Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Израел удължава националния локдаун до края на януари 2021 г. след лавинообразния скок на заразени с COVID-19

Израел удължава националния локдаун до края на януари 2021 г. след лавинообразния скок на заразени с COVID-19

от 20 яну 2021г., обновено на 21 яну 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Израел удължава националния локдаун до края на януари 2021 г. след лавинообразния скок на заразени с COVID-19  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

На 12.01.2021 г. правителството на Израел гласува и одобри удължаване на националния локдаун с още 10 дни до края на януари, след като страната отбеляза рекорден брой от 10 000 новозаразени за денонощие от началото на пандемията.

Локдаунът, който продължава вече трета седмица, трябваше да бъде отменен в четвъртък, 21.01.2021 г. След единодушното решение на кабинета той бе удължен до 31.01.2021 г.

Подкрепата на ултраортодоксалните партии

Високият ръст новозаразени принуди ултраортодоксалните министри също да подкрепят предложението, макар първоначално да бяха скептично настроени към мярката, тъй като тя имаше негативен ефект върху богослуженията и други аспекти от ежедневния живот на общността.

В допълнение, израелското правителство прие предложената санкция в размер от 772 долара за всеки пристигащ в страната, който не представи отрицателен тест за коронавирус. Властите изискват той да бъде направен до 72 часа преди кацане на територията на Израел.

Министър-председателят Бенямин Нетаняху бе първият, който настоя за удължаване на локдауна след 21.01.2021 г. Членовете на кабинета от центристката партия „Синьо и бяло“ поставиха някои условия, за да подкрепят Нетаняху, като например по-строг контрол върху изпълнението на ограничителните мерки и удължаване с не повече от 10 дни.

По-слаб контрол в ултраортодоксалните райони на Израел

Не липсваха и критики, че контролните органи дискриминират някои общности в страната. Оказва се, че санкциите в ултраортодоксалните райони са много по-малко, отколкото в останалата част на Израел, макар там да е регистриран най-голям брой заразени с коронавирус. Според някои ултраортодоксалната общност все по-често и масово пренебрегва ограниченията. Мерките бяха затегнати още повече преди 12 дни.

По време на видео конферентна връзка с министрите израелският министър-председател заяви: „Мярката може би няма да се хареса на хората, нито пък е в полза на политиците, предвид предстоящите избори на 23.03.2021 г. Все пак тя е наложителна. Много по-лесно е да си затворим очите за високата смъртност и да отворим всичко, но това би означавало още повече загубени животи.“

Той добави още: „Решението бе трудно и ще усложни живота на много наши съграждани, но трябва да положим още едно усилие. Ако се обединим, ще излезем по-бързо от кризата и ще спасим много хора от смърт.“

Нетаняху не пропусна да спомене масовото сключване на брак в ултарортодоксалния град Бней Берак, което бе в разрез с наложените рестриктивни мерки.

Здравният министър Юли Еделщайн, подкрепен от здравните организации, настоя за удължаване с още 2 седмици на локдауна, докато министрите от партията на синьо-белите бяха твърди в позицията си за не повече от 10 допълнителни дни.

Изисквания за пристигащите и настояване за ваксинация на децата между 16 и 18 години

Министърът на отбраната Бени Ганц, който е лидер на партията „Синьо и бяло“, поиска по-строг контрол по местата, където има масово нарушаване на ограничителните мерки. Той постави някои условия, за да подкрепи удължаването, като например да се ограничи влизането и излизането от Израел и да се ваксинират децата на възраст 16-18 години, за да протекат гладко зрелостните изпити.

Настоящият локдаун затвори всички търговски обекти, различни от хранителни магазини, банки и аптеки, както и училищата в страната.

Коефициентът на репродукция на коронавируса в Израел пада

Комисарят по въпросите на коронавируса Нашман Аш по-рано препоръча локдаунът да продължи до 04.02.2021 г. По негови думи коефициентът на репродукция на коронавируса постепенно пада, но ще са необходими още няколко дни, преди да се усети ефекта от пълното затваряне на държавата. Аш обаче не се ангажира с дата за отмяна на локдауна, което допълнително внася напрежение сред министрите.

Председателят на Съвета за национална сигурност Меир Бен Шабат, който съветва правителството по въпросите на коронавируса, подкрепи Аш и също заяви, че тепърва предстои да се усети резултатът от наложеното пълно затваряне на страната. Той предупреди още, че макар ваксинационната кампания на Израел да тече с най-бързи темпове в световен мащаб, още 300 000 израелци над 60-годишна възраст чакат да бъдат ваксинирани.

30-40% от новозаразените се дължат на британския щам на коронавируса

Според Аш британският щам е причина за 30-40% от новите случаи на заразени с коронавирус. Експертът очаква той да се окаже най-широкоразпространеният в страната до няколко седмици. Мутацията е по-лесно преносима и заразна, макар да не е толкова опасна за здравето и живота на хората.

Шарон Алрой-Прайс, председател на съвета по обществено здраве към здравното министерство, съобщи, че до този момент няма доказателства, че новият британски щам е резистентен на ваксината на компаниите „Pfizer“ и „BioNtech“, която се използва за масовата ваксинация в Израел. Над 1/4 от населението вече е получила първата си доза от ваксината.

Мутиралият щам на коронавируса от Великобритания и другият, открит в Южна Африка, са основна причина за новите ограничения, свързани с представянето на отрицателен тест при пристигане в страната, направен до 72 часа преди кацане.

