Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Истанбулската конвенция, защитаваща жертвите на насилие, беше подкрепена от Европарламента

Истанбулската конвенция, защитаваща жертвите на насилие, беше подкрепена от Европарламента

от 11 май 2023г.
Автор: Гергана Караилиева
Истанбулската конвенция, защитаваща жертвите на насилие, беше подкрепена от Европарламента - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Конвенцията на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието над жени беше подкрепена с гласовете на над 450 евродепутати на 10 май 2023 г. Съветът на ЕС също ще гласува документа, който влезе в сила от 2014 г., подписан е от всички държави в Евросъюза, но е ратифициран от 21.

България и още пет страни не са го ратифицирали. Ако Истанбулската конвенция, както е известен документа, бъде одобрена от Съвета на ЕС, тези държави ще трябва да я спазват, за да се съобразят с договора, указващ как функционира Съюза.

Документът

Конвенцията за предотвратяване и борба с насилието над жени и домашното насилие е първият международен текст, в който съществува правно определение за насилието над жени, което представлява явно нарушаване на човешките права и накърнява човешкото достойнство.

Тук е добре да припомним, че в документа се посочва ясно, че полово базираното насилие означава насилие, осъществено по признака пол като форма на дискриминация. Понятието бива тълкувано така заради исторически залегналото разбиране, че жената стои по-долу от мъжа, което му позволява да разполага с нея, да я притежава и да извършва безнаказано актове на физическо, психическо, икономическо и сексуално насилие.

>>>Заради насилие 50 жени са загубили живота си през последните две години  

В Конвенцията не само са дефинирани, но и криминализирани различните форми на насилие – физическо, сексуално, психологическо, преследване, насилствен брак, генитално осакатяване, принудителна стерилизация или аборт.

В същото време тя е и първият европейски инструмент, чиято законова цел е да предотврати насилието, да защити жертвите и накаже извършителите.

Истанбулска конвенция - насилие

Разяснява подробно какво трябва да направят държавите, за да бъдат в състояние не само да предотвратят, но и да водят ефективна битка с насилието срещу жени и домашното насилие.

Задълженията на държавите включват предприемането на мерки, които да бъдат в помощ на предотвратяването и борбата с насилието.

Сред тях са да включат в законодателството си принципа на равнопоставеност между жените и мъжете (в България това е факт със Закона за равнопоставеност между жените и мъжете от 2016 г.), да отменят закони и практики, които дискриминират жените.

Други от ангажиментите са свързани с организиране на кампании за повишаване на осведомеността, с инвестиции в образованието, обучение на експертите, които работят както с жертвите, така и с насилниците. И още предоставяне на услуги за подкрепа, за медицински, правни и психологически консултации.

От огромно значение е, всяка от жертвите да получи защита, независимо от пола и расата си, от езика, който говори или религията, която изповядва, от социалния си и здравословен статус, сексуалната си ориентация или семейното си положение.

Истанбулската конвеция – поредната ябълка на раздора у нас или как се изгубихме в превода

Преди няколко години Истанбулската конвенция се превърна в поредната ябълка на раздора и буквално нажежи до краен предел страстите в обществото. Поводът беше свързан с ратификацията на документа и провокира ожесточен обществен дебат.

Поредното разделение в обществото, предизвикано от липсата на ясна и смислено формулирана позиция от страна на управляващите тогава (2018-а), на обществени обсъждания и особено на факта, че политически партии и техните лидери започнаха да тълкуват по странен начин написаното и въведоха в употреба понятията „джендър идеология“, „трети пол“ „узаконяване на еднополовите бракове“, посягане на традициите... И това взриви обществото. Приписаните на документа конспиративни и скрити цели доведоха протести, походи в защита на семейството, неспирни хули.

>>>Галина Лачева: Чуйте настоящите и бивши жертви на насилие!

Как и защо се изгубихме в превода отново, знаем всички. И все пак отново си струва да припомним, че в Конвенцията се говори единствено за двата биологични пола – жени и мъже, което е повече от естествено, най-малкото защото други няма.

Дезинформацията буквално ни превзе. На нея очевидно се поддаде и Конституционният съд, който постанови със свое решение от юли 2018 г., че Истанбулската конвенция не съответства на Конституцията на страната. Това от своя страна успокои политиците, които вече разполагат с чудесно оправдание темата да не бъде дискутирана, и обществото, което спря да се тревожи за трети пол, джендър идеология, посегателство върху традиционните ценности.

И докато по площадите издигаха лозунги „Не на Истанбулската конвенция – да опазим нашите деца“ и крещяха, а в медиите се вихреха спорове какво точно означа джендър, кой и как е превел документа и колко застрашени са българите, се появяваше информацията за поредната жертва на насилие.

Жертвите на насилие

От януари 2023-а до 4 май в България са убити 13 жени. На различна възраст, но всички жертви на домашно насилие. 50 са убитите след насилие жени в периода 2020 г. – 2021 г.

А колко са пребитите, изнасилените и психически травмирани заради тормоз в дома, на работното място, в класната стая? Едва ли знаем, защото данните са непълни и хаотично събрани.

Статистика, която разтърсва. Как и защо обществото позволява подобна смърт?

Истанбулска конвенция - насилие

След всяка подобна новина политици и управляващи призовават за бързи действия и твърди мерки, за да не се допуска повече да има смърт заради насилие. И за съжаление сред тях са и онези, които призоваха Конвенцията, предназначена да защити именно жертвите от насилие, да не бъде ратифицирана.

>>>ООН: Свидетели сме на глобално увеличение на домашното насилие  

Крайно време е политическата класа да спре с празните приказки и да насочи усилията си към реалните и все по-задълбочаващи се проблеми на обществото. Много са, защото повечето от тях не са решавани с години, а само са маркирани и замитани под килима, но един от най-страшните е именно насилието – срещу жени и в дома, където от него страдат и мъжете, и жените, и децата (същите, които някои искат да спасяват). В последните години то расте лавинообразно. Всички го виждаме, но сякаш предпочитаме да затваряме очите си, водени от идеята, че какво става в чуждите къщи не е наша работа или промърморвайки си: „Добре, че не е при мен“. Но когато гори къщата на съседа, огънят няма как да не стигне и до твоята.

>>>Нито една повече, защото от началото на 2021 г. 15 жени са изгубили живота си, убити от близък мъж

Може би политици и управляващи ще се стреснат и ще започнат да си вършат работата единствено ако обществото не бъде безразлично и разединено, а успее да окаже натиск върху властта.

В противен случай насилието ще ни превземе, ще започне да доминира така, както се случи с апатията и агресията, например.

А от това спасение няма.

Още по темата:
  • Усещате ли как бавно и сигурно тотално губим връзка и контрол над собствения ни живот? Усещате ли как бавно и сигурно тотално губим връзка и контрол над собствения ни живот?
  • ВМРО не подкрепя Истанбулската конвенция за узаконяването на трети пол в България ВМРО не подкрепя Истанбулската конвенция за узаконяването на трети пол в България
  • "В България живеем от едно изтезание до друго", коментира Лиляна Панделиева "В България живеем от едно изтезание до друго", коментира Лиляна Панделиева
  • Жените в армията са подложени на сексуално и психическо насилие Жените в армията са подложени на сексуално и психическо насилие
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

КОРЕНИТЕ НА ОМРАЗАТА. МОЯТА ИСТИНА ЗА ИСЛЯМА - ОРИАНА ФАЛАЧИ - СИЕЛА
19.00лв.

КОРЕНИТЕ НА ОМРАЗАТА. МОЯТА ИСТИНА ЗА ИСЛЯМА - ОРИАНА ФАЛАЧИ - СИЕЛА

АРИСТОТЕЛ И ДАНТЕ ОТКРИВАТ ТАЙНИТЕ НА ВСЕЛЕНАТА - БЕНДЖАМИН АЛИРЕ САЕНЦ - ДЕЖА БУК
15.90лв.

АРИСТОТЕЛ И ДАНТЕ ОТКРИВАТ ТАЙНИТЕ НА ВСЕЛЕНАТА - БЕНДЖАМИН АЛИРЕ САЕНЦ - ДЕЖА БУК

СЕКСУАЛНИ НАСИЛНИЦИ НА ДЕЦА - ЛЮБКА ХРИСТОВА - СИЕЛА
19.00лв.

СЕКСУАЛНИ НАСИЛНИЦИ НА ДЕЦА - ЛЮБКА ХРИСТОВА - СИЕЛА

Коментари към Истанбулската конвенция, защитаваща жертвите на насилие, беше подкрепена от Европарламента

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Истанбулската конвенция, защитаваща жертвите на насилие, беше подкрепена от Европарламента
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 10:22
    Коментирайте "Истанбулската конвенция, защитаваща жертвите на насилие, беше подкрепена от Европарламента"

НОВИНАТА е свързана към

  • Улиците вече не са наши, а ние продължаваме да мълчим
  • Усещате ли как бавно и сигурно тотално губим връзка и контрол над собствения ни живот?
  • Александра Заркова за домашното насилие: Жертвата и насилникът се намират
  • Трепетлика, Осика
  • Защо някои родители позволяват на децата си да ги заплашват и унижават
  • За Гюнай, който въпреки тежката диагноза и тормоза от баща си, вярва в доброто
  • Y07.0 Към съпруг или партньор
  • Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес
  • T74 Синдром на малтретиране
  • Причини за агресията на децата към животните и как да се справим с нея
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво мога да направя при насилие на пътя?

преди 2110 дни, 20 часа и 45 мин.

Какъв беше начина ви на хранене, като деца?

преди 2553 дни, 4 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 22 часа и 26 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 13 часа и 26 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 13 часа и 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 13 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival