Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Проблемите на децата с хронични болести и хората с увреждания във фокуса на поредната кръгла маса

Проблемите на децата с хронични болести и хората с увреждания във фокуса на поредната кръгла маса

от 21 юни 2023г., обновено на 22 юни 2023г.
Автор: Гергана Караилиева
Проблемите на децата с хронични болести и хората с увреждания във фокуса на поредната кръгла маса - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Повече от шест часа продължиха дискусиите, посветени на познатите на всички от години тежки проблеми на хората с увреждания и на децата с хронични и редки болести и диабет. Организатори на кръглата маса на 19 юни 2023 г. са Елисавета Белобрадова и колегите й депутати от ПП-ДБ.

Депутати, представителите на различни министерства, институции, пациентски и неправителствени организации разговаряха часове наред в опит не просто да идентифицират проблемите, повечето от които са известни от години, но да направят първите стъпки към намиране на работещи механизми за тяхното разрешаване.

Децата с хронични заболявания, редки болести и диабет

С темата за детското здравеопазване и най-сериозните му проблеми доц. Васил Пандов постави началото на дискусията. Депутатът е категоричен, че е крайно време детското здравеопазване да намери своето място в системата на общото. Подходът към него трябва да бъде холистичен и е нужна стратегия. Факт е, че в България стратегии много. „При нас изостават количествените и качествени показатели за изпълнението им и мерките“, заяви доц. Пандов.

Стратегията за развитието на детското и юношеско здравеопазване трябваше да бъде готова до края на 2022 г. Все още не е. Все пак проектът на здравното ведомство е готов, по него продължава да се работи, а депутатите от Комисията по здравеопазване в НС са се запознали с него.

Когато стратегията бъде готова, със сигурност ще стане ясно дали предложението не е поредния документ, който гъмжи от клишета или напротив – представя визия за бъдещето с реални, осъществими и смислени политики. И дали става дума за цялостен подход към детското здравеопазване, който е не само непрекъснат, но още е и предвидим и продължителен.

Тук обаче възниква следният въпрос. Как е възможно да се правят политики, когато липсва пълна и точна информация. А тя липсва на всички нива, защото няма регистри. Как да има предвидимост и да се начертае пътят напред при условие, че няма яснота за точния брой на хората с различни заболявания? Невъзможно. Тази липса води до мерки, които са често половинчати и от които няма смисъл. Това е и един от най-сериозните проблеми в последните три десетилетия. А както каза доц. Пандов: „За децата и родителите няма значение какво е правителството или мнозинството в парламента.“

Няма, защото значимото за тях е да бъде осигурено лечение, а не да събират пари чрез благотворителни акции, да има лекарства, които не се налага да търсят в чужбина.

Веселка Генчева от Сдружение „Култура без граници“ насочи вниманието към предизвикателствата, пред които са изправени децата с диабет и семействата им. Добре би било административните тежести при отпускането на инсулин и медицински изделия да се намалят. Проблем е липсата на приемственост в лечението до 18 години и след това, както и пълното противоречие на критериите за отпускане на консумативи – за помпа се изисква нисък гликиран хемоглобин, а за сензор – висок.

Председателят на Националния алианс на хората с редки болести Владимир Томов акцентира върху възможността за ранна диагностика и масов скрининг и за грижа не само за децата, страдащи от редки заболявания, но и за техните семейства.

кръгла маса -хора с увреждания

Как работи системата и колко е ефикасна става ясно от изреченото от председателката на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия. „Синът ми ще стане на 42 години, а аз от 37 се боря със системите – здравна, образователна, ТЕЛК“, заяви Веска Събева. Тя отново напомни, че у нас няма реални данни за хората с епилепсия и определи лекарствената политика като най-кошмарният проблем.

„За трети път участвам в кръгла маса и за трети път говоря едно и също“, каза от своя страна Мария Кръстева от Асоциацията на децата с увреден слух, която също потвърди значимостта на ранния скрининг.

