Животът на близо 2 700 000 хора с увреждания в Украйна е изложен на риск
Продължаващите военни действия в Украйна излагат на риск живота на близо 2 700 000 хора с увреждания, алармират от Комитета по правата на хората с увреждания на Организацията на обединените нации (ООН).
Изявление на ООН за хората с увреждания в Украйна
ООН изразява своята дълбока загриженост за състоянието на хората с увреждания в Украйна. Продължаващите в страната военни действия излагат на риск близо 2 700 000 души.
В изявлението си Комитетът посочва, че е дълбоко обезпокоен, защото до голяма степен съдбата на украинците с увреждания е неизвестна. Подчертава се, че при тях се получават множество съобщения, от които става ясно, че много от представителите на тази особено уязвима група са изоставени в домовете си, в сиропиталища и социални институции. За съжаление така те са лишени от лекарства, за някои от които те са животоспасяващи. Нямат храна, вода, кислород, нито подкрепа.
„Имат ограничен или нямат никакъв достъп до сигурни убежища. Не са в състояние да потърсят спешна помощ, напълно отделени са от групите си за подкрепа, а това ги прави неспособни да реагират на ситуацията“, констатират от Комитета и подчертават, че проблем е още и възможността на тези хора да се ориентират, което усилва напрежението и страховете им.
Децата и възрастните с увреждания са изключително уязвими от продължаващите военни атаки. Те много повече от останалите са изложени на риск от сериозни наранявания. Съществува реален риск от сексуално насилие за жените с увреждания, подчертават членовете на Комитета и казват, че има доклади, които потвърждават опасенията им.
Броят на хората, които са успели да напуснат местата, където се водят военни действия, е изключително малък.
Нищожен е и процентът на хора с увреждания, които са напуснали Украйна или са достигнали до границите й, откъдето могат да го направят. Това е знак колко много не са успели да избягат и да бъдат на безопасно място.
Комитетът настоява и призовава всички държави, членове на ООН, институциите и гражданското общество да бъдат съпричастни и да направят възможното да помогнат на хората с увреждания, които са в центъра на военните действия. На първо място трябва да бъдат установени нуждите им, защото те са специфични и са свързани със здравословното им състояние, възрастта и пола им.
От особена важност е да бъде осигурен достъп до хуманитарни коридори на всички и да бъдат включени в плановете за евакуация. Нужна е гаранция, че няма да има забравено нито едно дете, жена или мъж от тази общност, че всички те ще бъдат защитени и ще имат незабавен достъп до хуманитарна помощ.
В края на изявлението си Комитетът по правата на хората с увреждания призовава Руската федерация да прекрати незабавно военните действия и да спазва принципите на международното и хуманитарното право. ООН припомня, че нейната Конвенция за правата на хората с увреждания е ратифицирана както от Русия, така и от Украйна. Според нея държавите предприемат всички необходими действия, с които гарантират безопасността и защитата на хората с увреждания в ситуации на риск, въоръжен конфликт и при извънредни хуманитарни ситуации.
Международният алианс за хората с увреждания
„Войната подкопава живота, здравето и безопасността на всички човешки същества, но за почти три милиона хора с увреждания и техните семейства, живеещи в Украйна, ситуацията е много по-тежка. Аз съм дълбоко загрижен за всички тях, защото нямат достъп до безопасна евакуация и до хуманитарна помощ“, казва председателят на Международния алианс на хората с увреждания (IDA) и на Европейския форум на хората с увреждания (EDF).
Йоанис Вардакастанис е категоричен, че страните трябва да спазват своите международни задължения, свързани с осигуряването на защита на хората с увреждания и по-специално чл. 11 от Конвенцията на ООТ за правата на хората с увреждания и Резолюция 2475 на Съвета за сигурност на ООН.
„Войната трябва да приключи незабавно“, каза още председателят на Алианса, който обединява повече от 1100 организации на хора с увреждания от целия свят.
>>> СЗО осъди атаките срещу здравни заведения в Украйна
От IDA призовават държавите от ЕС и всички хуманитарни организации, които предоставят помощ за Украйна, да гарантират, че международните хуманитарни стандартни ще бъдат спазени. Сред тях са Насоките на IASC за включване на хората с увреждания в хуманитарна акция.
Международният алианс припомня, че източните райони на Украйна преживяват извънредна хуманитарна криза от 2014 г. Данни от 2021 г. показват, че от всички нуждаещи от помощ украинци, 13% са с увреждания.
Йоанис Вардакастанис казва, че според украинските организации на хората с увреждания ситуацията е ужасяваща. Не могат да напуснат домовете си, не могат да отидат в приюти, защото са недостъпни за хора в инвалидни колички, не са в състояние да намерят убежище. Хората, които са слепи или с частично загубено зрение, както и глухите или много слабо чуващите не могат да се справят с нищо без чужда помощ. Всички те са изправени пред огромен риск за оцеляването и живота си.
- Антонио Димитров: Започвам гладна стачка, за да бъде сложен край на гаврата с хората в неравностойно положение
- Скоро инвалидните колички ще се управляват само със силата на мисълта
- До края на годината ще бъдат закрити всички домове за деца с увреждания
- Предложенията за промени в ТЕЛК са първата стъпка към спасението на хората с увреждания
НОВИНАТА е свързана към
- Национална програма Асистенти на хора с увреждания
- Вярванията и жестоките прояви към хората с увреждания през вековете
- Антонио Димитров: Започвам гладна стачка, за да бъде сложен край на гаврата с хората в неравностойно положение
- Служители с увреждания крият здравословните си проблеми от своите работодатели
- Шарлот дьо Вилморин: Не казвайте на мама, че съм инвалид, тя вярва, че играя на трапец в цирка
- Дефиниция на социалните услуги за хората с увреждания
- Не подаяния, а държавата да си свърши работата, поискаха хората с увреждания на протест
- Моника Маринова: За пореден път някой си прави гимнастика с Наредбата за медицинската експертиза
- Правителството одобри Националната стратегия за хората с увреждания 2021 г. – 2030 г.
- Бащи с увреждания – какво е да се страхуваш, че си неспособен да отглеждаш собствените си деца
Коментари към Животът на близо 2 700 000 хора с увреждания в Украйна е изложен на риск