Имунологът доц. Влади Манев инициира петиция за създаване на институт по имунотерапия и имунопрофилактика

Доц. Влади Манев, който е председател на програмния консултативен съвет за имунопрофилактика и имунотерапия на рака и оглавява здравната фондация „Контрол на придобитите имунни дефицити, свързани с промени в околната среда“ иска широка обществена подкрепа на идеята у нас да бъде създаден Институт по имунотерапия и имунопрофилактика на рака.
По този начин, категоричен е имунологът, онкоболните ще имат много по-голям шанс за живот след химиотерапия.
Петицията, която е събрала до момента 1870 подписа, ще бъде внесена в Народното събрание. Проблемът, както подчертава специалистът, е, че държавата не иска създаването на подобна институция. Затова въпросът е, дали обществото иска?
До момента идеята е получила подкрепа още и от националните консултанти по медицинска онкология проф. Константа Тимчева и проф. Асен Дудов, от проф. Емил Паскалев – председател на Националното дружество по нефрология.
Важно е идеята за новата специализирана структура да получи подкрепата на депутатите, да бъде отпуснат бюджет и тя да започне да функционира.
Според доц. Манев от съществено значение е, когато започне химиотерапията организмът на болния да бъде подготвен. В случаите, когато възникнат противопоказания и процесът бъде прекратен също има нужда от възстановяване. И последният етап е след края на химио или лъчетерапията, когато имунитетът трябва бързо да бъде възстановен. Така че в Института ще има най-малко три клиники, в които всичко това ще се случва.
Основният проблем в имунотерапията на рака е деблокирането на Т-клетъчния противотуморен имунитет, подчертава имунологът и уточнява, че един от начините за решаването му е посочен от миналогодишните носители на „Нобел“ в медицината. Има и други аспекти за деблокиране, но това може да става единствено в специализира клиника за имунотерапия на рака.
Сериозен аргумент на Фондацията е, че българите най-много боледуват и умират от рак. На това трябва да бъде сложен край, казва доц. Влади Манев. Почти три пъти се е повишила заболеваемостта от рак в България през последните три десетилетия. Всяка година се разболяват 38 000 души, а умират близо 19 000.
До петицията и желанието обществеността да подкрепи създаването на подобна институция се стига, след като се оказва, че липсва нормален диалог със здравното министерство, а получените отговори изместват темата и в тях няма конкретика.
Според имунолога точно имунотерапията и имунопрофилактиката на рака са липсващото звено в целия процес, а подобна иновативна структура е от огромно значение за борбата със заболяването.
Фондацията поставя няколко ключови въпроса към държавата в петицията. Сред тях защо тя отказва да признае рака като най-тежкото социално значимо заболяване и не приема, че имунотерапията е стратегическо и иновативно направление, което трябва да бъде неин приоритет.
Доц. Влади Манев казва, че ако тази структура бъде създадена, то онкоболните ще получават безплатни здравни услуги от държавата, а страната ни ще разполага с първия за Югоизточна Европа и Балканите подобен институт.
Между 5 и 10 милиона евро е началната сума, която ще бъде необходима за създаването на Института.
immuno-bg.org, helmholtz.de
Продукти свързани с НОВИНАТА
ХРОНИКИ НА РАКА - ДЖОРДЖ ДЖОНСЪН - ИЗТОК - ЗАПАД
РАКЪТ: МИТОВЕ И РЕАЛНОСТ - ИВАН НЕУМИВАКИН - ЖАНУА 98
РАКЪТ МОЖЕ ДА БЪДЕ ИЗЛЕКУВАН - Отец Романо Заго от Ордена на францисканците минорити
ЛЕЧЕНИЕТО НА ВСИЧКИ НАПРЕДНАЛИ ФОРМИ НА РАК - Д-р Хулда Регер Кларк
ЛЕЧЕБНИ ГЪБИ ПРОТИВ РАК И ДРУГИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - Д-р Георги Георгиев
ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК - Д-Р ХУЛДА КЛАРК ДР. БИОМАСТЕР
НОВИНАТА е свързана към
- Лапад, Обикновен лапад, Лопуш
- Откриха пептид, който блокира завинаги ключов за развитието на рака протеин
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Разработват метод, който улеснява унищожаването на раковите клетки при меланом
- Манука
- Пауловния
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
Коментари към Имунологът доц. Влади Манев инициира петиция за създаване на институт по имунотерапия и имунопрофилактика