Всеки, който се окаже без изисквания документ, без значение каква е причината, ще бъде глобен с 2 500 NIS. Пилотните екипажи, на които се налага да прекарат повече от 72 часа в Израел, също трябва да представят негативен тест за коронавирус. В противен случай няма да бъдат допускани в страната.

Здравното министерство обяви, че през изминалата седмица броят на новозаразените е достигнал рекордните 10 051 случая. Така броят на инфектираните с коронавирус от началото на пандемията достигна 565 629, от които 82 652 са активни случаи. За първи път през последните три месеца положителните тестове в Израел надвишават 10%.

Първата доза от ваксината срещу COVID-19 бе дадена на повече от 2,2 милиона души, а други 400 000 получиха своята втора доза.

Източник:

timesofisrael.com/government-extends-lockdown-until-january-31-amid-soaring-virus-rates
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
  • Множество варианти на COVID-19, наречени Scrabble, могат да предизвикат сериозно нарастване на случаите Множество варианти на COVID-19, наречени Scrabble, могат да предизвикат сериозно нарастване на случаите
  • Австрия въвежда пълна блокада и задължителна ваксинация срещу COVID-19 Австрия въвежда пълна блокада и задължителна ваксинация срещу COVID-19
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
250.53€ / 489.99лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
557.31€ / 1,090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
7.67€ / 15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
9.10€ / 17.80лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
6.65€ / 13.01лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

Коментари към Израел удължава националния локдаун до края на януари 2021 г. след лавинообразния скок на заразени с COVID-19

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Израел удължава националния локдаун до края на януари 2021 г. след лавинообразния скок на заразени с COVID-19
    www.framar.bg 
    на 02 April 2026 в 18:18
    Коментирайте "Израел удължава националния локдаун до края на януари 2021 г. след лавинообразния скок на заразени с COVID-19 "

НОВИНАТА е свързана към

  • Защо възрастните хора боледуват по-тежко от грип и COVID-19
  • Д-р Станимир Хасърджиев: Колко COVID кризи са нужни, за да ни покажат, че в здравеопазването така не може!
  • Откриха два гена, отговорни за загубата на обоняние и вкус при COVID-19
  • COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
  • В Русия регистрираха „МИР-19“ - лекарство срещу COVID-19, разработено от Института по имунология
  • Предпазва ли витамин D от COVID-19
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • Окончателно: В България са регистрирани първите 4 случая на коронавирус
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Опиоидът DFNZ намалява болката, без да причинява зависимостОпиоидът DFNZ намалява болката, без да причинява зависимост

Опиоидът DFNZ намалява болката, без да причинява зависимост

от 02 апр 2026г.Прочети повече
Антидепресантът миртазапин може да намали употребата на метамфетаминАнтидепресантът миртазапин може да намали употребата на метамфетамин

Антидепресантът миртазапин може да намали употребата на метамфетамин

от 02 апр 2026г.Прочети повече
Англия ще осигури лекарства за отслабване на пациенти, застрашени от инфарктАнглия ще осигури лекарства за отслабване на пациенти, застрашени от инфаркт

Англия ще осигури лекарства за отслабване на пациенти, застрашени от инфаркт

от 02 апр 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Как да предпазим децата си от инфекции и да се грижим за здравето на носа

преди 52 дни, 6 часа и 21 мин.

Инуностимулант при диабет - дайте ми предложения

преди 61 дни, 2 часа и 51 мин.
Всички

АНКЕТА

Лечение в Турция - на какво мнение сте?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Пандемията от COVID-19 - най-голямото предизвикателство след Втората световна война Пандемията от COVID-19 - най-голямото предизвикателство след Втората световна война

Пандемията от COVID-19 - най-голямото предизвикателство след Втората световна война

от 11 сеп 2024г. Прочети повече
Коронавирус COVID-19 Коронавирус COVID-19

Коронавирус COVID-19

от 05 юли 2024г. Прочети повече
B97.2 Коронавирус като причина за болести, класифицирани другаде B97.2 Коронавирус като причина за болести, класифицирани другаде

B97.2 Коронавирус като причина за болести, класифицирани другаде

от 27 яну 2023г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИОДЕРМА ФОТОДЕРМ ИНВИЗИБЪЛ СТИК SPF50+ 15 г

УАЙТМИ ПАСТА ЗА ЗЪБИ С АРОМАТ НА КОКОС 60 г

УАЙТМИ ПАСТА ЗА ЗЪБИ С АРОМАТ НА ДИНЯ 60 г

УАЙТМИ ПАСТА ЗА ЗЪБИ С АРОМАТ НА СТУДЕН ЧАЙ ПРАСКОВА 60 г

УАЙТМИ ПАСТА ЗА ЗЪБИ С АРОМАТ НА ЖЕЛИРАНИ МЕЧЕТА 60 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

д-р Пенчо Христов Троански

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 апр 2026г. в 11:28:26

911 ЛУКОВ ШАМПОАН ПРОТИВ КОСОПАД 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 апр 2026г. в 11:15:30

РОВАТИНЕКС капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 апр 2026г. в 11:15:00

ТОПИЛЕКС таблетки 50 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 апр 2026г. в 11:14:17

КОЛДИСЕПТ НАНОСИЛВЪР спрей за нос 20 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 апр 2026г. в 10:46:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival