Здравните заведения да четат предварително вероятните рискове при модерни изследвания
Това ни дава повод да призовем медиците да си признаят, че не казват всичко за модерните начини на някои видове изследвания. Не говорят достатъчно ясно с пациентите, не ги предупреждават за рисковете например от коронарография или артроскопии и други съвременни методи.
Който е имал опит да влезе с роднина в болница или сам да се подложи, ще ви каже, че се наблюдава едно бързане да се усвоят едни пари от здравната каса. А когато става въпрос за сцинтиграфия или инвазивни изследвания, сумите са сериозни.
Какви са последствията за пациента обаче? Тези модерни методи изобщо не са безобидни. Само че повечето болни го разбират впоследствие. Казва ли някой на пациент, че след артроскопия ще пие лекарства за разреждане на кръвта до живот? Не.
Била съм свидетел лично как лекари първо инжектират на болния вещество с радиоактивен йод за сцинтиграфия (изследване на костите) и след това съобщават на пациента за това. Той и да иска, вече не може да откаже. Предупреждават го, че не трябва да общува с бременни и малки деца поне 24 часа, защото е силно радиоактивен. Самият персонал даже стои далече и държи хората в изолирана стая.
Не са един и два случаите на хора, които се подлагат на "цветна снимка" и получават щети за здравето си след това. Известни са случаи на увредени бъбреци или замяна на медикаменти с инсулин при висока кръвна захар.
Клиниката, извършила изследването обаче, не се интересува от това - човекът излиза изследван и какво става с него, знае само джипито.
42-годишният Милко Михалев от с. Добрина изгуби ръката си след коронарография.
Уважавани и добри медици казват сега, че те не са очаквали такъв изход от изследването. Смятат го за частен случай. Знаят, че има риск от образуване на съсиреци, но чак да застраши крайника - не.
Истината е, че подобни изследвания у нас се правят сравнително отскоро. Статистиката едва сега се натрупва.
Има области, в които още не може да се каже точно колко е вредата и колко е рискът. А за пациента и един процент увреждане е много, ако става въпрос за собствената му ръка.
Време е здравните заведения да четат предварително вероятните рискове при модерни изследвания на хората. И то по чисто човешки съображения и заради правото на избор. Защото много скоро в съда ще влизат казуси, при които пациентът не е бил достатъчно добре информиран за възможните последствия. А на болниците ще им се налага да плащат големи суми за щети.
Коментари към Здравните заведения да четат предварително вероятните рискове при модерни изследвания