Изследването с компютърно-томографската коронарография може да предотврати инфаркт
От началото на 2017 г. в Отделението по образна диагностика на УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив се правят компютър-томографски изследвания на сърцето и коронарните съдове, при които може да се види доколко пациентът е застрашен от инфаркт, например.
Д-р Анна Петрова, началник на отделението, сподели пред Марица.бг за възможностите, които предлагат двата типа изследване – коронарния калциев скор и коронарната компютър-томографска ангиография.
Сърдечната компютърна томография е безболезнен и неоперационен тест, чрез който могат да се наблюдават триизмерно сърдечните кухини, коронарните съдове, големите артерии и вени и съседни структури. Чрез сканирането за коронарен калций може да се установи дали има калцирали плаки в съдовете, как са разположени и до каква степен са изразени. Наличието им сигнализира за атеросклероза и предупреждава пациента за нараснал риск от сърдечни пристъпи. Ако не се обърне внимание на това състояние, плаките се увеличават и могат да запушат артерия и да предизвикат инфаркт.
Това е скринингово изследване, което се препоръчва от лекар на пациенти, при които са налице рискови фактори като диабет, повишен холестерол, фамилна анамнеза за сърдечни пристъпи, високо кръвно, наднормено тегло, тютюнопушене или водене на заседналначин на живот.
При компютър-томографската коронарография се оглеждат сърдечните кухини и артериите на сърцето. Вкарва се контрастна материя през вените на ръката и изследването трае около 20 минути. Различава се по обикновената томография по това, че не е нужно синхронизиране със сърдечния цикъл. Също така не се използва съдов катетър за достигане до сърцето и не създава неудобство на пациента. По думите на д-р Петрова компютър-томографската коронарография е полезна при хора с атипична гръдна болка и при съществуващо сърдечно заболяване. Чрез нея може да се установят най-ранните признаци на коронарно артериално заболяване, което няма как да стане чрез сърдечен тест или катетризация.
Пловдивската УМБАЛ „Св. Георги“ е единственото лечебно заведение в Южна България, което предоставя подобен тип изследвания на пациентите. Те се извършват след преглед от кардиолог и са по негово предписание. За болни, приети в здравното заведение, изследванията са без пари. Няма ограничения във възрастта, но трябва да не се пият кофеинови напитки и да се пуши четири часа преди тях.
Пациентите трябва да бъдат подготвени за евентуални нежелани реакции при компютър-томографските изследвания, свързани с контрастните вещества и радиация. Редки са случаите, при които контрастът да доведе до алергична реакция или да засегне бъбречните функции. Особено внимателни трябва да са диабетиците, бъбречно болните и алергичните към рентгенов контраст и йод. Първите трябва да спрат приема на метформин 48 часа преди сканирането, а вторите трябва да изследват урея и креатинин, за да са сигурни, че няма да имат проблеми с бъбреците при вкарването на контраста.
Радиацията е в минимално количество и не представлява опасност за пациентите над средната възраст. За по-младите, които може да са по-чувствителни към въздействието й, са подходящи други видове изследвания.
По статията работи: Ирина Тенева
Снимка: 24chasa.bg
- Москов погва лаборатории за коронарографии върху здрави хора
- Руски учени създадоха оптичен кохерентен томограф, който ефективно открива ексудативния отит
- Лекарството Evenity за остеопороза увеличава риска от сърдечен удар
- Лекари от кърджалийската болница спасяват живота на бременна с остър инфаркт на миокарда
Коментари към Изследването с компютърно-томографската коронарография може да предотврати инфаркт