Жените в армията са подложени на сексуално и психическо насилие
Акценти
|
Жените в българската армия преживяват сексуално и психическо насилие, има и опити за изнасилване, това става ясно от информация на Министерството на отбраната, предоставена за Доклада за равнопоставеността между жените и мъжете за 2023 г. Данните са от подадените жалби и сигнали във военните окръжни прокуратури в страната, в Инспектората на Министерството на отбраната (МО) и Сдружението на жените военнослужещи.
Насилието над жени в армията
Жените са жертви на различни видове насилие. Данните показват, че през 2023 г. 22 жени са жертви на сексуално физическо насилие, което включва изнасилване и опит за него. Други девет са подложени на сексуален тормоз, а седем на сексуално психическо насилие.
Според подадените сигнали 71 от жените в армията се оплакват от тормоз, 12 са жертви на домашно насилие. За съжаление един от случаите на домашно насилие завършва със смърт.
Така за 2023 г. общият брой на жените, избрали да градят кариера в армията и подложени на сексуален тормоз и психологическо насилие, е 122.
Информацията на ведомството показва, на тормоз са подложени и мъжете. Осем военни са подали жалби за тормоз, един за домашно насилие, има и един случай на домашно насилие, което завършва със смърт. Общият брой на военнослужещите, подложени на тормоз и домашно насилие е 10.
Действията за преодоляване на проблемите, свързани с насилие
„Нулева толерантност към проявите на насилие във всичките му форми е основна политика в Министерството на отбраната", уверяват от ведомството.
Анализът, който специалистите им осъществяват въз основа на данните, води до извода, че нарастващото насилие и агресията в обществото са огледално отражение и върху военните.
В опит да пресече нарастващата вълна на насилие министерството става част от проекта, дело на Института по публична администрация „Подкрепа на жертвите на домашно насилие чрез програма за повишаване на капацитета и осведомеността сред специалистите по човешки ресурси.“ Благодарение на него Института, Центърът за изследване на демокрацията и Асоциация „Деметра“ подготвят пет обучители, от които три дами са военни, а две са служителки на администрацията на Министерството на отбраната. Целта е, посочват от ведомството, жертвите на домашно насилие да бъдат разпознави, но и да се знае повече за начините, по които се реагира и по които се оказват съдействие и подкрепа.
>>>Истанбулската конвенция, защитаваща жертвите на насилие, беше подкрепена от Европарламента
Важен момент е, че от военното ведомство признават за проблема и го назовават ясно, защото това е една от основните стъпки по пътя за решаването му, но и за предприемането на реални и работещи действия.
Въпреки че през последните няколко години темата за насилието, особено над жени, фокусира общественото внимание сериозно, нито от това, че по проблема работят институции и граждански сдружения, насилието в различните му форми продължава да расте. Върху подобна тенденция влияние оказват множество фактори, водещи сред които са лошото икономическото състояние, маргинализацията, ранните бракове и още по-ранни раждания.
Последните актуални данни на Европейския институт за равенство на половете са за 2021 г. Те показват, че дялът на жените, жертви на предумишлено убийство, е 0,79 на 100 000 души, а на сексуално насилие е 6,70 на 100 000.
Изводите в доклада по темата насилие
„Борба с насилието, защита и подкрепа на жертвите“ е една от приоритетните области както в Стратегията, така в Плана за равнопоставеност 2023 – 2024 г.
Сред важните постижения докладът отчита приетите законодателни промени в областта на превенцията и противодействието на насилието, защита на жертвите и за ефективно съдебно преследване на извършителите.
През 2023 г. са приети промени в:
- Закона за защита от домашно насилие
- Наказателно-процесуалния кодекс
- Закона за подпомагане и финансова компенсация на пострадалите от престъпления
Като постоянно действащ орган е създаден Националният съвет за превенция и защита от домашно насилие.
>>>Испанският парламент одобри закон за защита правата на жените
Съществуващият Национален механизъм за насочване и подпомагане на жертвите на трафик на хора е друга важна стъпка за преодоляване на проблемите.
Докладът констатира, че независимо от множество предприети мерки, насилието продължава да бъде огромно предизвикателство за обществото. Единствено общите и координирани усилия и сътрудничеството между институциите са начин да започне преодоляването на проблема. Нужни са още и по-настойчиви действия, но и подобряване на практиките.
>>>Заради насилие 50 жени са загубили живота си през последните две години
Добре е не само различните институции на държавно ниво да говорят на един и същ език и да си сътрудничат, но да работят заедно с множеството неправителствени организации, които от години посвещават усилия и труд за защита от насилието във всички възможни видове. И не на последно място колкото по-нетърпимо става обществото към проявите на насилие, толкова по-бързо то ще започне да намалява.
https://www.mlsp.government.bg/uploads/41/test/za-ravnopostavenost-na-zhenite-i-mzhete-za-2023-g.pdf
- Растат случаите на сексуален тормоз над жени по пътя Камино де Сантяго
- Австралийското правителство подготвя книга с разкази, за да предотврати сексуалното насилие над деца
- Журналистическо разследване: 35 хиляди сексуални престъпления в държавни лечебни заведения в Англия за 5 години
- Испанският парламент одобри закон за защита правата на жените
НОВИНАТА е свързана към
- Растат случаите на сексуален тормоз над жени по пътя Камино де Сантяго
- Y07.0 Към съпруг или партньор
- Домашно насилие над мъже: Какво да предприемете, за да се защитите
- T74 Синдром на малтретиране
- T74.2 Сексуално насилие
- Тихо страдание: Когато деца малтретират родителите си – емоционално и физически
- Различните форми на домашен тормоз
- Да се върне ли в България смъртното наказание
- Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес
- Изнасилена в метрото през деня: В безопасност ли са жените наистина
Коментари към Жените в армията са подложени на сексуално и психическо насилие