Испанският парламент одобри закон за защита правата на жените

Испанският парламент затегна законодателството срещу сексуалното насилие с приемането на 25 август 2022 г. на Закона за пълната гаранция на сексуална свобода, известен още под името „само „да“ е „да“.
Законът
На 25 август 2022 г. испанският парламент одобри окончателно закона, в основата на който е защитата правата на жените.
205 депутати гласуваха „за“, 114 – „против“, а трима – „въздържал се“. На първо четене текстът е приет от Долната камара на парламента през май, а през юли Сенатът внася промени, което налага настоящото второ гласуване на закона. Против закона се обявяват депутатите от Народната партия и Вокс, които смятат, че целта на нормативната уредба е да напада мъжете, а не да защитава жените. След като бъде подписан от краля, законът ще бъде публикуван в Държавен вестник и ще влезе в сила.
Като променя част от текстовете в Наказателния кодекс, законът поставя „съгласието“ в центъра. До момента, за да бъде квалифицирано изнасилването, се използват понятията насилие или сплашване.
„Сега в закона е посочено ясно, че когато става дума за сексуални отношения, основно е съгласието. Вече няма да е необходимо жените да убеждават, че е имало агресия, насилие или сплашване по време на нападението, за да бъде признато сексуално посегателство“, коментира министърката на равенството Ирене Монтеро.
Законът урежда нуждата от изрично съгласие при сексуален акт, дава обяснение на понятието уличен тормоз и премахва разграничението между злоупотреба и агресия. Определят го като важна победа на феминсткото движение, което от години води битка за неговото приемане.
С одобрението му от парламента Испания става една от малкото страни в Европа, в която правата на жените се спазват, а жертвите на сексуални престъпления биват защитени. Реално текстовете въвеждат нормата, че липсата на съгласие от страна на жената ще бъде признавана за нападение.
Законът предполага истинска грижа и възстановяване на пострадалите от насилие. Във всяка от испанските провинции ще има кризисен център, който ще работи 24 часа. Правителството предвижда до 2023 г. да бъдат отворени най-малко 50 подобни центъра. За целта са осигурени 66 000 000 евро европейски средства. Според Андреа Фернандес, която е секретар по равнопоставеността в Испанската социалистическа работническа партия (PSOE), това ще гарантира, че всяка жена, станала жертва, ще получи помощ от лекари, психолози и от специалисти за наказателния процес.
Мерките са в различни области, които гарантират правото на жените, на сексуалната им свобода, но гарантират още и обезщетение за жертвите.
>>> Заради насилие 50 жени са загубили живота си през последните две години
Като жертви на сексистко насилие се определят пострадалите от насилие, сексуална експлоатация, трафик, гениталното осакатяване на жените, принудителните бракове и убийствата вследствие на сексуално насилие.
Сред другите промени са определянето на препращането на изображения, които са записани без изричното съгласие на хората, като накърняване неприкосновеността на личния живот. Според закона наказанието за подобно деяние е затвор от един до три месеца.
Държавата ще подкрепя непълнолетните, чиито майки са убити от партньорите им.
До приемането на закона се стига след 14 месеца на трудни законодателни процедури, разгорещени дискусии, сблъсъци между партиите.
Случаят в Памплона
За никого в Испания не е тайна, че настоящият закон е провокиран от случилото се през 2016-а в Памплона по време на празненствата на Сан Фермин. Тогава петима мъже изнасилват 18-годишно момиче. Правят го напълно съзнателно, снимат действията си и се хвалят с извършеното от тях в социалните медии. През 2018 г. те са осъдени на девет години затвор, но не за изнасилване, където присъдите са по-тежки, а за сексуално насилие, където са по-леки.
Десетки хиляди испанки излизат на протести по време на процеса и особено след като присъдата е произнесена. По време на тях те настояват много по-тежки присъди и по-твърди мерки в Наказателния кодекс. В резултат на общественото недоволство през юни 2019-а Върховният съд променя основанието и го формулира като „изнасилване по време на среща“, а присъдата става 15 години.
Тогава правителството обеща, че ще бъде приет закон за изричното съгласие. Това вече е факт.
Законодателството в Европа
От 2018-а в Швеция съществува закон, според който за изнасилване се смята всеки сексуален акт, който е осъществен без изрично заявено съгласие. Проучване на Amnesty International от 2020 г. показва, че от 31 държави в 12 дефинират изнасилването като липса на съгласие.
През 2017 г. Германия променя законодателството си и превръща липсата на съгласие в единствения критерий, определящ изнасилването.
През 2021 г. Франция допълва Закона за защита на непълнолетните от сексуални престъпления, обиди и кръвосмешение с формулировката за съгласие.
-
Австралийското правителство подготвя книга с разкази, за да предотврати сексуалното насилие над деца
-
Журналистическо разследване: 35 хиляди сексуални престъпления в държавни лечебни заведения в Англия за 5 години
-
Растат случаите на сексуален тормоз над жени по пътя Камино де Сантяго
-
Жените в армията са подложени на сексуално и психическо насилие
НОВИНАТА е свързана към
- T74.2 Сексуално насилие
- Журналистическо разследване: 35 хиляди сексуални престъпления в държавни лечебни заведения в Англия за 5 години
- Изнасилена в метрото през деня: В безопасност ли са жените наистина
- Австралийското правителство подготвя книга с разкази, за да предотврати сексуалното насилие над деца
- Жените в армията са подложени на сексуално и психическо насилие
- Растат случаите на сексуален тормоз над жени по пътя Камино де Сантяго
- Организацията "Бабо, защити се" учи възрастни кенийски жени как да се защитават при нападение
- Гениталният микробиом може да помогне при разкриване на сексуални престъпления
- Насилие над жени ще има, докато има мъже, които да ги мразят
Коментари към Испанският парламент одобри закон за защита правата на жените