Лечението с Т-клетъчни рецептори позволява разработването на нови имунотерапии за ракови заболявания

Екип от Медицинския факултет на Университета в Торонто, начело с проф. Наото Хирано, разработи нова технология, която стриктно идентифицира имунните клетки, които са способни да разпознават и елиминират раковите клетки. Констатациите на учените, публикувани в списание „Nature Biotechnology“, проправят пътя за нови имунотерапии, които да помогнат на повече пациенти, независимо от генетичния произход, да живеят по-дълго.
Настоящите имунотерапии са ефективни само при малка част от пациентите
Адоптивната клетъчна терапия, обещаващо лечение на ракови заболявания, което използва имунната система на човек за елиминиране на раковите клетки, е ефективна само при малка част от пациентите със специфични видове рак и генетичен състав. Новата технология, разработена от екипа на Хирано, професор в Катедрата по имунология към Университета в Торонто, позволява на изследователите да разработят нови имунотерапии за пациенти с рак, които не са ограничени от хетерогенността на туморните клетки, разширявайки потенциалното въздействие на лечението.
Технологията се прилага за имунотерапевтичен подход, наречен генна терапия с Т-клетъчни рецептори (TCR), който се основава на инженерни имунни клетки, разпознаващи и свързващи се със специфични молекули, наречени човешки левкоцитни антигени (HLA), на повърхността на раковите клетки. Въпреки че има напредък при терапията с TCR, има над 28 000 различни вариации на HLA при хората, което е причината лечението да е ефективно само при някои пациенти.
“В исторически план лечението с Т-клетъчни рецептори е разработено за тези, които имат най-често срещаните и добре проучени алели HLA, което означава, че тази терапия е ефективна предимно при хора от кавказки произход.“, коментира Наото Хирано, който работи и в Института за изследване на рака в Онтарио.
“За нас беше важна цел да разработим технология, която да обхваща широк спектър от HLA алели. Гордеем се с това, което успяхме да създадем, защото то може да помогне на много повече пациенти с рак в бъдеще.“, допълва проф. Хирано.
Методология
Технологията, разработена от изследователския екип, е на базата на методология, чрез която може да се формира функционална протеинова структура, съставена от пептиди и HLA молекула, която е способна да се свърже с различни Т-клетки. Методът подобрява връзката между Т-клетките и HLA молекулите, което позволява на изследователите да използват белите кръвни клетки при нови имунотерапии.
Лиценз и приложение
Технологията е лицензирана от „TCRyption Inc.“ за по-нататъшно развитие и широкомащабно внедряване. Според създателите й в бъдеще може да се прилага в области, различни от изследванията и лечението на рак, включително автоимунни заболявания като ревматоиден артрит и диабет тип 1.
Иновативната технология е резултат от непрестанната подкрепа на Общността за изследване на рака, която позволява на изследователския екип да се съсредоточи върху важни и предизвикателни въпроси, категоричен е проф. Хирано, който е носител на приза „Изобретател на годината“ на Университетската здравна мрежа за разработване на нови технологии за анализ на рака за 2020 г. Според него подкрепата за провеждане на строги експерименти, дългогодишният опит и иновативното мислене на екипа стоят в основата на този пробив.
technology.org/2021/04/29/new-technology-could-allow-more-cancer-patients-to-benefit-from-immunotherapy-u-of-t-researchers
Снимка: freepik.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
РАКЪТ МОЖЕ ДА БЪДЕ ИЗЛЕКУВАН - Отец Романо Заго от Ордена на францисканците минорити
ЛЕЧЕНИЕТО НА ВСИЧКИ НАПРЕДНАЛИ ФОРМИ НА РАК - Д-р Хулда Регер Кларк
ЛЕЧЕБНИ ГЪБИ ПРОТИВ РАК И ДРУГИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - Д-р Георги Георгиев
ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК - Д-Р ХУЛДА КЛАРК ДР. БИОМАСТЕР
АНТИРАК - Д-Р ДАВИД СЕРВАН - ШРАЙБЕР - ИЗТОК - ЗАПАД
НОВИНАТА е свързана към
- Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Диета №15 - общовъзстановяваща
- Медицински канабис: ползи, лечебни свойства, рискове
- Дребно обичниче, Демир бозан
- Акмела
- Мукозо-асоциирана лимфоидна тъкан
- Бутеа суперба, Квао круа данг
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Кюретаж
Коментари към Лечението с Т-клетъчни рецептори позволява разработването на нови имунотерапии за ракови заболявания