Извършиха втора трансплантация на сърце от прасе на жив човек в САЩ
На 20 септември 2023 г. в Медицинския център на Университета в Мериленд бе извършена втората в света трансплантация на сърце от прасе на жив човек. Същият екип присади и първото сърце от прасе през 2022 г. 58-годишният реципиент Лорънс Фосет „към момента диша самостоятелно, а сърцето му функционира без поддържаща апаратура“, съобщават от болницата.
Преди операцията мъжът е бил в последен стадий на периферна съдова болест и е страдал от усложнения, довели до вътрешно кървене, заради което не може да бъде извършена традиционна сърдечна трансплантация. На 14 септември 2023 г. е приет в медицинския център със симптоми на сърдечна недостатъчност.
Разрешението от FDA
Експерименталната ксенотрансплантация (присаждане на нечовешки клетки, тъкани или орган) получи официално разрешение от Американската агенция за контрол на храните и лекарствата по специална програма за разширена употреба при хора с животозастрашаващи заболявания. Представители на Агенцията подчертават, че благодарение на програмата много пациенти могат да получат достъп до лекарство или медицинско изделие, без да се налага да участват в дългите клинични изпитания преди тяхното пускане на пазара.
Генни модификации на сърцето
Прасето, чийто сърдечен орган е присаден на Лорънс Фосет, е генно модифицирано от компанията Revivcor. Изменение претърпяват общо десет гена. Три от тях са напълно деактивирани с цел да се елиминира алфа-гал захарта в кръвните клетки на животното, която може да отключи силна реакция и да доведе до отхвърляне на сърцето, а един е модифициран така, че да осигури контрол върху растежа на органа. Към генома на прасето са добавени шест човешки гена, за да се засили имунната толерантност.
За да потисне имунната система и да намали риска от отхвърляне, паралелно с трансплантацията, екипът провежда и експериментално лечение с антитела. Състоянието на мъжа се следи непрекъснато за евентуални признаци на отхвърляне или за развитие на вирусни инфекции, срещани при прасетата. Проследява се и здравето на животното донор.
Д-р Бартли Грифит, един от хирурзите, участвал в хирургичната интервенция, споделя: „За втори път даваме шанс за живот на умиращ пациент и сме благодарни на г-н Фосет за смелостта и желанието да помогне да обогатим знанията си в тази област.“
Информирано съгласие и консултация със специалист по медицинска етика
Представители от болницата в Мериленд уверяват, че Лорънс Фосет е дал пълно съгласие и е бил информиран за всички възможни рискове. Преди трансплантацията той се консултира със специалист по медицинска етика и е подложен на тест за оценка на психичното здраве.
Фосет е баща на две деца и има 20-годишен стаж във военноморските сили. Съпругата му Ан не крие надеждата си, че ще прекара още дълго време с него.
Месец след операцията Фосет не проявява признаци на отхвърляне на сърцето
Един месец след трансплантацията на генетично модифицирано сърце от прасе, лекарите твърдят, че органът функционира нормално и няма признаци на отхвърляне или инфекция.
Д-р Бартли Грифит, директор на Програмата за сърдечни и белодробни трансплантации към Медицинското училище в Мериленд, заяви: „Лекуващият го екип смята, че органът работи безпроблемно. Към момента няма нито един признак на инфекция или отхвърляне.“
Директорът на Програмата за сърдечни ксенотрансплантации д-р Мухамад Мохиудин съобщи, че „се преустановява приемът на всички медикаменти, които първоначално са поддържали сърцето на пациента. Сега то вече работи напълно самостоятелно.“
Физиотерапия и възстановяване на физическите сили на пациента
Следващото предизвикателство пред Фосет е да възвърне силите, които е загубил след едномесечния престой в болницата, за да може да изпълнява ежедневните си задължения. За целта му е назначена интензивна физиотерапия. Д-р Грифит си спомня как пациентът му не е вярвал, че някога отново ще може да се изправи на крака, но благодарение на положените усилия той вече успява да стане от леглото, макар и с чужда помощ.
Направените снимки на присадения орган потвърждават, че на този етап той функционира като нормално сърце.
Терапия с антитела и проследяване за развитие на вируси, предадени от животното донор
Още след трансплантацията 58-годишният мъж е подложен на експериментално лечение с антитела, чиято цел е да потисне имунната система и да предотврати евентуално отхвърляне на сърцето. Лекарите продължават да следят за признаци на отхвърляне или развитие на вируси, характерни за прасетата, въпреки че животното е било изследвано за наличие на патогени преди самата операция.
Смъртта на Лорънс Фосет
На 31.10.2023 г., 6 седмици след операцията, Лорънс Фосет умира. Д-р Грифит, който присажда генномодифицирания орган, допълва, че последното желание на пациента му е било лекарите да се възползват максимално от извършената ксенотрансплантация, за да може един ден тя да се превърне в рутинна процедура при хора, които не могат да получат човешки орган.
Въпреки проведеното експериментално лечение с антитела, организмът на мъжа е отхвърлил сърцето от прасе, което вероятно е довело до смъртта му.
Случаят на Дейвид Бенет – първият пациент с присадено сърце от прасе Все още не се провеждат клинични проучвания върху присаждането на сърце от прасе на жив човек. Първата процедура е извършена върху 57-годишния Дейвид Бенет през януари 2022 г. За съжаление, 2 месеца по-късно той умира. Въпреки че липсват признаци за отхвърляне на органа, аутопсията гласи, че мъжът е починал вследствие на сърдечна недостатъчност, резултат от „множество фактори“, сред които и придружаващото му заболяване. В продължение на 6 седмици преди самата трансплантация състоянието на Бенет се поддържа с кардиопулмонален байпас. Освен това, анализ на случая, публикуван в списание Lancet, разкрива, че пациентът е развил незабелязана от лекарите вирусна инфекция, от която боледуват прасетата. |
- Groundbreaking transplant of pig heart into living recipient is performed for the second time ever: https://edition.cnn.com/2023/09/22/health/pig-heart-transplant-living-patient-second-time-ever
- One month after experimental pig heart transplant, doctors say they see no signs of rejection or infection: https://edition.cnn.com/2023/10/20/health/pig-heart-transplant-maryland-update/index.html
- Second Maryland Man to Receive an Altered Pig’s Heart Has Died: https://www.nytimes.com/2023/10/31/health/pig-heart-transplant-faucette.html
Снимка: twitter.com
Коментари към Извършиха втора трансплантация на сърце от прасе на жив човек в САЩ