Закриват домовете за медико-социални грижи за деца и създават центрове за комплексно обслужване
Проектът на постановление на Министерския съвет за структурни промени в здравната система е представен за обществено обсъждане до 21 януари 2021 г.
С предложените в него промени от 1 февруари 2021 г. закриват домовете в Благоевград, Бургас, Бузовград, Добрич, Дебелец, Сливен, Хасково и София. Създават се центрове за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания (ЦКОДУХЗ).
Центрове за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания
Създаването на ЦКОДУХЗ е следствие от приетата през 2010-а Национална стратегия „Визия за деинституционализация на децата в България“. Според нея съществуващите до момента домове трябва да бъдат закрити, а функциите им да се поемат от услуги за грижа в общността, които подкрепят отглеждането на деца в семейна среда. Както се аргументира проф. Костадин Ангелов целта е отговорността към децата да се поема от родителите, за което те ще бъдат подкрепени чрез различни услуги, а не да бъде ангажимент на държавните институции.
Основната задача на центровете е да подкрепят тези семействата по отношение на ранната диагностика, лечението, медицинската и психосоциална рехабилитация. Новите структури имат ангажимент и към продължителното лечение и рехабилитация, обучението на родителите, осигуряване на медицински специалисти за специфични грижи и на специализирани палиативни грижи.
Анализът на пълната информация показва ясно, че семействата на деца с увреждания и хронични заболявания имат огромна нужда от подкрепа по всички медицински, социални и психологически въпроси, свързани със състоянието на децата им. Те се нуждаят от обучение и конкретни насоки как да се грижат за тях у дома. Така пет години след началото на деинституционализацията, през 2015 г. законо се определя същесвуването на нов вид лечебно заведение - центровете за комплексно обслужване.
Съществуващите до момента домове имат добра материална база и са оборудвани затова в седем от сградите ще бъдат разкрити новите центрове. За да не се нарушава процесът на грижи за децата от МЗ предлага в деня на закриването на домовете – 1 февруари 2021 г. да бъдат разкрити и центровете.
374 медицински и немедицински специалисти ще бъдат необходими, от които 349 ще бъдат наети от закритите домове. Финансирането на центровете ще става чрез финансовите средства от вече закритите домове, отбелязва в доклада си министър Костадин Ангелов. Директорите на центровете ще бъдат назначени след конкурс.
До 25 януари 2021 г. министърът на здравеопазването трябва да утвърди структурата на центровете, броя на леглата и длъжностите.
Предстои изготвянето на програми за амбулаторни грижи, включващи всички дейности, насочени към децата в центровете. Сред тях са осигуряването на емоционална и психическа стабилност и развитието на умения, съобразени с индивидуалните потребности на всяко дете. Предвидени са индивидуални и групови занимания. Активна ще бъде работата с родителите, които ще бъдат обучавани, но и подкрепяни като бъдат включени в групи за взаимопомощ.
Какъв специалист ще работи с детето, ще зависи от индивидуалните му потребности. Задължително е присъствието на лекар, психолог и социален работник в екипите, но и други специалисти при нужда.
Екипът не само ще направи оценка на нуждите на детето и ще изготви индивидуалния медицински и социален план за действие, но и ще има ангажимента да проследява изпълнението. Всяко дете ще има отговорен само за него специалист. Той ще организира всички дейности по плана и ще отчита начина на изпълнението им. Новите задачи ще бъдат формулирани въз основа на резултатите.
Деинституционализацията
Политиката по деинституционализацията у нас се води активно от едно десетилетие. Осъществяването й резонно доведе до постепенното отпадане на съществуването на домове, каквато беше и основната цел. Когато процесът започна в страна имаше 32 дома, в които се отглеждаха 2062 деца. Данните на здравното ведомство показват, че в края на декември 2020 г. домовете са 12 и в тях са настанени 277 деца.
Следващата логична стъпка на държавата беше да регламентира закриването на домовете, което стана с приетия през 2019 г. Закон за социалните услуги, в който е уточнено, че те трябва да спрат да функционират от 1 януари 2021 г.
Очевидно е, че няма как 277-те деца да бъдат изведени според регламента. Причините за забавянето са свързани от една страна с извънредната епидемична обстановка, която не позволява срещи с приемни семейства и осиновители, а от друга със забавеното изграждане на 20-те центъра за специализирани грижи.
В настоящия момент закрити ще бъдат осем от домовете, а в другите четири, които са в Стара Загора, Плевен, Кърджали и Варна, ще бъдат настанени тези 277 деца. Тези домове ще функционират още една година и трябва да бъдат закрити окончателно до края на декември 2021 г. Дотогава се очаква, че ще бъдат въведени в експлоатация и центровете за медико-социални грижи.
В Бургас вече е създаден Център, който функционира от 1 февруари 2020 г. Предвижда се услугите в него да бъдат разширени и да включват още продължително лечение и палиативни грижи.
strategy.bg, mh.government.bg
НОВИНАТА е свързана към
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
- Половината българи не знаят за какво служи телефон 112
- Диабетиците с осигурен инсулин на Novo Nordisk след юни 2009-та
- Фалшиви сайтове продават стоки от името на Министерството на здравеопазването
- От 1 април 2019-а МЗ ще работи по нов Устройствен правилник
- Аптеките с договори с НЗОК ще работят с нормативно определените надценки
- Центърът по наркомании преминава към НЦОЗА
- Здравното министерство гарантира непрекъснатостта на лекарствената терапия за пациентите с ХИВ
- Хората с трансплантации ще се диспансеризират
- Кабинетът „Борисов“ одобри промени в бюджета на здравното министерство
Коментари към Закриват домовете за медико-социални грижи за деца и създават центрове за комплексно обслужване