Една трета от децата в света са късогледи
Акценти
|
Късогледството се очертава като основен проблем за общественото здраве. Съществуват доказателства за бързото му разпространение най-вече в държави от Югоизточна Азия като Сингапур, Китай и Тайван. Притеснение буди и фактът, че има градове, в някои от страните, в които между 80% и 90% от младите хора, които завършват гимназия, страдат от късогледство. Това показва доклад на изследователи от Университета Сун Ят-Сен в Гуанджоу, Китай.
Късогледството като световен проблем
Умени от Университета Сун Ят-Сен стигат до извода, че късогледството (миопия) се превръща в основен световен проблем, след задълбочен и обстоен анализ на 276 проучвания, в които участват повече от 5,4 милиона деца и юноши от петдесет страни от шестте континента.
Както поясняват авторите в доклада, публикуван в British Journal of Ophthalmology, преди анализа те разглеждат 38 869 публикации на английски и 6601 на китайски. След щателна оценка изключват 35 451 изследвания и оставят 1123 на английски и 2037 на китайски, които определят като потенциално допустими за разглеждане чрез задълбочена оценка. Накрая остават 276 публикации, а други 311 учените включват в анализите си.
Важно е да се отбележи още, че в тези 311 епидемиологични проучвания участват 5 410 945 деца и юноши. При 1 969 090 е открито късогледство. От тях 239 са изследвания, осъществени в Азия, 30 в Европа, 16 в Африка, 12 в Океания, 11 в Северна Америка, три в Латинска Америка.
101 проучвания са за деца между 5 и 12 години, а 24 се фокусират върху подрастващи от 13 до 19 години. Това води до комбинирана извадка от 186 изследвания, включващи деца и юноши.
Най-голям процент на разпространение на късогледството има в Източна Азия (35,225), в градовете (28,55%), при момичетата (28,55%), при тийнейджърите (47%) и при учениците в гимназиите (45,71%).
Екипът установява още, че забележим скок в нарастването на случаите на късогледство има след пандемията от COVID-19. Има и сериозни регионални различия.
През 2023 г. повече от една трета от децата в света са късогледи, а според изводите от доклада през 2050 г. те ще бъдат 40%. През последните три десетилетия миопията сред децата и тийнейджърите се увеличава значително. Ако през 1990 г. 24% от тях са били късогледи, то през 2023-а процентът им е вече 36%.
Екипът изказва предположението, че високият процент на късогледи деца в Източна Азия може да се дължи на факта, че започват обучение още на 2 или на 3 години, а това е много по-рано в сравнение с децата от другите континенти. Факт е обаче, че Япония е начело на списъка с 86% деца с късогледство, а след нея се нарежда Южна Корея – със 74%. 40% са засегнатите в Китай и Русия. Най-ниски са нивата в Парагвай и Уганда – около 1%.
„Наблюдаваме връзка между продължителността на образованието и появата на късогледство, което предполага, че ранното прилагане на формално образование е потенциален допринасящ елемент. За разлика от азиатското при африканското население късогледството е разпространено по-малко, което вероятно се дължи на по-късното започване на училище (между 6 и 8 години) и по-ниските нива на грамотност.“
Прогнозата е, че Азия ще продължава да бъде континентът с най-високи нива на разпространение на късогледството – с нива от 51,65% за 2030-а, 61,99% за 2040-а и 68,78% за 2050 г.
И още анализът показва, че по-високи нива на късогледство има в градовете, а не в селата, както и това, че момичетата по-често страдат от това в сравнение с момчетата.
Изводът
Основният извод, пишат авторите, е, че „мета-анализът показва постоянна и възходяща тенденция в нивата на разпространение на късогледството на деца и юноши в света и особено сред момичетата, нациите с ниски и средни доходи и районите на Източна Азия.“
Констатациите са важна стъпка към разбиране на тенденциите. Китайските учени уточняват, как проучването им подчертава значителните различия в разпространението на късогледството в различните региони, както и влиянието на пола, етническите и културни фактори.
>>>Невронни мрежи помагат за предотвратяване на слепотата
Прогнозата, че до 2050 г. приблизително 740 милиона деца и юноши ще бъдат засегнати от това състояние на очите, е важен елемент от действията на здравните власти, правителствата и различните организациите в света, които трябва да предприемат реални действия.
Решаващо е да се признае, казват още изследователите, че миопията може да се превърне в глобално здравно бреме в бъдеще. А за справянето с тази нарастваща епидемия има нужда от допълнителни изследвания за всеки от регионите и разработването на специфични и ефективни за него стратегии.
Превенцията
Освен конкретните действия на здравните власти и управляващите по света, чрез които ситуацията да се промени, съществена роля по отношение на предпазването на децата и юношите имат родителите.
Децата на възраст между седем и девет години трябва да прекарват най-малко два часа навън, за да се намали рискът от късогледство, съветват офталмолозите, според които в периода между седмата и десетата година всяко дете е добре да бъде прегледано, дори ако няма никакви оплаквани.
Не бива да се забравя още, че при късогледи родители рискът децата им също да са такива е три пъти по-голям. Миопията не може да се лекува, но се коригира с очила и контактни лещи. Когато е открита много рано, се поставят специални лещи, които забавят развитието й.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ОЧИЛА С ПЕРФОРАЦИЯ СПОРТ
ОЧИЛА С ПЕРФОРАЦИЯ ЛЕЙДИ
НОВИНАТА е свързана към
- Метод на Бейтс - полезен или опасен за зрението
- Късогледство
- Д-р Петрана Асенова Цвейна
- д-р Нелидия Танева Петрова
- Д-р Драгомир Драгомиров Геров
- Контактни лещи
- Д-р Зарка Стойчева
- До 2050 г. половината от световното население може да страда от късогледство
- Късогледство и далекогледство могат да бъдат отстранени с лазер в МБАЛ „Токуда Болница София”
- Късогледите хора са значително по-умни от тези с идеално зрение
Коментари към Една трета от децата в света са късогледи