Д-р Маргарита Габровска от Фондация „Ида“ показа с данни колко назад сме в грижата за децата, страдащи от животозастрашаващи и животограничаващи заболявания. За палиативни грижи у нас почти не се говори, а една от причините е, че те биват разбирани като грижи в терминално състояние, което противоречи на дефиницията на СЗО за палиативни грижи – активни и общи грижи за тялото, съзнанието и духа на детето.

Д-р Антоанета Тончева от Сдружението „Общност Мостове“ постави отново въпроса за медицинските храни, а председателят на Съюза на инвалидите Георги Колев за образованието на децата с увреждания и достъпността в училищата.

За хората с увреждания

Не съм в състояние да пресметна коя по ред е тази кръгла маса, във фокуса на която са проблемите на хората с увреждания. Години наред те алармират за проблемите, протестират, крещят, но най-често са свидетели за неизпълнени обещания. Сега надеждата им е, че все пак ще бъдат направени първите стъпки към реални промени.

„Целта ни е не само за пореден път да изговорим проблемите, но и да работим заедно по всеки един. Затова разчитам да изпратите вашите предложения, а след 26 юни ще бъдат сформирани работни групи. Сега ми се струва, че има хоризонт да бъдат решени поне част от проблемите. Най-накрая трябва да има ефект от кръглите маси и форумите“, категорична беше Елисавета Белобрадова.

кръгла маса -хора с увреждания

Медицинската експертиза провокира най-сериозните дискусии. Темата за ТЕЛК отдавна се е превърнала в ябълка на раздора, но и в една от най-сериозните заплахи за стотици хора, които са принудени да търпят унижения и несправедливости.

>>>Петър Гидженов: Ние сме като осъдените на смърт, нямаме избор

„От 3800 членове на сдружението ни в момента без пенсия са 900. Момче с отрязан крак от Павликени чака 165 дни решението си“, каза Павлина Григорова от Сдружение „Достойнство 2023“ и за пореден път напомни колко е важна превенцията, за да не се стига до крайна инвалидизация. „Хората с увреждания не искат само пенсии, те искат да работят и да бъдат пълноправни членове на обществото“.

кръгла маса -хора с увреждания

Ваня Кирилова от Бургас, майка на четири деца, две години е без пенсия. „Системата в Бургас не работи. Знаете ли как ни наричат там? Боклуци“, започна емоционалното си изказване тя.

Моника Маринова, която е председател на Сдружението на пациентите с кисти на Тарлов, обясни как 272-та членове на организацията не могат нито да се явят на ТЕЛК, нито да кандидатстват за личен асистент.

>>>Моника Маринова: За пореден път някой си прави гимнастика с Наредбата за медицинската експертиза

„При вас в министерствата всичко е розово, но действителността е коренно различна“ каза Моника, която от години води битки със системата.

Мая Стоицева от Сдружението „Общност Мостове“ беше категорична, че системата ТЕЛК е ялова и е крайно време да се промени. „ТЕЛК е начин за оцеляване на хората с увреждания, някакъв жизнен минимум. Личните асистенти трябва да са професионалисти, защото ние, родителите, се превърнахме в скачени съдове с децата си. Посоката трябва да се промени“, каза тя.

кръгла маса -хора с увреждания

Д-р Александър Симидчиев даде отговор как може да се промени посоката като попита какво правят системите на ТЕЛК и НЕЛК в Министерството на здравеопазването. „Говорим за два компонента. Медицинският, който е ангажимент на лекаря. Всеки лекар може да установи здравословния проблем и степента на инвалидност. Вторият компонент е трудово-експертният и той не е от компетентността на лекарите, а на други специалисти и на друго министерство“, каза д-р Симидчиев.

Георги Колев призова да се промени нагласата и хората с увреждания да бъдат стимулирани да се образоват и да работят, а не да разчитат единствено на помощи.

Какво казаха представителите на институциите

Експертите от здравното и социално министерства и от НЗОК не винаги успяваха да дадат точни отговори. Те по-често разказваха какво са направили до момента, по какво работят и какво предстои – промените, актуализациите, проектите.

>>>Предложенията за промени в ТЕЛК са първата стъпка към спасението на хората с увреждания

Проблемът е, както го очерта и Елисавета Белобрадова, че служителите в различните ведомства наистина работят сериозно. Въпросът е какви са политиките и визиите за развитие, които са ангажимент единствено и само на политиците и управляващите.

