Индийски здравни работници преминаха обучение, за да разпознават насилието срещу жени
Един от основните проблеми на общественото здраве е насилието над жени, а сред неговите най-разпространени форми са сексуалното и това между интимните партньори. И тъй като здравните работници често са първите, които се срещат с пострадалите, то още през 2013-а Световната здравна организация (СЗО) изготви първите глобални насоки към здравните специалисти затова как да разпознават насилието.
Насоките съдържат информация не само как да бъдат идентифицирани жертвите, но и как да бъдат подкрепени в първите часове след посегателството върху тях, какви да са грижите за психичното им здраве и как да продължи подкрепата.
В Индия 25 обучители, ръководители на болници и на отделения и лекари от клиниките в Аурангабад, Мирай и Сангли, обучиха 220 лекари, медицински сестри и социални работници в Махаращра.
Д-р Анита Басавараджа, която завежда отделението по обща медицина в болницата в Мирай, е убедена, че процеса, през който трябва да се премине е изслушване, разговори за получаване на информация, демонстрация от страна на здравните работници, че вече е осигурена безопасност и пълната подкрепа. Това обаче е нужно да се случва постепенно. През всички тези етапи се преминава бавно, а това дава достатъчно време за разговори и споделяне и води до създаването на връзка с претърпелите насилие.
От Центъра за проучване на здравеопазването – индийска неправителствена организация, която оценява въздействието и ефекта от обучения - обясняват, че са избрали специалисти от отделенията по акушерство и гинекология, обща медицина и спешен кабинет. Причината е, че жените най-често търсят медицинска помощ именно там.
Обучението се фокусира върху безопасността, конфиденциалността, неприкосновеността на личния живот. И трите болници вече са променили доста неща, за да подобрят поверителността например. Осигурили са информация къде може да се намери допълнителна подкрепа. Медиците признават, че колкото повече жени, претърпели насилие, се доверяват на персонала в болницата, толкова нараства броят и на други жертви, които ги търсят. Това е нормално, защото жените, които са им повярвали, дават информация на свои познати, имащи нужда от подкрепа.
От неправителствената организация определят като изключително успешно обучението, защото само за девет месеца екипите са открили и са успели да се справят с повече от 500 случая на насилие.
Очевидно обучението помага, за което признава и деканът на Медицинския колеж и болница в Мирай д-р Палави Сапале. „Домашно насилие е имало винаги. Преди ние виждахме единствено онези, които имаха видими, външни белези. Сега вече успяваме да идентифицираме проблема, дори когато няма наранявания, които се виждат“, казва той.
След края на програмата за обучение става ясно, че има реален ефект. Значително са подобрени знанията и уменията на здравните работници, но още по-важното е, че са променени нагласите им, когато става дума за справяне с насилието над жени и за възприемането му. Както признава служителят от отдела „Социални услуги“ в болницата в Сангли Бхушани Дийп „Чувствам се много по-сигурен, но и съпричастен. Възгледите ми за жените, които идват тук, се промениха. Сега съм много по-уверен, че мога наистина да им помогна.“
Изводите и анализът след обучението и прилагането на насоките на СЗО в Махаращра ще бъдат представени и споделени с правителството на Индия, гражданското общество, различни професионални организации, за да могат да се разпространят навсякъде в страната.
В контекста на глобалния си план за действие, чрез който да бъде усилена ролята на здравните системи за справянето с насилието над жени и момичета, СЗО ще представи програмите за обучение и в Намибия, Пакистан, Уганда, Уругвай и Замбия.
who.int
- СЗО, Европейската комисия и ФИФА стартират кампания за подкрепа на хората, изложени на риск от домашно насилие
- Нито една повече, защото от началото на 2021 г. 15 жени са изгубили живота си, убити от близък мъж
- ООН: Свидетели сме на глобално увеличение на домашното насилие
- Домашното насилие взема много повече жертви от войните
НОВИНАТА е свързана към
- Y07.0 Към съпруг или партньор
- Различните форми на домашен тормоз
- Да живееш с човек, който те обижда и обвинява, или какво е да си затворник на собствения си живот
- T74 Синдром на малтретиране
- Y07 Други форми на лошо отношение
- Мъжкарското поведение (мачизъм) – комбинация от агресия, превъзходство над жените и сексизъм
- Знаци, които предупреждават за възможно домашно насилие
- Световна здравна организация
- Домашно насилие над мъже: Какво да предприемете, за да се защитите
- Когато детето се превърне в домашен насилник: Съвети за справяне
Коментари към Индийски здравни работници преминаха обучение, за да разпознават насилието срещу жени