Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Лекари от Университетска болница Каспела спасяват живота на млад мъж с мозъчен абсцес

Лекари от Университетска болница Каспела спасяват живота на млад мъж с мозъчен абсцес

от 15 юни 2023г.
Редактор: Гергана Караилиева
Лекари от Университетска болница Каспела спасяват живота на млад мъж с мозъчен абсцес - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Медици от Клиниката по уши, нос и гърло в пловдивската Университетска болница „Каспела“ спасяват живота на млад мъж с мозъчен абсцес.

Случаят

Историята на младия мъж започва преди две години, когато той е във Великобритания. Постъпва в университетска болница с мозъчен абсцес. Оперират го. Лечението продължава с антибиотици, които мъжът приема в продължение на два месеца. Веднага след това се прибира в България. Така до настоящия момент, когато ситуацията се повтаря.

Младият човек има силно главоболие, областта около лявото ухо е подута, а самото ухо е клепнало. Постъпва в Клиниката по УНГ на УМБАЛ „Каспела“.

Операцията

Операцията трябва да бъде извършена бързо, тъй като има реална опасност за живота на пациента. Най-сериозният проблем е, че заболяването може да провокира спиране както на сърдечната дейност, така и на дишането.

Това, което спасява мъжа, е както операцията, извършена навреме и професионално, така и факта, че гнойта е тръгнала не директно към мозъка, а към кожата.

>>>Мозъчен абсцес

Както пояснява проф. Илия Йовчев, който оперира пациента заедно с колегата си доц. Димитър Пазарджиклиев, става дума за хронична инфекция, която тлее в продължение на две години и сега изведнъж избухва с пълна сила.

Положителното е, че инфекциозните процеси се насочват в района зад ухото, а не към черепа.

хронично възпаление на ухото

След като отварят ухото, проф. Йовчев и доц. Пазарджиклиев виждат, че абсцесът продължава да работи.

„Очевидно преди две години той не е отстранен напълно, както е било задължително да се направи според протокола за лечение на това заболяване“, коментира началникът на Клиниката проф. Илия Йовчев.

Абсцесът има свойството да руши костта. В случая с младия мъж съществува реална опасност инфекцията да отиде и да обхване директно мозъка, тъй като между средното ухо и база на черепа има милиметри.

Хроничното възпаление на средното ухо, от което пациентът страда, води до сериозни усложнения. „Операцията беше задължителна и целта й е да бъде отстранен абсцесът. Става дума за усложнение, което реално застрашаваше живота на младия мъж, затова беше от значение бързата оперативна намеса и отстраняването на проблема“, разказва от своя страна доц. Пазарджиклиев. Специалистът уточнява, че очевидно пропускът на лекарите от английската болница е, че не отстраняват първичното огнище на инфекцията и не проследяват състоянието на болния.

Мъжът вече е изписан и както споделя, ухото вече не го боли и се чувства добре.

За Клиниката УНГ на УМБАЛ „Каспела“

Добре е да се отбележи, че разкриването на отделението „Ушно-носни и гърлени болести“ преди 23 години поставя началото на болница „Кастела“. От този момент до днес отделението, което вече е клиника, не спира да се развива. Екипът е специализиран в областта на хирургията на носа, на параназалните синуси, на мезофаринкса и на микроларингохирургията. Постепенно клиника става водещ център за оперативно лечение на рака на ларинкса.

Проф. Илия Йовчев е ръководител на клиниката. През 2003 той и колегата му доц. Пазарджиклиев започват да поставят първи у нас говорни протези като използват системите Provox, Blom, Singer. Опитат на двамата специалисти е обобщен в различни научни публикации и съобщения, които те правят по време на национални и международни конкурси.

Източник:

https://kaspela.com/

Още по темата:
  • Спасиха мъж с 12-милиметрова костица от риба в езика, причинила абсцес Спасиха мъж с 12-милиметрова костица от риба в езика, причинила абсцес
2.3/5 3 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЖЪЛТ КАНТАРИОН 5 мл
12.75€ / 24.94лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЖЪЛТ КАНТАРИОН 5 мл

Коментари към Лекари от Университетска болница Каспела спасяват живота на млад мъж с мозъчен абсцес

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Лекари от Университетска болница Каспела спасяват живота на млад мъж с мозъчен абсцес
    www.framar.bg 
    на 31 March 2026 в 18:06
    Коментирайте "Лекари от Университетска болница Каспела спасяват живота на млад мъж с мозъчен абсцес"

НОВИНАТА е свързана към

  • Домашно лечение при цирей - фурункул, карбункул, абсцес
  • Билки и домашни средства срещу стафилококова инфекция
  • L02 Абсцес на кожата, фурункул и карбункул
  • Лале
  • Хирургично отстраняване на лимфни възли
  • Дива краставица, Църкало, Морска краставица, Луда краставица
  • Дренаж на абсцес
  • Направете смес от брашно, жълтък и мед за издърпване на гнойта
  • Парацентеза
  • Лиственица-европейска
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Дефицит на биотинидазаДефицит на биотинидаза

Дефицит на биотинидаза

от 31 март 2026г.Прочети повече
История на дюнера – от бърза храна за работници до любимо ястие на милиониИстория на дюнера – от бърза храна за работници до любимо ястие на милиони

История на дюнера – от бърза храна за работници до любимо ястие на милиони

от 31 март 2026г.Прочети повече
Великобритания посреща Великден без телевизионна реклама на сладки изделияВеликобритания посреща Великден без телевизионна реклама на сладки изделия

Великобритания посреща Великден без телевизионна реклама на сладки изделия

от 31 март 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Как да предпазим децата си от инфекции и да се грижим за здравето на носа

преди 50 дни, 6 часа и 9 мин.

Инуностимулант при диабет - дайте ми предложения

преди 59 дни, 2 часа и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Лечение в Турция - на какво мнение сте?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГЕЛ КОНТАКТЕН WANCARE 250мл

ФЕРОЗОМАЛ саше * 30 АЛКАЛОИД

СУПЕРОПТИК БЛУ ЛАЙТ капки 10мл

ПЕЛЕНИ ЗА ВЪЗРАСТНИ СЕНИ СУПЕР КУАТРО размер M * 10

РОКСИПЕР таблетки 10 мг / 4 мг / 1.25 мг * 30 KRKA

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ПАСИФЛОРА РЕЛАКС капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 31 март 2026г. в 15:52:12

ПАСИФЛОРА РЕЛАКС капсули * 30

Коментар на: Тодор от 31 март 2026г. в 15:28:52

ХЕРБА РЕКС капсули 500 мг * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 31 март 2026г. в 14:35:19

ВЕРТИГОХИЙЛ таблетки * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 31 март 2026г. в 14:34:31

МАХАРИШИ АЮРВЕДА РАСАЯНА С ЖЕЛЯЗО таблетки * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 31 март 2026г. в 14:32:58
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival