Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Извършиха втора трансплантация на сърце от прасе на жив човек в САЩ

Извършиха втора трансплантация на сърце от прасе на жив човек в САЩ

от 25 сеп 2023г., обновено на 25 март 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Извършиха втора трансплантация на сърце от прасе на жив човек в САЩ - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

На 20 септември 2023 г. в Медицинския център на Университета в Мериленд бе извършена втората в света трансплантация на сърце от прасе на жив човек. Същият екип присади и първото сърце от прасе през 2022 г. 58-годишният реципиент Лорънс Фосет „към момента диша самостоятелно, а сърцето му функционира без поддържаща апаратура“, съобщават от болницата.

Преди операцията мъжът е бил в последен стадий на периферна съдова болест и е страдал от усложнения, довели до вътрешно кървене, заради което не може да бъде извършена традиционна сърдечна трансплантация. На 14 септември 2023 г. е приет в медицинския център със симптоми на сърдечна недостатъчност.

Разрешението от FDA

Експерименталната ксенотрансплантация (присаждане на нечовешки клетки, тъкани или орган) получи официално разрешение от Американската агенция за контрол на храните и лекарствата по специална програма за разширена употреба при хора с животозастрашаващи заболявания. Представители на Агенцията подчертават, че благодарение на програмата много пациенти могат да получат достъп до лекарство или медицинско изделие, без да се налага да участват в дългите клинични изпитания преди тяхното пускане на пазара.

Лорънс Фосет и съпругата му в болницата след трансплантацията на сърце от прасе

Генни модификации на сърцето

Прасето, чийто сърдечен орган е присаден на Лорънс Фосет, е генно модифицирано от компанията Revivcor. Изменение претърпяват общо десет гена. Три от тях са напълно деактивирани с цел да се елиминира алфа-гал захарта в кръвните клетки на животното, която може да отключи силна реакция и да доведе до отхвърляне на сърцето, а един е модифициран така, че да осигури контрол върху растежа на органа. Към генома на прасето са добавени шест човешки гена, за да се засили имунната толерантност.

За да потисне имунната система и да намали риска от отхвърляне, паралелно с трансплантацията, екипът провежда и експериментално лечение с антитела. Състоянието на мъжа се следи непрекъснато за евентуални признаци на отхвърляне или за развитие на вирусни инфекции, срещани при прасетата. Проследява се и здравето на животното донор.

Д-р Бартли Грифит, един от хирурзите, участвал в хирургичната интервенция, споделя: „За втори път даваме шанс за живот на умиращ пациент и сме благодарни на г-н Фосет за смелостта и желанието да помогне да обогатим знанията си в тази област.“

Информирано съгласие и консултация със специалист по медицинска етика

Представители от болницата в Мериленд уверяват, че Лорънс Фосет е дал пълно съгласие и е бил информиран за всички възможни рискове. Преди трансплантацията той се консултира със специалист по медицинска етика и е подложен на тест за оценка на психичното здраве.

Фосет е баща на две деца и има 20-годишен стаж във военноморските сили. Съпругата му Ан не крие надеждата си, че ще прекара още дълго време с него.

Месец след операцията Фосет не проявява признаци на отхвърляне на сърцето

Един месец след трансплантацията на генетично модифицирано сърце от прасе, лекарите твърдят, че органът функционира нормално и няма признаци на отхвърляне или инфекция.

Д-р Бартли Грифит, директор на Програмата за сърдечни и белодробни трансплантации към Медицинското училище в Мериленд, заяви: „Лекуващият го екип смята, че органът работи безпроблемно. Към момента няма нито един признак на инфекция или отхвърляне.“

Директорът на Програмата за сърдечни ксенотрансплантации д-р Мухамад Мохиудин съобщи, че „се преустановява приемът на всички медикаменти, които първоначално са поддържали сърцето на пациента. Сега то вече работи напълно самостоятелно.“

Физиотерапия и възстановяване на физическите сили на пациента

Следващото предизвикателство пред Фосет е да възвърне силите, които е загубил след едномесечния престой в болницата, за да може да изпълнява ежедневните си задължения. За целта му е назначена интензивна физиотерапия. Д-р Грифит си спомня как пациентът му не е вярвал, че някога отново ще може да се изправи на крака, но благодарение на положените усилия той вече успява да стане от леглото, макар и с чужда помощ. 

Вторият пациент с присадено сърце от прасе Лорънс Фосет по време на физиотерапия

Направените снимки на присадения орган потвърждават, че на този етап той функционира като нормално сърце.

Терапия с антитела и проследяване за развитие на вируси, предадени от животното донор

Още след трансплантацията 58-годишният мъж е подложен на експериментално лечение с антитела, чиято цел е да потисне имунната система и да предотврати евентуално отхвърляне на сърцето. Лекарите продължават да следят за признаци на отхвърляне или развитие на вируси, характерни за прасетата, въпреки че животното е било изследвано за наличие на патогени преди самата операция.

Смъртта на Лорънс Фосет 

На 31.10.2023 г., 6 седмици след операцията, Лорънс Фосет умира. Д-р Грифит, който присажда генномодифицирания орган, допълва, че последното желание на пациента му е било лекарите да се възползват максимално от извършената ксенотрансплантация, за да може един ден тя да се превърне в рутинна процедура при хора, които не могат да получат човешки орган.

Въпреки проведеното експериментално лечение с антитела, организмът на мъжа е отхвърлил сърцето от прасе, което вероятно е довело до смъртта му.

Случаят на Дейвид Бенет – първият пациент с присадено сърце от прасе

Все още не се провеждат клинични проучвания върху присаждането на сърце от прасе на жив човек. Първата процедура е извършена върху 57-годишния Дейвид Бенет през януари 2022 г. За съжаление, 2 месеца по-късно той умира. Въпреки че липсват признаци за отхвърляне на органа, аутопсията гласи, че мъжът е починал вследствие на сърдечна недостатъчност, резултат от „множество фактори“, сред които и придружаващото му заболяване. В продължение на 6 седмици преди самата трансплантация състоянието на Бенет се поддържа с кардиопулмонален байпас. Освен това, анализ на случая, публикуван в списание Lancet, разкрива, че пациентът е развил незабелязана от лекарите вирусна инфекция, от която боледуват прасетата.

Източник:
  • Groundbreaking transplant of pig heart into living recipient is performed for the second time ever: https://edition.cnn.com/2023/09/22/health/pig-heart-transplant-living-patient-second-time-ever
  • One month after experimental pig heart transplant, doctors say they see no signs of rejection or infection: https://edition.cnn.com/2023/10/20/health/pig-heart-transplant-maryland-update/index.html
  • Second Maryland Man to Receive an Altered Pig’s Heart Has Died: https://www.nytimes.com/2023/10/31/health/pig-heart-transplant-faucette.html

Снимка: twitter.com

Още по темата:
  • Първа успешна трансплантация на генномодифицирано сърце от прасе на човек в САЩ Първа успешна трансплантация на генномодифицирано сърце от прасе на човек в САЩ
  • В Китай трансплантират успешно свински черен дроб на пациент В Китай трансплантират успешно свински черен дроб на пациент
  • В Ню Йорк успешно трансплантираха генномодифициран бъбрек от прасе на починал човек В Ню Йорк успешно трансплантираха генномодифициран бъбрек от прасе на починал човек
  • Втора трансплантация на бъбрек от прасе на жив човек в САЩ Втора трансплантация на бъбрек от прасе на жив човек в САЩ
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

МАГНЕЗИУМ ДИАСПОРАЛ ДИРЕКТ саше 250 мг * 20
20.80лв.

МАГНЕЗИУМ ДИАСПОРАЛ ДИРЕКТ саше 250 мг * 20

ОМЕГАБИОЛ 1000 капсули * 60
79.80лв.

ОМЕГАБИОЛ 1000 капсули * 60

АРДЖУНА капсули * 60 AYURLIFE
52.90лв.

АРДЖУНА капсули * 60 AYURLIFE

Нов
ЗДРАВИ КОСТИ КОМПЛЕКС капсули * 90 VIRIDIAN
79.80лв.

ЗДРАВИ КОСТИ КОМПЛЕКС капсули * 90 VIRIDIAN

БИЛКОВ ЕКСТРАКТ КАРДИО 100 мл АУРИМЕТРИЯ
15.40лв.

БИЛКОВ ЕКСТРАКТ КАРДИО 100 мл АУРИМЕТРИЯ

СУОНСЪН ФОРМУЛА ЗА ПОДДЪРЖАНЕ НА ХОМОЦИСТЕИНА капсули * 120
44.10лв. 37.49лв.

СУОНСЪН ФОРМУЛА ЗА ПОДДЪРЖАНЕ НА ХОМОЦИСТЕИНА капсули * 120

ПРОМО

Коментари към Извършиха втора трансплантация на сърце от прасе на жив човек в САЩ

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Извършиха втора трансплантация на сърце от прасе на жив човек в САЩ
    www.framar.bg 
    на 26 May 2025 в 00:31
    Коментирайте "Извършиха втора трансплантация на сърце от прасе на жив човек в САЩ"

НОВИНАТА е свързана към

  • Електрокардиограма (ЕКГ)
  • Екстрасистоли
  • Техники и натурални средства, помагащи при сърцебиене
  • Сърдечен цикъл
  • Тропонин
  • Опасни ли са екстрасистолите?
  • Калциеви антагонисти
  • Левурда, Див чесън
  • Ехокардиография
  • Повет обикновен
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Лекарство или хранителна добавка за подсилване на апетита на човек на 81 години

преди 1768 дни, 12 часа и 23 мин.

Коланол може ли да се пие от човек с гастрит?

преди 1789 дни, 5 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 9 дни, 12 часа и 35 мин.

Какво представлява прозяването

преди 14 дни, 3 часа и 36 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 14 дни, 3 часа и 47 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 14 дни, 3 часа и 54 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МЕНТА ГЛОГ ВАЛЕРИАНА + Mg таблетки * 30 СОФАРМА

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ ДАБЪЛ капсули * 60

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ капсули * 30

ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 6 мм * 100 бр.

РЕД ПАНДА НАТОКОМБО таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВЕНИПЕРФЕКТ КОМПЛЕКС капсули 425 мг * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:42:02

I23.6 Тромбоза на предсърдие, предсърдно ухо или камера като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:32:38

ПРИМ ОЙЛ капсули 505 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:26:58

АДЕНУРИК таблетки 80 мг * 28 BERLIN CHEMIE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:04:10

РЕСТИВ дъвчащи таблетки * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 17:36:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival