Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Една трета от децата в света са късогледи

Една трета от децата в света са късогледи

от 27 сеп 2024г., обновено на 30 сеп 2024г.
Редактор: Гергана Караилиева
Една трета от децата в света са късогледи - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Късогледството може да се превърне в основен проблем на общественото здраве
  • Проучване на китайски учени показва, че късогледството сред децата и юношите се увеличава
  • Докладът обхваща над 5 милиона деца от 50 страни от шестте континента
  • През 2023 г. едно на всеки три деца в света е късогледо
  • Най-високите нива са сред децата от Япония - 86% и Южна Корея - 74%, а най-ниски - 1% в Парагвай и Уганда.

Късогледството се очертава като основен проблем за общественото здраве. Съществуват доказателства за бързото му разпространение най-вече в държави от Югоизточна Азия като Сингапур, Китай и Тайван. Притеснение буди и фактът, че има градове, в някои от страните, в които между 80% и 90% от младите хора, които завършват гимназия, страдат от късогледство. Това показва доклад на изследователи от Университета Сун Ят-Сен в Гуанджоу, Китай.

Късогледството като световен проблем

Умени от Университета Сун Ят-Сен стигат до извода, че късогледството (миопия) се превръща в основен световен проблем, след задълбочен и обстоен анализ на 276 проучвания, в които участват повече от 5,4 милиона деца и юноши от петдесет страни от шестте континента.

Както поясняват авторите в доклада, публикуван в British Journal of Ophthalmology, преди анализа те разглеждат 38 869 публикации на английски и 6601 на китайски. След щателна оценка изключват 35 451 изследвания и оставят 1123 на английски и 2037 на китайски, които определят като потенциално допустими за разглеждане чрез задълбочена оценка. Накрая остават 276 публикации, а други 311 учените включват в анализите си.

Важно е да се отбележи още, че в тези 311 епидемиологични проучвания участват 5 410 945 деца и юноши. При 1 969 090 е открито късогледство. От тях 239 са изследвания, осъществени в Азия, 30 в Европа, 16 в Африка, 12 в Океания, 11 в Северна Америка, три в Латинска Америка.

101 проучвания са за деца между 5 и 12 години, а 24 се фокусират върху подрастващи от 13 до 19 години. Това води до комбинирана извадка от 186 изследвания, включващи деца и юноши.

късогледство

Най-голям процент на разпространение на късогледството има в Източна Азия (35,225), в градовете (28,55%), при момичетата (28,55%), при тийнейджърите (47%) и при учениците в гимназиите (45,71%).

Екипът установява още, че забележим скок в нарастването на случаите на късогледство има след пандемията от COVID-19. Има и сериозни регионални различия.

През 2023 г. повече от една трета от децата в света са късогледи, а според изводите от доклада през 2050 г. те ще бъдат 40%. През последните три десетилетия миопията сред децата и тийнейджърите се увеличава значително. Ако през 1990 г. 24% от тях са били късогледи, то през 2023-а процентът им е вече 36%.

Екипът изказва предположението, че високият процент на късогледи деца в Източна Азия може да се дължи на факта, че започват обучение още на 2 или на 3 години, а това е много по-рано в сравнение с децата от другите континенти. Факт е обаче, че Япония е начело на списъка с 86% деца с късогледство, а след нея се нарежда Южна Корея – със 74%. 40% са засегнатите в Китай и Русия. Най-ниски са нивата в Парагвай и Уганда – около 1%.

„Наблюдаваме връзка между продължителността на образованието и появата на късогледство, което предполага, че ранното прилагане на формално образование е потенциален допринасящ елемент. За разлика от азиатското при африканското население късогледството е разпространено по-малко, което вероятно се дължи на по-късното започване на училище (между 6 и 8 години) и по-ниските нива на грамотност.“

Прогнозата е, че Азия ще продължава да бъде континентът с най-високи нива на разпространение на късогледството – с нива от 51,65% за 2030-а, 61,99% за 2040-а и 68,78% за 2050 г.

И още анализът показва, че по-високи нива на късогледство има в градовете, а не в селата, както и това, че момичетата по-често страдат от това в сравнение с момчетата.

Изводът

Основният извод, пишат авторите, е, че „мета-анализът показва постоянна и възходяща тенденция в нивата на разпространение на късогледството на деца и юноши в света и особено сред момичетата, нациите с ниски и средни доходи и районите на Източна Азия.“

Констатациите са важна стъпка към разбиране на тенденциите. Китайските учени уточняват, как проучването им подчертава значителните различия в разпространението на късогледството в различните региони, както и влиянието на пола, етническите и културни фактори.

>>>Невронни мрежи помагат за предотвратяване на слепотата

Прогнозата, че до 2050 г. приблизително 740 милиона деца и юноши ще бъдат засегнати от това състояние на очите, е важен елемент от действията на здравните власти, правителствата и различните организациите в света, които трябва да предприемат реални действия.

късогледство

Решаващо е да се признае, казват още изследователите, че миопията може да се превърне в глобално здравно бреме в бъдеще. А за справянето с тази нарастваща епидемия има нужда от допълнителни изследвания за всеки от регионите и разработването на специфични и ефективни за него стратегии.

Превенцията

Освен конкретните действия на здравните власти и управляващите по света, чрез които ситуацията да се промени, съществена роля по отношение на предпазването на децата и юношите имат родителите.

Децата на възраст между седем и девет години трябва да прекарват най-малко два часа навън, за да се намали рискът от късогледство, съветват офталмолозите, според които в периода между седмата и десетата година всяко дете е добре да бъде прегледано, дори ако няма никакви оплаквани.

късогледство

Не бива да се забравя още, че при късогледи родители рискът децата им също да са такива е три пъти по-голям. Миопията не може да се лекува, но се коригира с очила и контактни лещи. Когато е открита много рано, се поставят специални лещи, които забавят развитието й.

Източник:

https://edition.cnn.com/

Още по темата:
  • Една трета от световното население ще бъде късогледо до края на десетилетието Една трета от световното население ще бъде късогледо до края на десетилетието
  • Късогледство и далекогледство могат да бъдат отстранени с лазер в МБАЛ „Токуда Болница София” Късогледство и далекогледство могат да бъдат отстранени с лазер в МБАЛ „Токуда Болница София”
  • Нанокапки могат да решат проблема с диоптрите Нанокапки могат да решат проблема с диоптрите
  • До 2050 г. половината от световното население може да страда от късогледство До 2050 г. половината от световното население може да страда от късогледство
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ОЧИЛА С ПЕРФОРАЦИЯ СПОРТ
9.80лв.

ОЧИЛА С ПЕРФОРАЦИЯ СПОРТ

ОЧИЛА С ПЕРФОРАЦИЯ ЛЕЙДИ
9.80лв.

ОЧИЛА С ПЕРФОРАЦИЯ ЛЕЙДИ

Коментари към Една трета от децата в света са късогледи

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Една трета от децата в света са късогледи
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 11:58
    Коментирайте "Една трета от децата в света са късогледи"

НОВИНАТА е свързана към

  • Късогледство
  • Метод на Бейтс - полезен или опасен за зрението
  • Д-р Петрана Асенова Цвейна
  • Д-р Драгомир Драгомиров Геров
  • Контактни лещи
  • д-р Нелидия Танева Петрова
  • До 2050 г. половината от световното население може да страда от късогледство
  • Късогледство и далекогледство могат да бъдат отстранени с лазер в МБАЛ „Токуда Болница София”
  • Късогледите хора са значително по-умни от тези с идеално зрение
  • Д-р Зарка Стойчева
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кубчето на Рубик - Историята на една легендарна главоблъсканица

преди 220 дни, 47 мин.

Спорт и безопасност при децата при каране на велосипед

преди 1479 дни, 21 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 3 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 15 часа и 3 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 15 часа и 14 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 15 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival