Лазер нормализира сърдечната честота
В България има една-единствена лаборатория и тя се намира в Националната кардиологична болница (Трета градска) в София. Изисква се много опит, за да може един лекар да работи на апаратурата.
Това направление е ново у нас, но и за света. Със специалини катетри се влиза в сърцето, където се прави електрическа картина. Вижда се точно мястото, откъдето минава импулсът и връзката в предсърдието, която причинява ритъмното смущение, се прекъсва с лазер, обяснява доц. Гочева. Това е един от начините за пълно излекуване на предсърдното мъждене.
Болните трябва да се консултират с лекар, който ще прецени дали са подходящи за манипулацията. Има индикации при кого е възможна. Тя се препоръчва например на хора, при които с медикамент не може да се нормализира сърдечният ритъм и сърцето работи с много голяма консумация на енергия.
Тогава може да се сложи пейсмейкър. Процедурата не е тежка, слага се само местна упойка, но пациентът не усеща нищо.
Сърцето по принцип не боли, допълва доц. Гочева. Боли само при инфаркт. Тогава се отделят вещества, които дразнят нервните окончания. Тези нервни пътища обаче съвпадат с онези, които провеждат болката при цистит, болна жлъчка, възпаление на нервите или плексит. Когато човек усети болка отляво на ребрата, едва ли е сърцето, но все пак лекар трябва да каже, обобщи кардиоложката.
Коментари към Лазер нормализира сърдечната честота