СЗО и УНИЦЕФ ще ваксинират децата в Газа срещу полиомиелит
Акценти
|
Световната здравна организация (СЗО) и УНИЦЕФ предприемат действия за имунизация на децата в Ивицата Газа срещу полиомиелит. Кампанията по ваксиниране ще бъде на два етапа – в края на август и в края на септември 2024 г.
Действията на организациите срещу разпространението на полиомиелит в Газа
В специално съобщение до медиите и институциите СЗО и УНИЦЕФ искат да бъдат осигурени хуманитарни паузи от по седем дни, за да организират две кампании за ваксинирането на над 640 000 деца под 10 години.
„За да се предотврати разпространението на циркулиращия в момента вариант на полиомиелит тип 2 (cVDPV2) в Ивицата Газа, ще започнат кампании за ваксинация в края на август и през септември. Призоваваме всички страни в конфликта да въведат хуманитарни паузи за седем дни, за да позволят провеждането на двата етапа на кампаниите. Те ще позволят на децата и семействата им да стигнат безопасно до здравните заведения, а здравните работници да отидат на място до деца, които нямат достъп до болници, за да ги ваксинират срещу детски паралич. Без тези хуманитарни паузи кампаниите няма да бъдат осъществени“, пишат в съобщението си организациите.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш също отправи призив за прекратяване на бойните действия.
„По време на война е невъзможно да се проведе кампания за ваксиниране срещу полиомиелита, затова е необходима почивка“, настоя Антонио Гутериш.
>>> Здравна криза: Откритият полиовирус в Газа застрашава живота на хиляди
На 16 август Министерството на здравеопазването в Газа съобщава за диагностициран случай на полиомиелит при бебе на 10 месеца. Детето не е ваксинирано, то е от Деир ала Балах, където са открити проби на полиовирус в отпадните води.
Как ще се извърши ваксинацията
В Ивицата Газа ще бъдат доставени повече от 1,6 милиона дози от ваксината срещу полиомиелит. Ваксините ще преминат през израелското летище „Бен Гурион“. От съществено значение е тяхното транспортиране и това на хладилните съоръжения да бъде улеснено по време на цялото пътуване, за да е гарантирано навременното им пристигане.
Организацията е направена. Общо 708 екипа ще бъдат ангажирани с поставянето на ваксината. Това ще се случва в нормални и полеви болници и в центровете за първична помощ във всяка община на палестинска територия. Близо 2700 здравни работници, разпределени както в здравни заведения, така и в мобилни екипи ще подкрепят изпълнението на двата етапа от имунизационната кампания.
За да бъде проведена успешно кампанията, са нужни още гориво и средства, но и функциониращи телекомуникационните мрежи, поясняват от УНИЦЕФ.
>>> В щата Ню Йорк обявиха извънредно положение заради детски паралич
През последните 25 години в Ивицата Газа няма регистриран нито един случай на детски паралич. Появата му сега е реална заплаха за децата не само в Газа, но и в съседните страни. Единственият начин да бъде гарантирана сигурността на общественото здраве, е огънят да бъде прекратен. Нужни са най-малко 95% ваксинационно покритие по време на всеки един от двата етапа, за да се предотврати разпространението на полиомиелит и да се намали рискът от повторната му поява, особено в контекста на сериозните нарушения в здравната система, водоснабдяването, канализацията.
За войната, пораженията и последиците
Освен унищожението и смъртта на хиляди войната има и други реални измерения. Сред тях са влошените до крайност условия на живот в Газа, липсата на вода, на храна, на лекарства и грижи. Най-страшното е, че потърпевши са възможно най-невинните и най-уязвимите – децата, възрастните, болните, жените.
Рязкото влошаване на условията на живот благоприятства разпространението на болести, предотвратими чрез ваксинацията, като например полиомиелит.
Данни от няколко доклада на неправителствени организации показват, че в момента в Газа са натрупани хиляди тонове отпадъци по улиците и в непосредствена близост до палатките в лагерите, където живеят разселените. Посочва се, че много често хората се мия с вода с примеси от канализацията, което е предпоставка за множество зарази. Здравната система е нарушена.
Говорителят на УНИЦЕФ за Палестина съобщава, че рутинната ваксинация срещу полиомиелит през първото тримесечие на 2024 г. е под 90%, докато през 2022 г. тя е 99%. Джонатан Крикс заявява, че действията срещу болестта трябва да бъдат спешни.
„Полиомиелитът не познава граници, нито политически въпроси. Това не са само децата на Газа, а всички деца от региона, които трябва да бъдат защитени“, категоричен е той.
>>> Открит е полиовирус в отпадъчните води на Лондон
След откриването на първия случай на полиомиелит Джонатан Крикс заявява: „Това показва колко хаотична, опасна и отчайваща е ситуацията. В повечето случаи дори рутинната ваксинация на новородените не се извършва правилно. Условията са трудни, системата е грохнала“, констатира говорителят на УНИЦЕФ за Палестина.
НОВИНАТА е свързана към
- Една история за остър вял миелит, много трудности и не по-малко надежда
- Франклин Д. Рузвелт и личната му борба с полиомиелита и хипертонията
- Полиомиелитна ваксина
- Създаването на "железен бял дроб" спасява хиляди хора в началото на 20 в.
- Създаване на първата ваксина срещу полиомиелит (детски паралич)
- Робърт Менделсон и критичните му представи за методите на съвременната медицина
- През есента зачестяват случаите на рядкото неврологично заболяване остър вял миелит
- Завръщането на полиомиелита – възможна последица от неоснователния страх от аутизъм след ваксинация
- Кралят на рока си играе с момиченце, болно от детски паралич
- Джонас Солк: създателят на ваксината против полиомиелит
Коментари към СЗО и УНИЦЕФ ще ваксинират децата в Газа срещу полиомиелит