Не подаяния, а държавата да си свърши работата, поискаха хората с увреждания на протест
Пореден протест на хората с увреждания. Трийсетина души са пред Министерството на здравеопазването. Толкова са успели да дойдат. Зад тях са стотици, които или не са в състояние, или не разполагат с пари, за да стигнат до София. Освен в столицата протестни акции имаше и в още няколко града. Инициатор на поредния протест е Павлина Григорова, жената, която не спира да бие камбаната за проблемите на най-уязвимите, за тежкото им състояние, за безумната бюрократична машина и несъстоялото се и смислено законодателство, което работи в името на хората, а не против тях.
Протестът в София
Точно в 10 часа пред сградата на здравното министерство се събират мъже и жени, които от години настояват медицинската експертиза и начинът, по който се оценява степента на уврежданията, да бъдат обективни и бързи. Да не ощетяват и унищожават, а да подкрепят и дават възможности.
„Не искам подаяния от никого! Искам държавата да си свърши работата и да изпълни задълженията си“, е текстът на един от плакатите. И той изразява изцяло хората, които често остават скрити за обществото. Те никога не са искали милостиня, защото имат достойнство.
Искат държавата да не абдикира, а да работи реално.
Как работи става ясно още в началото, когато протестиращите са поканени в сградата, за да разговарят с представители на ведомството. Павлина Григорова е в количка. Помощното средство, без което тя не може, е стандартно. Оказва се, че няма как да влезе в асансьора. Простичко казано в столицата на европейска държава и в 21 век сградата на Министерството на здравеопазването е недостъпна за хората с увреждания. Дотук с приказките за осигурената достъпна среда.
Затова и представителите на здравните власти слизат при протестиращите. За да ги чуят.
„Има светлина в тунела. Слаба, защото на лъжи не вярвам, но се надявам този път нещата да са различни“, споделя Павлина Григорова. Тя е наясно колко е тежко наследството, оставено на настоящия екип на здравното министерство. „Това си беше истинска инквизиция. Но сега искам да знам защо не правите нищо“, пита тя и през стиснати зъби споделя, че от 12 април 2022 г. до момента 17 души с проблеми са напуснали този свят. Причината е, че нямат пари, нямат лекарства, че решенията от ТЕЛК намаляват процентите на инвалидност, че парите се бавят. И накрая идва смъртта, която ги прибира, а приятелите им вярват, че те са вече в по-добрия свят и най-накрая са намерили покой.
С протестиращите разговаря доц. Васил Пандов, началник на кабинета на здравния министър, тъй като министър Асена Сербезова е в командировка. Доц. Пандов обяви, че представители на протестиращите ще се срещнат с министър Сербезова след две седмици. Той подчерта, че здравните власти виждат ясно тежките проблеми в системата. Вече се работи и по част от поставените въпроси. Управляващите имат визия и воля за промяна и вярват, че ще бъдат в състояние да я осъществят.
„Наясно сме колко много са дефицитите в системата, но работим, за да ги преодолеем“, коментира доц. Васил Пандов и даде пример с редките заболявания. От 2017 г. нито една рядка болест не е включена в списъка, независимо от факта, че има над 100 внесени писмени предложения. Сега те започват процедурата, която ще ги постави в списъка на редките заболявания.
Началникът на кабинета на здравния министър подчерта, че очакват до срещата в края на юни хората с увреждания да изпратят ясно формулирано всичко, за което настояват. И обеща, че екипът работи сериозно. Дано.
Защото, както каза и Павлина, хората с увреждания не за първи път чуват как някой им обещава, как се кълне, че е приел присърце неволите и тегобите им, как ще направи всичко, за да реши проблемите. Те живеят с надежда и чакат. До момента, в който разбират, че нищо няма да се промени, че това са поредните лъжливи обещания и кухи, лишени от смисъл фрази.
За какво настояват хората с увреждания
- За достъп до лечение
- За лекарства и терапии за редките заболявания и за план на доставките им, съобразен с нуждите на болните
- За обективна и комплексна медицинска експертиза, която е съобразена с всички заболявания, водещи до инвалидизация
- За кратки срокове, когато става дума за явяване на ТЕЛК комисия
- Кратки срокове за обжалване пред НЕЛК
- Единна система за информация
Накратко това са част от основните искания и те биват поставяни не за първи път. И е крайно време здравните власти да се заемат сериозно с разрешаването им.
Ясно е, че трябва време да бъдат изринати авгиевите обори, но е факт, че представителите на най-уязвимата група нямат време. Те са на ръба на физическите и психическите си сили.
И защото е недопустимо в 21 век да си отиват хора, защото нямат лекарства, нито пари, с които да си купят.
Петицията
В края на май Павлина Григорова отправи от името на хората с увреждания отворено писмо до всички институции и организира петиция, в която до момента своя подпис са поставили 1418 души.
По повод писмото омбудсманът Диана Ковачева отправи писмо до председателите на парламентарните комисии по здравеопазване и по труда и социалната политика и до двамата ресорни министри. Националният обществен защитник припомня, че поставените от хората с увреждания въпроси са важни и тя нееднократно е отправяла препоръки за решаването им.
Диана Ковачева изразява и силното си безпокойство от случаите на нарушаване правата на хората с увреждания. Насочва вниманието към високите нива на доплащане, които са непосилни за всички, но особено за хората с увреждания, заради ниските им доходи и липсата на адекватна социална подкрепа.
Отличава като изключително сериозни проблемите за медицинската експертиза, нейното забавяне, продължително обжалване и особено факта, че до издаването на ново експертно решение и влизането му в сила хората остават без средства за живот и лечение и на практика са нарушени правата им и потъпкано достойнството им.
С отвореното писмо от края на май хората с увреждания изкрещяха на управляващите и обществото: „Вижте ни! Чуйте ни!“
>>>Вижте ни и ни чуйте, призовават хората с увреждания в отворено писмо до институциите
Поискаха не само това, но и да бъдат разбрани и най-накрая някой да се нагърби с решаването на проблемите, замитани от години под килима с надеждата, че номерът ще мине.
На протеста на 13 юни 2022 г. ги видяха. Прочетоха призива им държавата да си свърши работата и изпълни задълженията си към болните. Прочетоха и въпроса дали експертното решение на ТЕЛК е присъда. Усетиха достойнството на мъжете и жените, които въпреки страданието и болката не мълчат, отстояват правата си, борят се затова да имат бъдеще.
Дали бяха чути, ще стане ясно в края на юни по време на срещата между тях и министъра на здравеопазването, но най-вече показател ще бъдат реалните действия и волята за промени в системата.
- Антонио Димитров: Започвам гладна стачка, за да бъде сложен край на гаврата с хората в неравностойно положение
- Петър Гидженов: Ние сме като осъдените на смърт, нямаме избор
- Проблемите на децата с хронични болести и хората с увреждания във фокуса на поредната кръгла маса
- Предложенията за промени в ТЕЛК са първата стъпка към спасението на хората с увреждания
Продукти свързани с НОВИНАТА
ОРЛОВ МОСТ - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
НОВИНАТА е свързана към
- Национална програма Асистенти на хора с увреждания
- Д-р Александра Вълчева: Обществото ни е в индуцирана кома, за да не усеща тежестта на политическия провал, геноцида и краха на държавата!
- Вярванията и жестоките прояви към хората с увреждания през вековете
- Антонио Димитров: Започвам гладна стачка, за да бъде сложен край на гаврата с хората в неравностойно положение
- Важно ли е аптеката да работи задължително с НЗОК?
- За честта на съсловието и смъртта на Даная
- Служители с увреждания крият здравословните си проблеми от своите работодатели
- Проблемите на децата с хронични болести и хората с увреждания във фокуса на поредната кръгла маса
- Ростислав Курдов: Ако аптеките са лишени от финанси, пациентите пак ще са потърпевши
- Предложенията за промени в ТЕЛК са първата стъпка към спасението на хората с увреждания
Коментари към Не подаяния, а държавата да си свърши работата, поискаха хората с увреждания на протест