Открит е полиовирус в отпадъчните води на Лондон
Британската агенция по здравна безопасност обявява ситуация на национален инцидент. Причината е в открития в проби от отпадъчните води в района на Източен Лондон полиовирус, който води до полиомиелит.
Полиовирусът, открит в Лондон
По време на рутинно наблюдение и контрол на отпадъчните води в Северен и Източен Лондон са открити доказателства за наличието на полиовирус. Агенцията за здравна безопасност съобщава, че отпадъците от пречиствателните станции в Нюхам са дали положителен резултат при тестването за полиовирус, който е от ваксини.
„Полиовирус от ваксина има потенциал да се разпространи особено в общности, където нивото на ваксинация срещу полиомиелит е ниско. По-голямата част от населението на Обединеното кралство е защитено, тъй като е имунизирано още в детството, но има общности, в които не е така и точно те са изложени на риск“, казва епидемиологът от Агенцията д-р Ванеса Салиба.
Във Великобритания се правят редовно тестове на отпадните води. Всяка година чрез тях се откриват определен брой полиовируси, които обаче не са свързани помежду си. Най-често са от хора, на които е поставена перорална ваксина срещу полиомиелит в друга страна, след което идват в Лондон. В тези случаи те отделят с фекалиите си отслабения жив вирус, използван във ваксината. И това продължава няколко седмици.
Проблемът с настоящите проби е, че се са свързани помежду си, откриват се и мутации, което означава, че вирусът се развива като се разпространява от човек на човек. Най-вероятно епидемията е предизвикана от човек, имунизиран срещу полиомиелит в чужбина и завърнал се в Лондон.
Агенцията анализира проби от отпадъчните води, подавани от завода в Бектън в целия район. Идеята е да се стесни периметъра, в който вирусът се разпространява. Когато тестовете определят центъра на огнището, ще бъде предложена ваксинация срещу полиомиелит на хората, изложени на риск.
Как се разпространява полиовирусът
Полиовирусът се разпространява чрез лоша хигиена на ръцете и замърсени храна и вода. Най-често вирусът се предава, когато след посещение в тоалетната хората не мият ръцете си и го предават, докосвайки храна, която след това някой друг консумира.
Много по-рядко това може да се случи при кихане или кашляне.
Здравните експерти във Великобритания апелират за повече внимание и спазване на основните хигиенни норми.
Ваксинацията срещу полиомиелит в Обединеното кралство
95% от децата на 5 години са имунизирани, показват данните. В същото време столицата изостава. В Лондон ваксина срещу полиомиелит са получили 91% от малчуганите. Здравните власти са предприели действия и вече разговарят с родителите на неваксинираните малчугани.
От 2004-а в Обединеното кралство се прилага инактивирана полиомиелитна ваксина, която се инжектира. Дотогава се дава орална ваксина. Децата се имунизират, когато са на 8, 12 и 16 седмици, а бустерните дози се дават, когато са на 3 и на 14 години.
Специалистите уточняват, че по-голямата част от хората, които се заразяват, нямат симптоми. Някои от тях прекарват заболяване, подобно на грип до месец след заразяването. Вирусът атакува гръбначния стълб при една на 1000 инфекции. Това може да доведе до парализа.
Както подчертава ръководителят на изследователската група по епидемиология на ваксините в Imperial College London проф. Никълъс Гресли: „Обединеното кралство много често открива внос на вируса по време на рутинното тестване на отпадъчните води. В сегашния случай имаме опасения, че вирусът може да циркулира локално в Лондон, но да се разпространи в по-широки граници. За радост до момента никой не е развил симптомите на заболяването, което засяга един на 200 заразени. Изключително важно е обаче децата да са ваксинирани.“
Проф. Гресли е категоричен, че докато полиомиелитът не бъде изкоренен в световен мащаб, заплахата от него ще продължава да е реална.
>>>За първи път от няколко десетилетия откриват случай на полиомиелит в Израел
До момента няма съобщение за нито един случай на парализа, която да е резултат от заразяване с полиовирус.
Все още рискът за обществото се определя като нисък, но обявеното извънредно положение заостря вниманието към проблема и особено към родителите, които да се уверят, че децата им са получили нужните ваксини, които са най-сигурният начин за защита.
НОВИНАТА е свързана към
- Франклин Д. Рузвелт и личната му борба с полиомиелита и хипертонията
- Една история за остър вял миелит, много трудности и не по-малко надежда
- Полиомиелитна ваксина
- Създаването на "железен бял дроб" спасява хиляди хора в началото на 20 в.
- Създаване на първата ваксина срещу полиомиелит (детски паралич)
- Робърт Менделсон и критичните му представи за методите на съвременната медицина
- Приносът на Франклин Рузвелт за борбата с детския паралич
- През есента зачестяват случаите на рядкото неврологично заболяване остър вял миелит
- Завръщането на полиомиелита – възможна последица от неоснователния страх от аутизъм след ваксинация
- Кралят на рока си играе с момиченце, болно от детски паралич
Коментари към Открит е полиовирус в отпадъчните води на Лондон