислород.

Съществуват още няколко възможни фактори, които отключват церебрална парализа, като преждевременно раждане или травма по време на раждането. Въпреки това изчисленията в някои изследвания разкриват, че внушителните 40% от пациентите страдат от синдрома, без да е известна причината за него.

Изследователите от Университета на Аделаида години наред опитват да насочат вниманието към друг възможен фактор – редки генетични изменения (мутации), които нарушават способността на детето да контролира движенията си и да поддържа правилна стойка на тялото.

Проф. МакЛенън уточнява, че в по-стари проучвания също се споменава за възможната генетична предразположеност, но настоящото е едно от най-мащабните, като включва задълбочено статистическо моделиране.

Проф. Йозеф Гекз, председател на Фондация „Channel 7“ за изследвания върху децата и ръководител на Катедрата по неврогенетика към Университета на Аделаида, разкрива, че около 14% от семействата, в които има страдащ от церебрална парализа, включени в проучването, притежават немалък брой увреждащи генетични мутации и наследени рецесивни генни вариации.

„Гените не обичат да се променят“

Според него „гените не обичат да се променят. В мига, в който даден ген претърпи промяна, се нарушава начинът му на действие. Той се препрограмира. Накрая генът не може да извършва правилно онова, за което е предназначен.“ Проф. Гекз е обявен за учен на 2019-а за Южна Австралия.

По време на експеримента, американският екип уврежда същите гени в плодовата муха, които открива увредени и в човека. 3 от 4 от плодовите мухи (ларви и имаго) впоследствие страдат от силно нарушен контрол на движенията.

Генните мутации в повечето случаи се оказват спонтанни, внезапни нови варианти в спермата или яйцето на родителите, когато те самите не страдат от заболяването.

Откриването на специфични генни вариации в индивидите по време на проведеното проучване може да промени препоръките за лечение на пациентите и да ги насочи към форма, която досега лекарите не са обмисляли.

Проф. Гекз се връща 30 години назад, когато, по думите му, вариантите за лечение на церебрална парализа са били твърде ограничени, а прогнозата за пациентите – мрачна.

Той вярва, че генетиката ще разкрие нови хоризонти за по-ефикасно лечение и ранно диагностициране. Когато това се случи, качеството на живот на пациентите ще се повиши значително. Колкото по-информирани са експертите за нейната важна роля при отключването на церебрална парализа, толкова по-близо ще са до намирането на способи за превенция.

Международният екип включва американски учени от Медицинското училище към университета в Йейл, университета „Rockefeller“, детската болница „Phoenix“ и Медицинското училище към Аризонския университет. В сътрудничество с тях работят китайски специалисти от детската болница „Zhengzhou“ и Шанхайския институт за изследвания върху планираното родителство.

Източник:

newswise.com/ University of Adelaide, "Nature Genetics"
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Електростимулацията на гръбначния мозък подобрява качеството на живот на децата с церебрална парализа Електростимулацията на гръбначния мозък подобрява качеството на живот на децата с церебрална парализа
  • Специализирана болница "Света София" вече разполага с роботизирани апарати Специализирана болница "Света София" вече разполага с роботизирани апарати
  • Проф. Евгени Дюкенджиев приложи за първи път у нас бионична рехабилитация Проф. Евгени Дюкенджиев приложи за първи път у нас бионична рехабилитация
  • В България няма генетично диагностично изследване, което да не може да бъде извършено В България няма генетично диагностично изследване, което да не може да бъде извършено
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

КРАТКА ИСТОРИЯ НА ПОЧТИ ВСИЧКО - БИЛ БРАЙСЪН - СИЕЛА
25.00лв.

КРАТКА ИСТОРИЯ НА ПОЧТИ ВСИЧКО - БИЛ БРАЙСЪН - СИЕЛА

Коментари към Редки генни мутации могат да доведат до церебрална парализа

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Редки генни мутации могат да доведат до церебрална парализа
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 03:33
    Коментирайте "Редки генни мутации могат да доведат до церебрална парализа "

НОВИНАТА е свързана към

  • Детска церебрална парализа (ДЦП)
  • Изследване на нухална транслуценция
  • Лечение с мускулни релаксанти
  • Хорионна биопсия
  • Розалинд Франклин и приносът й за разгадаването на структурата на ДНК
  • Хромозомен анализ
  • Генетични изследвания при рак на гърдата и яйчниците
  • Генетични изследвания
  • Проф. д-р Радка Тинчева, д.м.
  • д-р Бригита Иванова Радева-Станчева
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 101 дни, 12 часа и 38 мин.

Могат ли брекетите да причинят сънна апнея и рецесия на долна челюст?

преди 696 дни, 1 час и 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 15 часа и 37 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 6 часа и 37 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 6 часа и 49 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 6 часа и 56 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival