Здравната система на Русия под натиск след скока на заразените с коронавирус
Здравната система на Русия изпитва сериозен стрес, след като случаите на инфектирани и починали с коронавирус се увеличиха значително през последните няколко седмици.
Личната история на пациент с коронавирус
Екатерина Кобзева, медицинска сестра в детска градина в Урал, сама се убеждава в това, когато заради затруднения в дишането се обажда на спешна помощ, но едва след 4 дни успяват да я настанят в една от местните болници.
След като е откарана с линейка, лекарите правят на Екатерина рентгенова снимка, която показва 50% увреждане на белите дробове в резултат на развита пневмония. Специалистите смятат, че тя е настъпила като усложнение в резултат на коронавирусна инфекция. В продължение на няколко часа парамедиците опитват да й намерят легло в някоя от седемте болници в град Перм и околностите, но без успех. На разсъмване се прибира у дома.
60-годишната Кобзева описва преживяването като преминаване през „кръговете на ада.“ Накрая от една от болниците й се обаждат, че може да бъде настанена. Дни след обикалянето й и едва след като историята става популярна в медиите.
Скок на новозаразените и починалите с коронавирус в Русия от месец октомври насам
81% от болничните легла, предназначени за пациенти с коронавирус, в цялата страна бяха заети до 18.11.2020 г. Само за изминалата седмица Русия три пъти обяви, че е достигнала рекорден брой смъртни случаи за денонощие. От началото на октомври броят на новозаразените на 100 000 души, отново за денонощие, е над 2 пъти по-голям – от 6 на 15 души.
Според статистиката общо болните с COVID-19 в Русия надхвърлят 2 милиона, а починалите – 35 000. Експертите обаче са скептични и смятат, че навсякъде по света отчетените данни не отразяват реалността.
Руските медии представят една доста мрачна картина из цялата страна. Болничните коридори са пълни с пациенти, като някои дори чакат своя ред, седнали по пода. В моргите телата на починалите са натрупани едно върху друго в черни найлонови чували. Пред самите здравни заведения се оформят опашки от линейки, а в аптеките има табели, които информират клиентите за неналичните лекарства.
Властите признават, че здравната система изпитва сериозни затруднения. Президентът Владимир Путин призовава местните органи да не правят опити да прикриват проблемите, тъй като „би било напълно неприемливо да се създава усещането, че всичко е наред и функционира нормално.“
На фона на нарастващия брой болни и задъханата здравна система политическият елит в Русия продължава да твърди, че няма нужда от пълно затваряне (локдаун) на търговски обекти и цели бизнеси, а по-скоро трябва да се следи спазването на наложените по места ограничителни мерки.
„Ясно се вижда, че здравната система е в колапс. Тя просто не може да се справи.“
Здравните експерти са на различно мнение. Според тях призивите за носене на маски, ограничаването на работното време на заведенията и ресторантите, препоръките за самоизолация на възрастните хора, забраната за провеждане на масови мероприятия и дистанционният режим на много от служителите не са достатъчни.
Парамедикът Дмитри Серьогин разказва, че случаят с г-жа Кобзева не е изключение. В югозападната част на Орелската област, където той работи, пациентите чакат по 12 часа за линейка, а след това още няколко, докато се намери свободно легло да ги настанят. Късметлии са онези, които пристигат в болницата точно,когато се изписва друг. В противен случай хората просто се прибират у дома.
Регионът на Перм, където се лекува Кобзева, попада в списъка на 20-те от общо 80 руски области с най-много новозаразени за денонощие. Орелската област е по-назад в класацията, макар че се сблъсква с не по-малко сериозни проблеми. Дори там 95% от запазените за болни с коронавирус болнични легла са били заети през изминалата седмица.
Руското правителство и прехвърлянето на отговорността върху местното управление
През март правителството наложи частичен 6-седмичен локдаун, който засили тревогата на обществото по отношение на икономическата криза. Малко след това Путин прехвърли отговорността по мерките срещу коронавируса на местните управници, коeто критиците разчетоха като опит да се дистанцира, в случай, че рестрикциите не доведат до желания резултат.
Путин се обърна към тях с думите: „Колеги, дадохме ви големи правомощия, за да въведете мерки, които прецените за необходими. Ако те не дадат ефект или са приложени със закъснение, ще ви бъде потърсена лична отговорност.“
Но така както от Кремъл нямат готовност да затворят бизнеса и да обявят локдаун, и местните управници не са склонни да го направят. Изключение направи управлението на Република Бурятия, където преди седмица бяха затворени всички кафенета, ресторанти, заведения, търговски центрове, кина и сауни за период от 2 седмици.
Правомощия на теория, но не и на практика
Политическият анализатор Абас Галямов е на мнение, че областните и общинските органи за управление са поставени в патова ситуация. От една страна е натискът на обществото, ако не се наложат достатъчно строги мерки и случаите продължават да растат, а от друга – невъзможността да облекчат бремето върху бизнесмените, които ще пострадат при налагането на наистина категорични мерки.
Галямов пояснява, че хазната отдавна е централизирана и отделните региони нямат финансова независимост. Оказва се, че на теория управниците имат свободата да въвеждат рестрикции, но на практика нямат нужните средства, за да си позволят локдаун и да компенсират хората за претърпените от тях загуби.
Силно централизираната власт в Русия
Джуди Туиг, професор по политически науки към университета във Вирджиния, наблюдава и липса на смелост от страна на местните управляващи, които не могат да вземат самостоятелни решения заради силно централизираната власт в Русия.
Д-р Татяна Симбелова споделя, че в болниците в сибирската република Бурятия, където бяха затворени заведения и търговски обекти, са започнали да осигуряват легла дори в коридорите, но въпреки това ситуацията е продължила да се влошава. Приемат се само пациенти в тежко или умерено тежко състояние, а останалите се връщат по домовете. В столицата Улан Уде преди седмица бе отворено специално COVID-19 отделение със 180 легла, което да поеме част от болните.
Според лекаря рисковете остават, дори след обявяване на пълно затваряне в републиката и откриване на специализирани отделения: „На всички мои колеги е ужасно трудно да преценят кои пациенти да настанят и кои да отпратят. Мисълта, че може да не вземем правилното решение и човек с леки симптоми да се озове в тежко състояние след 3 дни, е наистина непоносима.“
medicalxpress.com
Снимка: freepik.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
ТАЙНИТЕ НА ВТОРАТА СВЕТОВНА ВОЙНА - ЛОРЪНС РИЙС - СИЕЛА
РУСКИТЕ НЕВИДИМИ АРМИИ - РУСЛАН ТРАД И КИРИЛ АВРАМОВ - СИЕЛА
РУСКИЯТ СЪСЕД - МИХАИЛ ВЕШИМ - СИЕЛА
КРАТКА ИСТОРИЯ НА РУСИЯ - МАРК ГАЛЕОТИ - СИЕЛА
ПИКНИК КРАЙ ПЪТЯ - АРКАДИЙ И БОРИС СТРУГАЦКИ - СИЕЛА
БЕЗУМИЕ И СЛАВА - ТИМ УАЙНЪР - СИЕЛА
НОВИНАТА е свързана към
- Колко добре познавате руската кухня?
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Кога и как „Западната болест“ СПИН нахлува в СССР
- Една от златните рецепти на руската народна медицина: Лечение на тумори с кализия
- Програма за разработка на биологично оръжие от Съветския съюз
- Тайните на руската народна медицина
- Течност в белите дробове: 5 метода за подобряване на състоянието
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- История на руската медицина
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
Коментари към Здравната система на Русия под натиск след скока на заразените с коронавирус