Затова е важно как настоящата власт ще очертае посоките и ще преследва целите си, но и колко бързо ще го направи.

кръгла маса -хора с увреждания

Важно е не просто да има стратегии, а те да бъдат създадени по начин, който ще позволи реалното им изпълнение. Не просто да бъдат коригирани закони и наредби, а след като влязат в сила да се следи стриктно за спазването им.

Как управляващите ще успеят да се справят с тежките проблеми, с кадровата криза, като например липсата на 40 000 медицински сестри, с недостига на медикаменти и средства за лечение на тежки заболявания, ще стане ясно скоро.

Важно е и това дали, както каза д-р Симидчиев, българското здравеопазване ще се занимава със здравето и голямата му цел ще бъде по-дълъг и качествен живот на хората или ще се концентрира върху болестта и лечението.

Не по-малко важно е и това дали управляващи и граждани ще действат заедно в името на голямата цел – живота и здравето на нацията.

Поредната среща за същите проблеми

В заглавието акцентирахме, че това е "поредната" среща, на която се поставят актуалните проблеми на хората с различни заболявания в България. Българският политик е жаден да научи всичко за страданията на пациентите, но е много несигурен когато трябва да предприеме нещо конкретно. Част от проблемите поставени по-горе следим от дълги години, но решение няма. Те звучат тежко, трудно, драматично, но си остават проблеми от частен характер.
Политиците обичат да флиртуват с подобни каузи, за тях изразената съпричастност е по-важна от намирането на решение, каквото и да е то. Събираме всички думи и обещания от подобни събития, те нямат достатъчна тежест, за да предизвикат промяна и решения.

Докато си говорим, времето тече. Част от героите на наши по-ранни материали вече не са сред нас. Имаме и нови, със същите проблеми. Едната страна говори, другата страна слуша. След това всичко приключва и чакаме "поредната среща". По стара руска традиция сме поседнали преди път, по който никога не поемаме.

Още по темата:
  • Широко употребяван хербицид може да се окаже причина за хронично бъбречно заболяване в Шри Ланка Широко употребяван хербицид може да се окаже причина за хронично бъбречно заболяване в Шри Ланка
  • Иван Димитров: Оглушителната тишина от страна на властта по въпроса за липсата на лекарства за хронично болните е престъпна! Иван Димитров: Оглушителната тишина от страна на властта по въпроса за липсата на лекарства за хронично болните е престъпна!
  • Броят на страдащите от хронични заболявания в България се е увеличил с 10 процента Броят на страдащите от хронични заболявания в България се е увеличил с 10 процента
  • Прекомерната консумация на захар струва на здравната система на Канада 5 милиарда долара годишно Прекомерната консумация на захар струва на здравната система на Канада 5 милиарда долара годишно
5.0/5 1 оценка

Коментари към Проблемите на децата с хронични болести и хората с увреждания във фокуса на поредната кръгла маса

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Проблемите на децата с хронични болести и хората с увреждания във фокуса на поредната кръгла маса
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 05:05
    Коментирайте "Проблемите на децата с хронични болести и хората с увреждания във фокуса на поредната кръгла маса"

НОВИНАТА е свързана към

  • Условия за прием на децата с хронични заболявания и СОП в детски градини
  • За Гюнай, който въпреки тежката диагноза и тормоза от баща си, вярва в доброто
  • Известни личности с хронични заболявания
  • Широко употребяван хербицид може да се окаже причина за хронично бъбречно заболяване в Шри Ланка
  • Какво е важно да знаете, ако обмисляте развод с хронично болен партньор
  • Спортен клуб за инвалиди "Траки", гр. Пловдив
  • Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели
  • Вярванията и жестоките прояви към хората с увреждания през вековете
  • За над сто заболявания решенията на ТЕЛК ще бъдат пожизнени
  • Служители с увреждания крият здравословните си проблеми от своите работодатели
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 69 дни, 8 часа и 48 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 99 дни, 14 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 17 часа и 9 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 8 часа и 9 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 8 часа и 21 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 8 часа и 28 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival