Неплатен отпуск за служители в Русия, отказали имунизация срещу COVID-19
Министърът на труда и социалната защита на Руската федерация, Антон Котяков, коментира темата за санкциите за хората, които отказват да се ваксинират срещу COVID-19. Става дума за работещите в сферите, за които вече е постановено, че имунизацията е задължителна.
Възможно ли е да се стигне до уволнения при отказ на работещите да се имунизират? Казусът разбуни духовете и предизвика множество дискусии и коментари в социалните мрежи в Русия. На заявеното от кметството в Москва, че ако служител откаже да бъде ваксиниран, компанията може да го изпрати да работи отдалечено или да го пусне в неплатен отпуск, докато отпаднат ограниченията, мнозина реагираха особено остро.
Казусът
След като различни области в Русия въведоха задължителна имунизация за определени групи от населението, обществото се съсредоточи върху въпроса какво ще се случи с работещите, които откажат ваксинацията.
На 19 юни 2021 г. министърът на труда и социалната защита Антон Котяков заяви, че в Кодекса на труда няма предвидено уволнение на служител при отказ от ваксинация. В същото време той разясни, че местните власти носят отговорност както за обявяването на задължителна ваксинация срещу COVID-19, така и за начините, по които ще контролират процеса.
„Губернаторът на областта има право да вземе конкретно решение, съобразявайки се със ситуацията в момента. Като се започне от разполагането на временни места за ваксинация в различни точки на населените места, мине се през осигуряването на допълнителни услуги за населението и се стигне до работа от вкъщи. Задължителната ваксинация е също отговорност на местната власт“, каза пред медиите Антон Котяков.
Той не коментира възможността работещите да бъдат стимулирани с допълнителен почивен ден или отпуск, когато се ваксинират.
Мнението на бизнеса
Различните бизнес асоциации и сдружения в Русия заявяват, че единственият ефективен начин за борба с пандемията е ваксинацията. В същото време обаче те се противопоставят на решението хората да бъдат принуждавани да го правят.
Председателката на Асоциацията на фитнес операторите Олга Киселева подчертава, че няма как да принуждават по административен път хората. „Не може със силата на закон да повлияем, ако човек не иска“, казва тя.
Генералният директор на Асоциацията на предприемачите от индустрията за красота Татяна Аверина казва, че има бурно възмущение от страна на работодателите, защото няма как да принудят хората. Те са притеснени и затова, че задължителната ваксинация може да доведе до съкращения и да влоши допълнително състоянието на фирмите. Очакват и решението, според което при наличие на антитела няма нужда да се поставя ваксина.
Председателят на Националната асоциация на таксиметровите дружества, Вячеслав Лисаков, определя задължителната ваксинация в Москва като безпрецедентно решение.
Въвеждането на задължителна имунизация се подкрепя напълно от Асоциацията на концертните и театрални организации, според която това ще ускори завръщането на хората към публични културни прояви и концерти.
Задължителна ваксинация срещу COVID-19
Много райони в Русия приеха решение ваксинацията срещу COVID-19 да стане задължителна с аргумента, че ситуацията се усложнява.
На 16 юни главният санитарен лекар на Москва, Елена Андреева, подписа постановление, което задължава 60% от работещите в областта на търговията и услугите да се ваксинират.
Според документа това обхваща обществено хранене, търговски обекти, фитнес клубове, салони за красота, спа центрове, банки, транспорт, комунални услуги, енергетика, библиотеки, театри, музеи. Заповедта се отнася още и за работещите в здравеопазването, образованието, социалните и държавни служби и различни организации.
До 15 юли 2021-а те трябва да получат първата доза, а до 15 август 2021 г. втората доза от ваксина срещу COVID-19.
Заместник-кметът по социално развитие на Москва, Анастасия Ракова, съобщи, че от изчисленията, които са направили в тези сфери, са заети близо 4 000 000 души, което означава, че малко над 2 000 000 трябва да бъдат имунизирани.
Кметът на Москва Сергей Собянин каза, че столичната служба „Главконтрол“ ще контролира спазването на наложените изисквания. В сътрудничество с „Роспотребнадзор“ службата ще започне проверки от 15 юли 2021 г.
От 1 юли 2021 г. организациите, държавните и частни фирми трябва да подават информация по електронен път за броя на служителите и извършените ваксинации. Предвижда се и създаването на специална платформа за мониторинг на ваксинацията.
От кметството в Москва уточняват, че в момента обсъждат и възможността, ако човек има антитела, да е в състояние да откаже ваксинацията. Тепърва ще се решава и кой ще плаща за тестовете за антитела – служителят, фирмата или кметството.
Предвидени са санкции в случаите, в които заповедта не се изпълнява. За индивидуалните предприемачи глобата е от 30 000 до 50 000 рубли, а за организации от 100 000 до 300 000 рубли. Ако повторна проверка установи нарушения, глобата може да достигне 1 000 000 000 рубли, възможно е компанията да бъде затворена за срок от три месеца.
Ако работещият откаже ваксинацията, то фирмата може да го изпрати да работи отдалечено или да го пусне в неплатен отпуск, докато отпаднат ограниченията. Единствено отказът по медицински причини ще бъде приеман в Москва.
Задължителната ваксинация на рискови групи е инструментът, на който управляващите разчитат, за да овладеят ситуацията. Същите мерки предприеха още в Московска област, Кемерево, Сахалин и Тула, Якутия.
COVID-19 в Русия
17 378 са регистрираните случаи на COVID-19 в Русия към 21 юни 2021 г.. Министърът на здравеопазването Михаил Мурашко заяви, че са нужни засилени мерки за сигурност в повечето от големите градове в страната. Случаите продължават да растат и затова се изисква сериозно внимание.
Министър Мурашко подчерта, че нещата се усложняват заради новите щамове. „Ситуацията се променя, но управлението й може да бъде адекватно благодарение на ваксините. Задачата ни е хората да разберат, че трябва да създадат имунитет срещу COVID-19 за кратко време, за да бъдат предотвратени високата заболеваемост и тежкото протичане на заболяването“, каза руският здравен министър. Той отчете, че през последните дни броят на желаещите от Московска област да се ваксинират се е увеличил десетократно.
Президентът на Руската федерация Владимир Путин каза по време на среща с депутатите от Думата, че заплахата все още не е преминала, а в редица райони на страната ситуацията се е влошила. В края на май 2021 г. Владимир Путин заяви, че е против задължителната имунизация срещу заразата. Според руския президент това е „непрактично и почти невъзможно да се въведе“, а гражданите сами трябва да осъзнаят нуждата от поставянето на ваксина.
От 2 март 2020 г., когато в Русия е открит първият случай на заразен с COVID-19, до 21 юни 2021 г. са установени 5 334 204 случая, а броят на починалите е 129 801 души.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ПРЕОБЪРНАТИ ЖИВОТИ - РАНДАЛ БЕЙКЪР - СИЕЛА
НЕ НА ВОЙНАТА - МАРИНА ОВСЯННИКОВА - ХЕРМЕС
ЛИКВИДИРАНЕТО НА РУСИЯ - НИКОЛАЙ СТАРИКОВ - ХЕРМЕС
В ОЧАКВАНЕ НА ПУТИН - АСЕН ИГНАТОВ - СИЕЛА
НовОТ КАМЧАТКА ЗАПОЧВА РУСИЯ - НИКОЛАЙ ОВЧАРОВ - ХЕРМЕС
КОНСПИРАЦИЯ КРЕМЪЛ - ДЪГЛАС БОЙД - СИЕЛА
НовНОВИНАТА е свързана към
- Колко добре познавате руската кухня?
- Кога и как „Западната болест“ СПИН нахлува в СССР
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Програма за разработка на биологично оръжие от Съветския съюз
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Една от златните рецепти на руската народна медицина: Лечение на тумори с кализия
- Течност в белите дробове: 5 метода за подобряване на състоянието
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
Коментари към Неплатен отпуск за служители в Русия, отказали имунизация срещу COVID-19