Предложенията за промени в ТЕЛК са първата стъпка към спасението на хората с увреждания
От 11 ноември 2022 г. е в ход общественото обсъждане на промените в Наредбата за медицинската експертиза. Във внесения от Министерството на здравеопазването проект се подчертава, че измененията се налагат заради множеството нерешени проблеми. Вносителите признават, че методиката е променяна многократно през последните години, но във всичките си варианти е по-неблагоприятна от работещата преди 2018 г.
Аргументите на Здравното министерство
Предложенията за промени в Наредбата за медицинската експертиза са резултат от няколко проблема, които трябва да намерят своето решение, аргументира се здравният министър пред колегите си от служебния кабинет.
На първо място е поставена нуждата от синхрон на законодателството по въпроса за временната неработоспособност. Припомня се, че след корекциите в Закона за здравето, които ще влязат в сила от 1 януари 2023 г., в обхвата на временната неработоспособност вече е включено и гледането на здраво дете до 12 години. Става дума за случаите, когато то е върнато от детска градина или училище заради карантина в тях, в отделен клас или група или ако детето е карантинирано. Според регламента в тези случаи се издава болничен лист на родителя.
Другите проблеми се отнасят към случаите, в които е нужна чужда помощ и несъвършенствата при определянето на трайно намалената работоспособност и на вида и степента на увреждане в проценти. Методиката, според която се оценяват процентите не осигурява справедливост за хората с множество увреждания, се казва още в предложението.
Промените
Формулата за изчисляване на процентите, която предлагат сега от здравното министерство, е да се вземе най-високият процент за най-тежкото увреждане като към него се прибавят 20% от сбора на процентите на всички съпътстващи увреждания. Методиката е почти същата като действащата преди 2018-а, за връщането на която настояваха и хората с увреждания.
Увеличават се процентите за различни заболявания. Например, при тежка степен на криво краче след като детето е навършило една година. За едно стъпало процентите стават 50% вместо сегашните 30%, а за две стъпала от 50% се увеличават на 71%.
Една година след прекаран инфаркт на миокарда се определят 50%, когато не са установени нарушения на кръвообращението. От 10% на 30% са повишени процентите при сърдечна недостатъчност I клас и при вродени сърдечни малформации.
Изцяло нова е и класификацията на степените на загуба на слуха.
Предвижда се децата и възрастните с психични заболявания да имат право на чужда помощ и в случаите, когато процентите им са под 90%.
Предложени са промени и за болните от диабет. Една от тях е за диабет тип 2, при който хората не са зависими от инсулин, но имат две или повече усложнения. За тях се предлага пожизнен срок на инвалидност.
Пожизнен срок се предлага още и за заболявания, свързани с карцином на щитовидната жлеза и други хипофизни нарушения както и за тежките форми на епилепсия, част от психичните болести и множествената склероза.
Не е определен срок, в който хората с увреждания да поискат преосвидетелстване.
Хората с увреждания за направените промени
Промените в Наредбата за медицинската експертиза са първата стъпка към спасението на хората с увреждания, категорична е Павлина Григорова, която организира на 11 ноември 2022 г. поредният протест. В основата му беше точно ТЕЛК и факта, че функциониращата в момента наредба оряза хиляди нуждаещи от подкрепа.
„Виждам изключително сериозна воля в Министерството на здравеопазването, където работят много активно. Чакам и с нетърпение 11 декември 2022-а (датата, в която общественото обсъждане приключва, а след него идва ред на законовите процедури по одобряването на внесените предложения). Това е първата крачка, но има още много да се направи“, казва Павлина и уточнява, че едно от най-важните неща е свързано със съкращаването на сроковете. Заради тях хората в нужда остават реално без никакви доходи в продължение на няколко месеца.
>>>Петър Гидженов: Ние сме като осъдените на смърт, нямаме избор
Очевидно е, че този път здравните власти са чули хората, които за пореден път излизат на протест, защото в проектопредложенията са включени промените, за които хората с увреждания настояват от години. Те са връщането на старата наредба, взимането под внимание на всички заболявания и съкращаването на сроковете за явяване и обжалване през ТЕЛК.
За пореден път въпросът е дали доброто начало ще стигне до своя естествено добър край или заради обърканата политическа обстановка най-уязвимите отново ще бъдат заложници. Това предстои да видим.
- Реформата в системата на ТЕЛК ще бъде пагубна за хората с увреждания
- Адресът на съставите на ТЕЛК в Стара Загора е променен
- Ирена Нешовска: Високата смъртност при хората с миастения гравис е резултат от безхаберието на държавата!
- Първите резултати след въвеждането на новата наредба за ТЕЛК потвърждават опасенията на лекари и пациенти
НОВИНАТА е свързана към
- Национална програма Асистенти на хора с увреждания
- Адресът на съставите на ТЕЛК в Стара Загора е променен
- Вярванията и жестоките прояви към хората с увреждания през вековете
- Ирена Нешовска: Високата смъртност при хората с миастения гравис е резултат от безхаберието на държавата!
- Антонио Димитров: Започвам гладна стачка, за да бъде сложен край на гаврата с хората в неравностойно положение
- От днес започват да се прилагат промените в изчислението на ТЕЛК
- Силвена Христова: Пожизненият ТЕЛК за хората със синдрома на Даун е съществена и положителна промяна
- Служители с увреждания крият здравословните си проблеми от своите работодатели
- Проблемите на децата с хронични болести и хората с увреждания във фокуса на поредната кръгла маса
- Проф. Божидар Ивков: Новото законодателство в социалната сфера нито е смислено, нито е работещо, то е вредно!
Коментари към Предложенията за промени в ТЕЛК са първата стъпка към спасението на хората с увреждания