Руски учени създадоха оптичен кохерентен томограф, който ефективно открива ексудативния отит
Устройство, което повишава ефективността при диагностицирането на ексудативния отит, създават лекари и учени от Нижни Новгород. Заболяването се среща при всяко трето дете в предучилищна възраст, а при липсата на добре подбрано лечение може да се стигне до загуба на слуха.
Устройството
Устройството представлява оптичен кохерентен томограф, който притежава сензор със специална микросонда.
Апаратът използва инфрачервена светлина, която преминава през тъпанчето и след това се отразява. От своя страна отразените лъчи дават възможност съдържанието зад тъпанчето да се визуализира.
Същата техника се използва за диагностика на различни очни заболявания. В същото време за диагностика на заболяванията, свързани с ушите, носа и гърлото, принципът се използва за първи път в Русия.
Техниката е неинвазивна и при нея няма радиационно облъчване, за разлика от останалите видове томография. Създателите му са категорични, че то е абсолютно безопасно, няма ограничения за употребата му и може да бъде използвано в амбулаторни условия.
Разработено е в Института по приложна физика към Руската академия на науките.
Повече от година създателите на томографа работят заедно с един от местните производители на медицинско оборудване върху софтуера, ергономичността и дизайна на устройството. Апаратът е тестван клинично и вече притежава регистрационен сертификат. Очакванията са, че още през 2022-а устройството ще бъде достъпно за приложение в медицинската практика.
Създателите
Един от авторите на устройството е д-р Алексей Новожилов, завеждащ отделението по оториноларингология (Уши, нос, гърло – УНГ) в Болница №3 и на Центъра по амбулаторна оториноларингология и сурдология в Приволжския медицински център.
Той обяснява, че работата по устройството и по методиката на използването му продължава няколко години. Най-сложно се оказало в УГН да бъде въведен методът, който вече е използван в други медицински специалности.
Д-р Новожилов разказва, че ексудативният отит не се диагностицира трудно, когато става дума за класическия случай. Това означава пациентът да е сравнително здрав, да няма съпътстващи патологии, а заболяването да се появява за първи път.
Проблемите настъпват, когато става дума за поредно изостряне, за цикатрициални изменения в тъпанчето или когато е човек е претърпял операция на ухото. В тези случаи съдържанието зад тъпанчето не се вижда. В същото време допълнителните прегледи, които специалистите осъществяват, дават само косвена информация какво се крие зад мембраната.
„С едни от най-ефективните методи за откриване на ескудативния отит ние диагностицираме просто колко ограничено е движението на тъпанчето. Но това може да се е случило по различни причини, сред които огнище на възпаление, течност или тумор. Когато мембраната на тъпанчето е с намалена прозрачност, тогава не сме в състояние да кажем със сигурност какво има там. Създаденото от нас устройство позволява да погледнем зад него и да визуализираме съдържанието“, обяснява д-р Алексей Новожилов.
За Приволжския медицински център
Центърът е един от най-известните в областта на разработването и прилагането на медицински технологии във Волжска област. Последните му постижения са свързани със съвременната персонализирана и нуклеарна медицина, множество трансплантации, сред които на роговица, иновативни методи за локална туморна деструкция, емболизация на портална вена, брахитерапия.
Продукти свързани с НОВИНАТА
АКТИВ ОЗОН ОЗОНИРАНО ОЛИО 20 мл
АКУСТИВУМ АКУТ спрей за уши 20 мл
НовОТОГЛОУБ НАЗАЛЕН БАЛОН DR.CLAUSPHARMA
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЕВКАЛИПТ 10 мл
КУЕ капки за уши 15 мл
БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЕВКАЛИПТ 10 мл
НОВИНАТА е свързана към
- Как да облекчим болката в ушите без лекарства
- Мораксела катаралис
- Премахване на трета сливица
- Техники и средства за бързо премахване на вода от ухото
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Техники и средства срещу заглъхване на ушите
- Д-р Ангел Христов Недев
- Билки за лечение на инфекции на ушите
- Компютърна томография (КТ) на бъбреци
Коментари към Руски учени създадоха оптичен кохерентен томограф, който ефективно открива ексудативния отит