Журналистическо разследване: 35 хиляди сексуални престъпления в държавни лечебни заведения в Англия за 5 години
Съвместно разследване, проведено наскоро от журналисти от вестник The Guardian and The BMJ разкри над 35 хиляди случая на изнасилвания, сексуални нападения, сексуален тормоз, дебнене и други, регистрирани в периода 2017 г. – 2022 г. Данните са събрани от общо 212 държавни лечебни заведения, част от Националната служба по здравеопазване, и 37 полицейски управления на територията на Англия. Липсата на безопасност в болничните заведения, както за служителите, така и за пациентите*, е проблем, останал нерешен години наред, твърдят експерти.
Повечето жертви са здравни работници
Най-малко 20% от случаите са свързани с изнасилване, сексуално нападение, целуване или докосване на лице, което не е дало съгласие. Данните сочат също, че престъпленията се извършват най-често от пациенти, като в 58% от тях жертви са здравните работници, а в 20% – други пациенти.
Според статистиката на полицията са регистрирани близо 12 хиляди случая на предполагаеми сексуални престъпления, извършени на територията на държавни лечебни заведения, за същия 5-годишен период. Те включват 180 изнасилвания на деца под 16-годишна възраст и други 4 групови изнасилвания, отново на лица под 16 години.
Липсва политика за защита срещу сексуално насилие в болниците
На фона на тревожните данни обаче се оказва, че по-малко от 1 от 10 здравни заведения прилагат политика, свързана със защитата от сексуално посегателство и тормоз. Освен това няма закон или наредба, които да ги задължават да изпращат информацията за упражнено насилие над персонала до централизирана база данни.
Латифа Пател, експерт по човешки ресурси и равенство, смята, че статистиката е непълна, тъй като „болниците не докладват част от случаите“. От 212 здравни заведения, включени в разследването, 193 докладват 10 или по-малко престъпления, извършени от служители над служители за периода 2017 г. – 2022 г. Лекарите обаче са категорични, че данните не са коректни най-малко заради големия брой работещи в сферата. Според тях причината за това, че не се съобщават всички случаи, се крие в страха и нежеланието на жертвите да споделят какво са преживели.
Саймън Флеминг, лекар специализант в ортопедично отделение, добавя: „Познавам стотици жени лекари, които са жертви на сексуално нападение или тормоз, и не малко, които са били изнасилени на работното си място.“
Защо не се налагат наказания
Въпреки че над 4 хиляди служители на Националната служба за здравеопазване (NHS) са обвинени в изнасилване, сексуално нападение или тормоз над свои колеги или пациенти между 2017 г. – 2022 г., разследването показва, че само на 576 от тях е наложено дисциплинарно наказание.
От горещата линия за жени, жертви на сексуален тормоз на работното място, поясняват, че много от случаите се потулват от болниците, тъй като има недостиг на персонал.
43-годишната Фльор Къртис е жертва на сексуално нападение от страна на свой колега три пъти през 2016 г. и 2017 г. Тогава тя работи в болницата Princess Royal Hospital в Телфорд. Тя споделя, че несериозното отношение към подадената от нея жалба се е отразило негативно на психичното й здраве и я е принудило да напусне през 2020 г.
За независимо разследване на сексуалните престъпления в държавните лечебни заведения настояват Академията на Кралските медицински колежи, либералните демократи, синдикатът на лекарите в болници и други организации.
Какви мерки е нужно да се предприемат, за да се предпазят пациенти и лекари от сексуално насилие
Националната служба по здравеопазване трябва да изготви политики, които ясно да описват процедурите при извършено сексуално престъпление и полагащите се наказания. Необходимо е също така да се реагира бързо и адекватно при подаване на жалба за сексуално нападение или тормоз.
>>> Здравната система във Великобритания пред колапс – защо се стигна дотук и какви са прогнозите
Нужда от бърза и адекватна реакция
Латифа Пател е съгласна, че липсата на бързи реакции е основен проблем и допълва: „Редно е работодателят да осигури подкрепа на жертвите и да ги увери, че постъпват правилно, като подават жалби. Разбира се, трябва и да се вземат нужните мерки срещу извършителите. Много е тъжно, че Националната служба по здравеопазване (NHS) не успява да гарантира безопасност на своите пациенти и служители.“
Секретарят на Националната служба по здравеопазване Стив Баркли съобщи, че максималната присъда за нападение над здравен работник е увеличена двойно и правителството работи в тясно сътрудничество с NHS Англия с цел да осигури превенция и да намали случаите на насилие срещу персонала в болниците.
Розалинд Сърли от бизнес училище Adam Smith към Университета на Глазгоу е на мнение, че неспособността на компетентните органи да се намесят адекватно и да разследват в дълбочина сексуалните престъпления на територията на държавни здравни заведения всъщност подтиква нарушителите да продължат да го правят. Според нея има три наказателни механизма, които могат да променят ситуацията и те са: морален (когато човек сам осъзнае какво е направил и реши да коригира поведението си), социален и правен.
* Medical colleges and unions call for inquiry over “shocking” levels of sexual assault in the NHS” by Ingrid Torjesen and Adele Waters, 23 May 2023, The BMJ.
- Investigators Discover “Shocking” Sexual Assault Epidemic in the NHS: https://scitechdaily.com/investigators-discover-shocking-sexual-assault-epidemic-in-the-nhs
- Medical colleges and unions call for inquiry over “shocking” levels of sexual assault in the NHS: https://www.bmj.com/content/381/bmj.p1105
Коментари към Журналистическо разследване: 35 хиляди сексуални престъпления в държавни лечебни заведения в Англия за 5 години