Широко употребяван хербицид може да се окаже причина за хронично бъбречно заболяване в Шри Ланка
Учени от университета Duke откриха възможна връзка между глифозата – активна съставка в популярния хербицид Roundup, и непознато бъбречно заболяване сред жителите на Шри Ланка, наречено CKDu. Оказва се, че веществото може да образува устойчиви във времето съединения в райони, където водата е с по-висока твърдост. През последните няколко десетилетия броят на пациентите не спира да расте, като най-голям е той в селските региони.
Каква е връзката между глифозата и бъбречното здраве
След мащабно проучване върху състава на питейната вода в кладенците на Шри Ланка американският екип се натъква на глифозат, който вероятно е причина за CKDu. Резултатите са публикувани в списание Environmental Science and Technology Letters на 13.09.2023.
Препаратът Roundup се използва за унищожаване на плевели и други вредители. Неговата употреба не подлежи на строг контрол от компетентните органи, тъй като обикновено се разгражда в околната среда до няколко дни или седмици. Когато обаче глифозатът взаимодейства с определени остатъчни метални йони, които увеличават твърдостта на водата (например магнезиеви и калциеви), се образуват глифозатно-металнойонни съединения. Те могат да останат във водата до 7 години, а в почвата до 22 години.
>>> Хората с хронично бъбречно заболяване са изложени на по-висок риск от хоспитализация
Дългосрочни последици за околната среда
Нишад Джаясундара, асистент от катедрата по околна среда към университета Duke, пояснява: „До днес се смяташе, че глифозатът се разгражда бързо във водата и почвата, но сега разбираме, че всъщност той е много по-устойчив, особено когато попадне в твърда вода. Предстои да разберем какви реакции протичат между веществото и останалите елементи, както и какво се случва в човешкото тяло, ако бъде погълнато с водата.“
В някои земеделски райони на Шри Ланка са налице основните предпоставки за висока твърдост на водата – сух климат и геологични особености. Точно там са регистрирани най-много заболели от бъбречното заболяване CKDu. 10% от децата на възраст 5-11 години проявяват симптоми на ранно бъбречно увреждане.
Проверка на резултатите чрез метода масспектрометрия
Джаясундара, който също е от Шри Ланка, не отрича възможна връзка между твърдостта на водата и високата честота на CKDu, въпреки че страната е забранила употребата на хербицида Roundup. За да докаже хипотезата си, експертът се свързва с химика проф. Лий Фъргюсън. Заедно с проф. Де Силва от университета Ruhuna в Шри Ланка, те вземат проби от над 200 кладенеца от четири различни региона в страната.
В лабораторията на университета Duke екипът на Фъргюсън използва тандемна масспектрометрия с висока резолюция, за да идентифицира възможни замърсители, дори в съвсем незначителни количества, базирайки се на тяхното молекулно тегло. Методът е изключително чувствителен и позволява откриване на широк спектър от замърсители във водата. С негова помощ учените откриват, че в 44% от водните проби от районите, където има голям брой пациенти с бъбречното заболяване, концентрацията на хербицида е много висока*, докато делът им в регионите с малко заболели е едва 8%.
Тревожни ли са данните и какво предстои оттук нататък
Фъргюсън допълва: „Въпреки че вниманието ни е насочено основно върху питейната вода, е напълно възможно да има и други начини за излагане на вредното въздействие на хербицида – директен контакт при използване на препарата, чрез храна или прах. Добре би било да разгледаме и тези възможности, защото ми се струва, че изпускаме нещо.“
Високи нива на флуорид и ванадий в питейната вода
До момента екипът е установил повишени нива на флуорид и ванадий в питейната вода на почти всички райони с висок брой заболели. И двата елемента водят до увреждане на бъбреците. Учените са на мнение, че ролята на тези две вещества за замърсяването на водата не бива да се подценява.
Те предупреждават обаче да се подходи с особена предпазливост при употребата на хербицида Roundup, който се използва широко по целия свят. Едно от притесненията на Фъргюсън е свързано с устойчивостта на глифозата, която наподобява тази на друг вид замърсител – PFAS веществата, известни още като „вечните химикали“ заради това, че не се разграждат в природата.
Експертът казва още: „Смятаме PFAS за замърсител на питейната вода, защото лесно се транспортира и в същото време не може да бъде унищожен. Стъпвайки на доказателствата, които открихме, същото се отнася и за глифозата. Предвид широката му употреба по света, съм силно разтревожен за степента на излагане на хората.“
* “Glyphosate and Fluoride in High-Hardness Drinking Water Are Positively Associated with Chronic Kidney Disease of Unknown Etiology (CKDu) in Sri Lanka” by Jake C. Ulrich, Kate Hoffman, T. D. K. S. C. Gunasekara, P. M. M. A. Sandamini, Brian P. Jackson, P. Mangala C. S. De Silva, Nishad Jayasundara and P. Lee Ferguson, Environmental Science & Technology Letters, 13 September 2023.
- The Mysterious Kidney Epidemic: Scientists Discover Surprising Potential Source: https://scitechdaily.com/the-mysterious-kidney-epidemic-scientists-discover-surprising-potential-source
- Glyphosate and Fluoride in High-Hardness Drinking Water Are Positively Associated with Chronic Kidney Disease of Unknown Etiology (CKDu) in Sri Lanka: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.estlett.3c00504
- Проблемите на децата с хронични болести и хората с увреждания във фокуса на поредната кръгла маса
- Прекомерната консумация на захар струва на здравната система на Канада 5 милиарда долара годишно
- Иван Димитров: Оглушителната тишина от страна на властта по въпроса за липсата на лекарства за хронично болните е престъпна!
- Броят на страдащите от хронични заболявания в България се е увеличил с 10 процента
Продукти свързани с НОВИНАТА
ХРОНИЧНИ И ЧЕСТО РЕЦИДИВИРАЩИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЧАСТ 1 - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
ХРОНИЧНИ И ЧЕСТО РЕЦИДИВИРАЩИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ЧАСТ 2 - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА капсули * 60 БУРОВ
УРОХЕЛП 36 капсули * 10 ВИТАГОЛД
МЕЧО ГРОЗДЕ капсули 483 мг * 60 NATURE'S WAY
ПРОМОЧАНКА ПИЕДРА ЧАЙ 105 гр. ENERGY GROUP
НОВИНАТА е свързана към
- Анализ на урина
- Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
- Алтернативно лечение на бъбречни кисти
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
- Диета №7 - при остър нефрит
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Лечение при пиелонефрит
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Трънка
- Рентгеново изследване (рентгенография) на корем
Коментари към Широко употребяван хербицид може да се окаже причина за хронично бъбречно заболяване в Шри Ланка