Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини През есента зачестяват случаите на рядкото неврологично заболяване остър вял миелит

През есента зачестяват случаите на рядкото неврологично заболяване остър вял миелит

от 25 сеп 2020г., обновено на 13 окт 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
През есента зачестяват случаите на рядкото неврологично заболяване остър вял миелит - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Всяка есен, с промяната на климатичните условия и близките контакти на децата в училищата и детските градини, се увеличава броят на болните от настинка или грип. Понякога симптомите са толкова сериозни, че пациентите се озовават в спешното отделение. Именно там лекари забелязват тревожната тенденция преди 6 години.

Детският невролог д-р Хенри Дейвид, който е директор на Спешното неврологично отделение към педиатрична болница „Comer“ на университета в Чикаго, пояснява: „Няколко дни, преди да се проявят симптоми като кашлица, конгестия и влошаване на астмата, тези малки деца внезапно получават парализа на един или повече крайници, която навежда на мисълта за полиомиелит. За съжаление, в повечето случаи парализата не изчезва.“

Острият вял миелит обикновено настъпва след вирусна инфекция

Болестта е известна като остър вял миелит (Acute flaccid myelitis/ AFM) и се характеризира с бързо прогресираща парализа след прекарана вирусна инфекция. Тя се проявява с няколко особени признака, по които се различава от другите вирусни заболявания. Лекарите все още не са изяснили причините за появата на острия вял миелит, но преобладава мнението, че най-често то се появява след вирусна инфекция.

Почти всички засегнати са малки деца на възраст 3-6 години, които са имали такава инфекция до един месец по-рано. Повечето от тях, макар и не всички, страдат от астма или се оплакват от болки във врата, ставите и гърба, малко преди парализата.

Последици от острия вял миелит

Най-изненадващ е фактът, че болестта следва един и същи ход две години подред, като броят на пациентите нараства значително през есенния сезон. Тя се среща наистина рядко, като най-много засегнати деца има в щата Илинойс, САЩ. Последствията от острия вял миелит обаче са много опасни – от дълготрайна или постоянна парализа до дихателна недостатъчност и смърт при най-тежките случаи.

Притесненията на специалистите с настъпването на есента са, че пандемията от COVID-19 може да се окаже утежняващо обстоятелство за децата, засегнати от остър вял миелит.

Д-р Дейвид споделя: „Следим развитието и тенденциите, свързани със заболяването, вече 6 години. Смятаме обаче, че неврологичното състояние е съществувало и преди 3-4 десетилетия. Предполага се, че става въпрос за инфекциозен, и може би имунологичен, феномен, при който собствената ни възпалителна реакция срещу вируса причинява увреждане на сивото вещество в гръбначния мозък, а оттам и на моторните неврони, контролиращи движенията ни. Увредят ли се веднъж, невроните не могат да се възстановят повече. Поради тази причина пациентът остава с отслабени или парализирани крайници.“

Връзка между острия вял миелит и ентеровирусите

Анализ на проби разкрива връзка между острия вял миелит и често срещаните ентеровируси, в частност ентеровирус D68. Симптомите, с които се изразява той обикновено са сходни с тези на грипа – треска, кашлица, конгестия, повръщане и/ или диария. Специалистът по детски инфекциозни болести Мадан Кумар, директор на педиатричното отделение за антимикробно лечение в болница „Comer“, уточнява, че пациентите, диагностицирани с остър вял миелит, невинаги дават положителен резултат за наличие на вирусна инфекция. При 1 от 10 заболели деца болестта протича безсимптомно. Поставянето на диагнозата, според него, е много трудно, което означава, че е напълно възможно броят на малките пациенти с остър вял миелит (ОВМ) да е много по-голям.

Лечение чрез потискане на възпалителната автоимунна реакция

ОВМ е толкова рядко заболяване, че няма конкретно лечение за него. Лекарите обикновено назначават лечение, което да потисне възпалителната автоимунна реакция. Ако пациентът страда от слабост в крайниците, той се подлага на имуномодулираща терапия, плазмафереза и други. Според д-р Дейвид основният проблем е, че никой още не знае какъв е ефектът от подобна форма на лечение, тъй като често състоянието се открива много късно и случаите са недостатъчно за задълбочен анализ.

След като отмине болестта, на децата се осигурява физиотерапия за възстановяване или посещават специализирани центрове, където им се присаждат нерви, за да възвърнат контрола и усещанията в парализираните крайници.

Д-р Мадан Кумар забелязва, че твърде малък брой пациенти с ентеровирус заболяват от ОВМ и признава, че не е установена комбинацията от фактори, която го отключва. Редките заболявания създават трудности на специалистите, тъй като те не могат да разпознаят най-ранните им симптоми и съответно да назначат навреме лечение, което да даде резултат.

Тревогите на специалистите

През 2020 г. лекарите са особено разтревожени, защото откриването, диагностицирането и лечението на ОВМ ще е още по-усложнено, предвид пандемията от коронавирус. Д-р Кумар споделя: „Социалното дистанциране и по-дългият престой у дома помогнаха да се овладее разпространението на тези вируси. Вероятно поради същите причини се забави и скокът в броя на случаите на ОВМ. Знаем обаче, че именно децата са основен преносител на вирусите, предавани по въздушно-капков път. С началото на учебната година и съживяването на търговията и социалния живот, очакваме добре познатите ни сезонни вируси да се завърнат с пълна сила.“

Експертите не са убедени как появилият се коронавирус би повлиял на ОВМ тази есен. Те нямат ясна представа дали други респираторни вируси, като ентеровируса и риновируса например, биха променили патофизиологията на острия вял миелит. Много от децата, заразени с коронавирус, преболедуват безсимптомно ОВМ, но никой не знае дали другите респираторни заболявания не могат да доведат до усложнения.

Тревогата на лекарите е свързана с това, че родителите вероятно няма да забележат признаците или може да се страхуват да заведат детето до болницата заради коронавирусната пандемия. Хората са склонни да стесняват кръгозора си и сега, когато всички слушат и четат за COVID-19, съществува риск да пренебрегнат симптомите на други заболявания.

Специалистите съветват семействата да вземат превантивни мерки срещу респираторни болести, както всяка друга година. Разбира се, не отпада препоръката да спазват и мерките срещу коронавируса като носене на предпазна маска, социално дистанциране и добра лична хигиена. Д-р Кумар смята, че противогрипната ваксина би била разумен избор, тъй като учените все още не са открили категорична връзка между COVID-19 и другите вируси. Ваксината срещу грип дава възможност да се минимизират рисковете.

Един положителен аспект на пандемията е, че тя даде тласък на телемедицината и достъпа до нея. Сега за пациентите е още по-лесно да се свържат със специалист онлайн. Педиатричната болница „Comer“ е специализирана в грижите и лечението на пациенти с ОВМ. Д-р Дейвид вярва, че е важно да се дава гласност на рядкото заболяване, тъй като има много лекари, които никога не са се сблъсквали с него и не биха могли да разпознаят симптомите му.

Все още витае неяснота относно проявите на острия вял миелит през 2020 г., но експертите са сигурни, че знанията за него трябва да се споделят, за да се осигури по-адекватно лечение, с по-малко негативни последствия за пациента. Д-р Дейвид има за цел да разгадае най-ранните симптоми на заболяването, за да може да помогне на колкото се може по-голям брой деца, преди да е станало твърде късно.

Източник:

Университет в Чикаго/Медицински център
www.newswise.com
Снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • Ентеровирус уврежда двигателните неврони и причинява остър вял миелит при децата Ентеровирус уврежда двигателните неврони и причинява остър вял миелит при децата
  • Открит е полиовирус в отпадъчните води на Лондон Открит е полиовирус в отпадъчните води на Лондон
  • Модифицирана ваксина срещу полиомиелит удължава живота на пациенти с мозъчен тумор Модифицирана ваксина срещу полиомиелит удължава живота на пациенти с мозъчен тумор
  • В Пакистан започна кампания за унищожаването на полиомиелита В Пакистан започна кампания за унищожаването на полиомиелита
5.0/5 1 оценка

Коментари към През есента зачестяват случаите на рядкото неврологично заболяване остър вял миелит

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте През есента зачестяват случаите на рядкото неврологично заболяване остър вял миелит
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 16:41
    Коментирайте "През есента зачестяват случаите на рядкото неврологично заболяване остър вял миелит"

НОВИНАТА е свързана към

  • Алтернативна терапия при загуба на кост
  • Лечение при остеомиелит
  • Франклин Д. Рузвелт и личната му борба с полиомиелита и хипертонията
  • Създаване на първата ваксина срещу полиомиелит (детски паралич)
  • Полиомиелитна ваксина
  • Полиомиелитни вируси
  • Създаването на "железен бял дроб" спасява хиляди хора в началото на 20 в.
  • 8 факта за една от най-важните ваксини в света – тази против детски паралич
  • Психиатричният комплекс Лечуорт: от прогресивна за времето си утопия, към експериментите с деца
  • Джонас Солк: създателят на ваксината против полиомиелит
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП с ПИК

преди 805 дни, 5 часа и 37 мин.

Салофалк и нексиум - могат ли да се приемат заедно през определени интервали

преди 1312 дни, 2 часа и 27 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 4 часа и 46 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 19 часа и 46 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 19 часа и 57 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 20 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ капсули * 30

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ ДАБЪЛ капсули * 60

ЛАНАФОРМ СЛУХОВ АПАРАТ HEARING AMPLIFIER

ПОТЕНСИ ВЪЗБУЖДАЩ СПРЕЙ ЗА МЪЖЕ 50 мл

КАЛИЗИЯ ТИНКТУРА 50 мл ЕЛИС ХЕРБС

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17

МАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули 500 мг * 100 РАМКОФАРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:21:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival